Hudba na blanenském zámku těší hudbymilovné již deset let

27. června 2003, kultura, přečteno: 4017×

Ještě před prázdninami budou odehrány tři koncerty, tedy polovina hudebního cyklu Hudba na blanenském zámku, jehož již 10. ročník opět připravilo Muzeum Blansko. Iniciátorkou i každoroční dramaturgyní je jeho ředitelka Mgr. Eva Nečasová. Snad i vás zaujmou její odpovědi na položené otázky.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Mgr. Eva Nečasová
Dramaturgyně koncertního cyklu,
ředitelka Muzea Blansko
Mgr. Eva Nečasová. Foto: J. Parma

Je možné předložit bilanci deseti ročníků, i když letošní ještě zdaleka nekončí?

„Deset let Hudby na blanenském zámku, to jsou 74 koncerty, které byly odehrány buď v hudebním salonu zámku, nebo na jeho nádvoří. První ročník měl 10 koncertů, potom se na pár roků ustálil počet na osmi a nyní v posledních letech zařazujeme do cyklu šest koncertů. Ráda říkám, že o vystoupení u nás mají umělci stále větší zájem a měli jsme možnost přivítat nebo ještě uslyšíme hudebníky či pěvce z Francie, Německa, Ruska, Itálie, Thajska, Slovenska a Albánie.“

Menší počet koncertů zřejmě není dán nezájmem účinkujících či návštěvníků, ale důvod asi bude jiný. Snad finanční?

„Určitě také, ale když jsme s cyklem začínali, tak se koncertovalo snad jen v Rájci-Jestřebí. V posledních letech však koncertů značně přibylo. Jen v Blansku jsou pořádány ve farním kostele sv. Martina a dřevěném kostelíku, koncertuje se v Lysicích, Boskovicích, začínají ve Křtinách, hudby milovné posluchače zve festival Concentus Moraviae, také Čarovné tóny v jeskyních Moravského krasu lákají. Je pak velmi složité trefit se do vhodných termínů. Myslím si, že nabídka šesti koncertů je optimální.“

Očekávali jste při přípravě 1. ročníku, že vznikne taková krásná a věhlasná tradice, že k vystoupení budou umělci vážit často dalekou cestu?

„Určitě jsem neuvažovala jen o jednom ročníku, ale přesto jsem zájmem, který byl zpočátku rozpačitý, překvapena. Posluchači již každý další ročník netrpělivě očekávají. Skutečně mnozí z vystupujících váží dalekou cestu, např. až z Austrálie přijela houslistka Ivana Tomášková, kytarista Petr Vít ze Španělska. To jen pro příklad.“

Jistě k uměleckému zážitku přispívá i prostředí, v němž je hudba podávána...

„Zcela určitě. Hudební kritik Vladimír Čech před časem o našich koncertech napsal, že poskytují posluchačům trojí zážitek: z hudby, z architektury prostředí a o přestávce ještě v nabídce výstav. Myslím si, že vážná hudba potřebuje takové prostředí, jaké máme v hudebním salonu nebo na nádvoří, k oslovení hudbou se dostává i vizuální zážitek. Ve strohém civilním prostředí tak nepřitahuje. Mám vždycky radost, když umělci chválí slovy ‚Krásné, krásné!‘ naše prostředí.“

Cyklus Hudba na blanenském zámku pokračuje v září koncertem italského tenoristy, který už jednou v Blansku zpíval v hudební salonu a chtěl se vrátit na nádvoří, Giancarla Ruggieriho, jehož doprovází na klavír Zdeněk Brož, učitel ZUŠ Blansko. Ještě v září uslyšíme Adamusovo trio a na závěr v říjnu Krommer Trio.