Když přijde mráz, bude se na Hořicích lyžovat
12. ledna 2005, sport, přečteno: 8442×
Lyžování na Hořicích má svoji dlouholetou tradici. V loňském roce byly do vybavení areálu investovány značné částky, především k pořízení systému umělého zasněžování a ratraku na úpravu sjezdovky. Nemusí tedy sněžit, důležité je, aby napadla alespoň trocha základního sněhu a mrzlo (min. -5 °C). Pak je možné uměle zasněžovat, i když zatím jen v provizorním režimu.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Jak se již několikrát potvrdilo, je počasí v posledních letech nestálé, srážky nejsou ani v zimním období sněhové, je však dost mrazivých dnů a nocí, kdy je možné zasněžovat a vysněžit sjezdovky dostatečnou vrstvou sněhu, která přečká i oblevy. I dnes se nachází v lyžařských areálech se srovnatelnou nadmořskou výškou sníh a tyto jsou v provozu. Ostatně během prosince loňského roku v Hořicích byly po 2 týdny teploty pod bodem mrazu a technicky bylo možné zasněžovat. To jsme si ověřili během zkušebního provozu dne 16. 12. 2004 a systém zasněžování fungoval.
Pro blanenské lyžaře máme alespoň jednu dobrou zprávu. Dne 22. 12. 2004 byl dodán ratrak Käsbohrer Pistenbully PB 42.260 D. Stroj dokáže perfektně upravit sníh na sjezdovkách, čímž se zlepší podmínky pro sportovní vyžití blanenských lyžařů. Dále byly provedeny opravy osvětlení na spodním vleku a letos zahájíme provoz jednoho vleku i ve všedních dnech a ve večerních hodinách.
Provozní doba spodního vleku bude 9.00 — 20.30 h denně, horní vlek bude v provozu o víkendech v čase 9.00 — 16.00 h.
Až budete číst tyto řádky, věříme tomu, že se konečně ochladí (dle dlouhodobé předpovědi je to pravděpodobné) a že vás nebude obtěžovat zjistit si další informace a sněhové zpravodajství na www.sokol-blansko.cz a www.blansko.cz, případně zavolat vedoucího lyžařského areálu na číslo 608 608 560.
SKIAREÁL BLANSKO-HOŘICE
Sjezdové lyžování má v Hořicích tradici mnoha desetiletí. Je známo, že „na Hořicích“ (jak se říká po blanensku) se lyžovalo již před II. světovou válkou. Nahoru se chodilo samozřejmě pěšky a sjezd z kopce byl vždy v kombinaci s výstupem na lyžích, což u tehdejších lyžařských vázání s volnou patou nebyl problém. Starší spoluobčané si ještě pamatují skokanský můstek a vrátek, na kterém byli lyžaři po sjezdu vytaženi k horní stanici a také funkční a oblíbenou restauraci „U Straků“.
V sedmdesátých letech byl vlastními silami zbudován kotvičkový vlek a později i spodní vlek obdobného typu. Koncem osmdesátých let minulého století místo vybudování nových vleků bylo přikročeno k přestavbě „staré myslivny“, která tehdy fungovala jako lyžařská klubovna. Tato stavba nebyla již dokončena a po vystoupení lyžařů z tehdejší TJ Metra Blansko zůstala majetkem této tělovýchovné jednoty. V roce 1993 zakládají blanenští lyžaři znovu Tělocvičnou jednotu Sokol Blansko a navazují tím na více než 100letou tradici Sokola v Blansku. Nadále byl brigádnicky zajišťován provoz obou lyžařských vleků.
Postupem času se ukázalo, že zastaralé kotvičkové vleky již neodpovídají požadavkům lyžařské veřejnosti a neskonalé problémy vznikaly se zabezpečením provozu vleků s ohledem na platné bezpečnostní předpisy. Proto bylo v roce 2000 přikročeno k modernizaci obou vleků ve stávajících trasách a byl zahájen provoz moderních lehkých vleků s talířovými unášeči. Celou akci financovalo Město Blansko, a tím také přispělo k udržení a rozvoji sjezdového lyžování v Blansku. První sezona byla velmi úspěšná a řada lyžařů si nové vleky vyzkoušela.
V minulých letech se však areál potýkal s nedostatkem sněhu a také naprosto chybělo sněžné pásové vozidlo pro úpravu sjezdovek, takže každá obleva znamenala ukončení provozu. Mezi boulemi se vytvořila holá místa a s lyžováním byl konec. Z ekonomického hlediska je v dnešních podmínkách provozování lyžařského areálu bez umělého zasněžování nemožné, neboť náklady na provoz jsou konstantní a provoz vleků pouze během několika víkendů je nerentabilní. Valná hromada Tělocvičné jednoty Sokol Blansko proto přijala příslušná usnesení o využívání celého areálu po celou sezónu pro lyžařskou veřejnost a také pro zajištění tréninku závodních družstev. Byl zpracován a schválen podnikatelský záměr „Modernizace lyžařského areálu Blansko-Hořice, vybudování technického zasněžování“, přičemž celkové investice dosahují částky téměř 6 mil. Kč bez DPH.
Během loňského roku se podařilo zajistit potřebné finanční prostředky z vlastních zdrojů TJ Sokol Blansko a také z dotačních titulů MMR ČR a JmK. Město Blansko uhradilo výměnu trafostanice se zvýšeným příkonem v Hořících, což byla nezbytná podmínka pro zahájení stavby technického zasněžování. Přes tyto optimistické předpoklady se již nepodařilo stavbu technického zasněžování v loňském roce dokončit, neboť chladné počasí v listopadu a počátkem prosince loňského roku z technologických důvodů znemožnilo vybudování vodovodního potrubí a položení elektrických kabelů. Celý systém zasněžování bude proto dokončen na jaře letošního roku.
Těšíme se na Vaši návštěvu!
Ing. Jiří Škaroupka
Starosta TJ Sokol Blansko
Další články v kategorii „sport“
14. prosince 2024
Basketbalové týmy mají za sebou další zápasy
12. prosince 2024
Fotbalisté starší přípravky FK Blansko ovládli domácí turnaj
22. listopadu 2024
Víkendovými zápasy pokračovaly basketbalové soutěže
20. listopadu 2024
Blanenské volejbalistky rozehrály mistrovské soutěže
17. listopadu 2024
Neregistrovaní kuželkáři v Blansku válí
14. listopadu 2024
Basketbalové týmy o víkendu sehrály soutěžní zápasy
6. listopadu 2024
Basketbalové týmy mají za sebou další domácí zápasy
26. října 2024
Hráči BBK Blansko vyjeli na venkovní zápasy
22. října 2024
Atleti z AK Ludvíka Daňka Blansko zakončili úspěšnou sezonu
9. října 2024
Sportovci z Blanska běželi v polské Legnici pro úspěšná umístění