Štěstí a vítr jedno jsou aneb Co viděla sedmá dcera Romů
7. června 2006, kultura, přečteno: 4242×
Kdo poprvé uvidí černobílé fotografie překladatelky, redaktorky, romistky a vysokoškolské profesorky Hany Šebkové (1952 – 2004), zasáhnou ho do srdce jako přesně mířený šíp svou opravdovostí, autenticitou, silou výpovědi a přirozeností. Mají onu proklatě těžkou lehkost, jako by vznikly jen tak, navíc, jaksi mimoděk.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Žijí svým vlastním životem, uzavřený tichý svět v nich nikam nespěchá, nehoní se za senzacemi, nešokuje. Vypráví o kruhu života. Od novorozeněte, zabaleného v plenkách, až po starou ženu, která zaplatila své účty a ví, co přináší stáří a co ji čeká. Dotýkají se jeho hranic. Zachycují intimní záběry starých lidí, matek s dětmi, mužů při důvěrném rozhovoru a v protikladu k nim pak akční záběry z okolní přírody.
Co mají společné? Naprostou přirozenost, absenci strojenosti a pózování, neuvěřitelnou autenticitu. „Být neviditelný“ – jeden z bodů desatera, které ještě Hana Šebková stihla předat nejmladším romistům jako vybavení do osad. Proč právě tam?
Životní cesta vedla autorku od francouzštiny, kterou kromě Univerzity Karlovy v Praze také rok studovala na Univerzitě Aix-Marseille v Aix-en-Provence velmi přirozeně k romštině A tato zkušenost, vhled do jazyků různých národů, pobyt v multietnickém a multikulturním prostředí ji po návratu přivedly do osad. Sbírala folklor, zvláštní pozornost věnovala anekdotám a vyprávěním s tajemstvím. Natočila kolem stovky hodin řízených rozhovorů se slovenskými Romy, publikovala, přednášela, tlumočila.
V roce 2004 ji dostihla těžká nemoc. První výstavy vznikly až po její smrti. Fotografie pocházejí z období od počátku 80. do konce 90. let. S odstupem času mají nejen historickou, ale vedle průkopnické především uměleckou hodnotu. Hana Šebková se jako první odhodlala fotografovat Romy v prostředí částečně zdecimovaných post-normalizačních komunit především jako důkaz jejich mimořádné integrity a odolnosti.
Chcete-li se na chvíli zastavit a nechat promlouvat tyto působivé fotografie, navštivte Městskou knihovnu Blansko. „Štěstí a vítr jednou jsou – Bacht the balvaj pheňa him“ vás přenesou jakoby do jiné doby, jiného času, ve kterém se nespěchá, kde má cenu úsměv i slzy, v němž se přirozeně snoubí život se smrtí. Stačí se jen dívat.
Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 9. června 2006 v 18.00 hodin ve výstavní síni městské knihovny. Uvede ji Pavel Svoboda. V kulturním programu zahraje a zazpívá skupina DEVLA DROM. Výstava potrvá do 7. července 2006.
L. Čepová
Městská knihovna Blansko
Další články v kategorii „kultura“
30. listopadu 2024
Dřevěný kostel zve na adventní program
19. listopadu 2024
Muzeum Blanenska nabízí výstavu o tom, jak spí příroda
11. listopadu 2024
OBRAZEM: Do Blanska přijel patron města, svatý Martin, jeho družina zaplnila ulice i park
10. listopadu 2024
Festival Rajbas bude letos trochu jinak
2. listopadu 2024
Blansko přivítá patrona města, sv. Martina
12. října 2024
Cenu města Blanska získali manželé Míšenští. Nová ocenění Blanenská osobnost si převzalo dalších šest nominovaných
5. října 2024
Kino má nový projektor i plátno, nabídne více filmů
3. října 2024
Zemřela akademická malířka Arna Juračková
23. září 2024
OBRAZEM: Dělnický dům zaplnila Oldies párty, v Dolní Lhotě voněl guláš
16. září 2024
OBRAZEM: Galerie zahájila nové výstavy, v Suterénu zahrála kapela Macocha