Novodobí poutníci na Královské cestě
3. prosince 2006, ostatní, přečteno: 4284×
Blanenští gymnazisté se svými učiteli provázeli své španělské kamarády a kolegy v rámci programu EU Socrates naší krásnou zemí – velmocí UNESCO. Mezinárodní projekt Comenius „Art Travel“, který koordinuje Česká republika, je o spolupráci škol v oblasti umění. Jde o vazby, vlivy a souvislosti center evropské kultury, jež umožní základní orientaci vnímavých studentů, na prahu dospělosti, v evropském umění.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
To vše se odehrává v jazyce anglickém, ale i španělském a francouzském, což je neoddělitelnou součástí projektu a obrovským kladem této spolupráce. Reciproční otevření rodinného prostředí studentům přináší specifi cké možnosti poznávání cizí země a dojmy často největší.
Španělé, Italové a Češi na své cestě za uměním už společně vzdali poctu ve španělské Catilla La Mancha Cervantesovi a jeho celoevropskému 400letému výročí Dona Guijota. V jejich zájmu byla též Itálie – Via Emilia, Ferrara, Milan, Roma, Florence…, toskánská renesance v zastoupení F. Caratti, Leonardo da Vinci a Michelangelo Buonarroti. Tentokrát v českém prostředí „Po stopách Jana Blažeje Santiniho – Aichla“. Setkání s českým géniem architekta se odehrálo ve Žďáru nad Sázavou. „Homage à Santini“ tomuto českému baroknímu tvůrci italského původu pokračovala na Zelené Hoře a ve Křtinách.
Svatý Kopeček u Olomouce, chrám Nanebevzetí Panny Marie spatřen o dopolední mši, byl nejen pro španělské uměnímilovné přátele zážitkem. Olomoucký sloup Nejsvětější Trojice a barokní kašny, gesto modlení a vodní živel v barokním umění, to jsou motivy a náměty během cesty jako stvořené pro monitoring maturantů z dějin kultury, estetické a výtvarné výchovy, pro jejich maturitní práce.
Cesta za uměním měla své pokračování v Brně, centru Jihomoravského kraje, kde na zúčastněné projektu čekalo slavnostní přijetí ředitelem krajského úřadu Ing. Jiřím Crhou v prostředí důstojném této moravské metropole.
Vernisáž prezentace „Art Travel“ v blanenském zámku. Foto: P. Novotný
Těch návštěv bylo více. Španělští studenti si prohlédli školu a vybavení gymnázia. Předali pozdravy a pozornosti z Ramõn y Cajal v Albacete, své střední školy z centrální oblasti Iberského poloostrova. Na zámku v Blansku byli velkoryse obdarováni krásnými publikacemi o blanenské litině. Zde se také uskutečnila prezentace tohoto mezinárodního projektu. Ve výstavní místnosti zámku byla připravena vernisáž dokumentace, prezentace a exteriorizace „Art Travel“. Za přítomnosti starostky města Blanska PhDr. Jaroslavy Králové a ředitelky Muzea Blanska Mgr. Evy Nečasové. Předáním certifikátů studentům bylo vyjádřeno ocenění jejich spolupráce na projektu ředitelem školy RNDr. Pavlem Henkem. Vernisáž pokračovala vydařeným vystoupením souboru Carmina vedeného Patrícií Švástovou PhD, přátelskými rozhovory a pohoštěním.
Koncert Štěpána Raka, našeho známého kytaristy a skladatele, který do Blanska pravidelně rád zajíždí, byl pro posluchače z kolébky kytarové hry – Španělska, vítaným „Vivat Comenius“. Po svých koncertních turné v 70 zemích hrál Štěpán Rak ve studentském klubu „Ulita“ zvláště pro ně, a to s velkou odezvou.
Dlouhodobě připravovaná Art Travel kulminovala do „matičky“ Prahy přes Český Krumlov. Nebylo možné opomenout toto další uměleckohistorické centrum s unikátním barokním divadlem. Teplomilní Španělé u nás měli štěstí i na krásné babí léto, v němž scenérie města na Vltavě odhalila svůj půvab. Času se ovšem nedostávalo. Nocleh v centru Prahy byl závěrečným „strategickým“ bodem cesty. Symbolické zabydlení studentů na Karlové ulici, dodnes jediné spojnici Staroměstského náměstí s Karlovým mostem na „Královské cestě‘‘, se nacházelo v těsné blízkosti Clam-Gallasovského paláce s překrásným portálem našeho barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna.
Bohatá snídaně další den vynahradila brzké vstávání „pražských chodců‘‘. První kroky vedly právě přes Karlův most, ještě prázdný v ranním oparu. A pak už následovala od Pohořelce dolů čtyřhodinová prohlídka v anglickém jazyce – Strahovský klášter, Hrad, sv. Vít, Palácové zahrady, sv. Mikuláš – Královská cesta vedoucí k Prašné bráně.
Další kulturní program v podobě koncertu klasické hudby U Křížovníků (W. A. Mozart, A. Dvořák, J. S. Bach…) v kostele sv. Františka, jenž je dílem architekta J. Baptista Matheye, učitele Jana Blažeje Santiniho-Aichla. A jazz „U Staré paní“ vedle kostela sv. Jiljí uzavřel třídenní pobyt v Praze. Vládla spokojenost i nadšení, Španělé okouzleni Prahou byli unaveni. Další den nastalo loučení a cesta zpět letadlem směr Madrid.
Javier Sánchez Gutiérrez, jeden ze španělských profesorů, po návratu domů napsal
ve svém e-mailu: „Všem jsme vyprávěli, jak dobře jsme se cítili ve Vaší zemi, jak krásná jsou Vaše města i Váš venkov a především, jak pozorní a štědří jsou u Vás lidé.“
Mgr. Jitka Jakubcová, Gymnázium Blansko
Další články v kategorii „ostatní“
21. prosince 2024
Daruj radost seniorům: Lidé opět obdarovali obyvatele domů s pečovatelskou službou
17. prosince 2024
Zemřel bývalý předseda městského národního výboru a dlouholetý zastupitel František Ladič
16. prosince 2024
OBRAZEM: Uplynulý víkend přinesl pestrou nabídku kulturních i sportovních akcí
9. prosince 2024
OBRAZEM: Druhý prosincový víkend patřil nejen andělům a čertům
3. prosince 2024
Studenti blanenského gymnázia uspěli v dějepisné soutěži
2. prosince 2024
OBRAZEM: Rozsvícení vánočních stromů, advent v dřevěném kostele i divadlo na zámku
29. listopadu 2024
Zubní pohotovost v prosinci
28. listopadu 2024
Žáci ZŠ Erbenova slavili halloween a sbírali úspěchy v soutěžích
25. listopadu 2024
OBRAZEM: Blansko o víkendu nabila energií kapela MIG 21, konaly se i další kulturní a sportovní akce
24. listopadu 2024
Klinické logopedky Nemocnice Blansko zvou do nového skupinového programu pro dospělé