Masopust je veselý svátek
7. března 2007, kultura, přečteno: 6931×
Sobota 17. února byla v letošním roce vyhrazena Masopustu. Nebylo tomu jinak ani na Obůrce a na Těchově, kde se tuto tradici snaží zachovat již dlouhá léta místní dobrovolní hasiči. Velmi je potěšila velká přítomnost nápaditých maškar z řad hlavně mladých lidí a to je pro zachování tradice velmi dobré.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Kdo měl chuť, dobrou náladu a smysl pro humor, nasadil si masku a vyrazil s průvodem maškar do ulic. Maškary byly všude vítány, pohoštěny a byla kolem nich spousta legrace. Kdo by nechtěl pobavit sousedy i sebe! K rituálům patří návštěva všech domácností, ochutnávka koblížků, ostřejších nápojů všeho druhu a závěrečné sousedské posezení v kulturním domě, letos za velké účasti spoluobčanů. Masopust se za přispění krásného počasí opravdu vydařil.
Masopust na Těchově.
Jak v minulosti, tak i v současnosti byla nejdůležitější maska. Čím bláznivější, tím lépe. Tradiční masky se obvykle vyráběly z přírodních materiálů – dřeva, kůže, kožešin, peří a slámy. Ale také z papíru a odstřižků látek. Fantazie má při masopustu zelenou, chce to jen nápad a šikovné ruce.
Kromě obvyklého medvěda s medvědářem, kobyly, žida s pytlem, báby s nůší, kozla, smrtky a dalších můžete dnes v průvodech potkat i masku oblíbeného herce, zpěváka nebo politika. Na Obůrce to byli i „falešní sobi“ známí z televizní reklamy.
Masopust na Obůrce.
Rej maškar končí „pochováváním basy“ – na znamení toho, že si muzikanti v postní době nezahrají. Přesně o půlnoci ponocný zatroubí na roh a všichni se poslušně rozejdou domů.
Pochovávání basy v Městském klubu důchodců.
Pochovávání basy připravují každoročně senioři v Městském klubu důchodců. Letos soubor RADOST. Za ustavičného nářku plaček a celého průvodu smutečních hostů slouží fi gura faráře zádušní mši. Vše se odehrává podle nepsaného i psaného scénáře, který aktuálně reaguje na přísně veřejně tajné záležitosti týkající se významných představitelů v obci, ale i na nedostatky a špatné vlastnosti obyvatel obce. Nebožka basa na márách je celým průvodem plaček doprovozena na poslední cestě a je jí popřáno věčné odpočinutí. Tímto aktem masopust končí.
Další články v kategorii „kultura“
19. listopadu 2024
Muzeum Blanenska nabízí výstavu o tom, jak spí příroda
11. listopadu 2024
OBRAZEM: Do Blanska přijel patron města, svatý Martin, jeho družina zaplnila ulice i park
10. listopadu 2024
Festival Rajbas bude letos trochu jinak
2. listopadu 2024
Blansko přivítá patrona města, sv. Martina
12. října 2024
Cenu města Blanska získali manželé Míšenští. Nová ocenění Blanenská osobnost si převzalo dalších šest nominovaných
5. října 2024
Kino má nový projektor i plátno, nabídne více filmů
3. října 2024
Zemřela akademická malířka Arna Juračková
23. září 2024
OBRAZEM: Dělnický dům zaplnila Oldies párty, v Dolní Lhotě voněl guláš
16. září 2024
OBRAZEM: Galerie zahájila nové výstavy, v Suterénu zahrála kapela Macocha
13. září 2024
Vernisáž v galerii zahájí dvě nové výstavy