Sochy Michala Gabriela v blanenské galerii
17. října 2007, kultura, přečteno: 8578×
Michal Gabriel v Galerii města Blanska prezentuje soubor soch, který je součástí putovní výstavy zahájené v létě tohoto roku. V Blansku jsou vystavena sousoší Hráči, Tanečníci a Agáve.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Michal Gabriel: „Figura pro mě vždy byla prvotní. Mám pocit, že umělec snad ani nemůže začít jinde než vyrovnáním se s tímto tématem.“
Cyklus Hráči (od r. 2000) je zatím „neuzavřenou kapitolou“. Gabriel sousoší rozšiřuje o nové hráče, přičemž mluví o nedělitelném celku, jedné soše, která stále přirůstá. Pro autora je důležité, aby každá jednotlivá socha vznikala z jednoho kusu dřeva – dubu.
Michal Gabriel
Série Tanečníci, tři laminátové figury z roku 2004, je v Blansku zastoupena pouze dvěma postavami. Gabriel vycházel z postupu, jaký použil při realizaci interiéru pavilonu indonéské džungle v pražské zoologické zahradě. Ne náhodou sochy připomínají proplétající se kořeny, postrádají však realistický detail stromové kůry. Jejich povrch je uzpůsoben tak, aby připomínal plastelínu. Proto si sochy i přes svoji velikost uchovávají hravost odkazující k dětské kreativnosti.
Třetím vystaveným souborem je Agáve (r. 2001), stylizované bronzové rostliny.
VEŘEJNÁ DISKUZE S MICHALEM GABRIELEM
pátek 19. 10. 2007 v 16 hodin v prostorách galerieGalerie města Blanska srdečně zve na diskuzi se sochařem Michalem Gabrielem, která je otevřená pro širokou veřejnost všech generací. Diskuze se koná v rámci jeho probíhající výstavy v Galerii města Blanska. Vstup zdarma.
Gabrielovo figurativní zaměření je patrné v jeho raných pracích z období studia na pražské Akademii výtvarných umění (1982-1987). V té době začal obdivovat keramiku Mayů i moderní sochařské dílo Henryho Moora. Tento obdiv se v jeho tvorbě odrážel v důrazu spíše na formu a celek na výraz a detail. Kromě figury lidské patří k jeho ústředním tématům strom a zvíře. Zpracování lidské, zvířecí či rostlinné figury je charakteristické nejen pro jeho volnou tvorbu, ale i interiérů či exteriérů veřejných prostor.
V roce 1987 Michal Gabriel spoluzaložil výtvarnou skupinu Tvrdohlaví. Pro historii české umělecké scény tento rok znamená významný mezník. Tvrdohlaví hráli ve formování porevolučních uměleckých aktivit podstatnou roli. Skupinu kromě Michala Gabriela tvořili Jiří David, Stanislav Diviš, Zdeněk Lhotský, Petr Nikl, František Skála, Stefan Milkov, Jaroslav Róna, Čestmír Suška a Václav Marhoul. „Tvrdohlaví uspořádali tři velké úspěšné výstavy, a protože byli všichni silné individuality, po čase se opět jako skupina rozešli.“
Od roku 1998 je Gabriel vedoucím Atelieru figurativního sochařství na Fakultě výtvarných umění v Brně.
Další články v kategorii „kultura“
21. března 2025
Kino Blansko po nucené přestávce otevírá v sobotu 22. března. Láká na vylepšené ozvučení i další novinky
18. března 2025
Blansko přivítá jaro slavnostmi i putováním poslů s dekretem o povýšení
18. března 2025
Soukromá ZUŠ Blansko slaví 30 let od založení, zve na koncerty
16. března 2025
Březen v knihovně: Záložková soutěž, výprodej knih nebo knižní blešák
13. března 2025
Galerie města Blanska zahájí nové výstavy
9. března 2025
Jazz Gauč 2025 nabídne v klubu Suterén netradiční hudební zážitky
8. března 2025
Blansko je městem sportu, připomíná nová výstava v muzeu
4. března 2025
Výstava o historii sportu odstartuje seriál akcí k výročí povýšení Blanska na město
15. února 2025
Milníky v historii města Blanska, díl první
4. února 2025
Blanenský zámek rozezní Tóny barev, dřeva a hlíny