Cena za film KEMBALI! doputovala do Blanska
12. prosince 2007, kultura, přečteno: 5057×
V sobotu 8. 12. byl v Praze zakončen 5. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů spolu s předáním cen vítězům. Hlavní cenu kategorie cestopisný film získal dokument blanenského režiséra Jana Popelky.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Festival probíhal v devatenácti městech České republiky v období od 12. října do 8. prosince 2007. Bylo při něm promítáno 70 filmových snímků, z toho 60 soutěžních od autorů z deseti zemí. Festival za celé období navštívilo přes 20 000 osob.
Slavnostní zakončení proběhlo v kině Atlas za přítomnosti výrazných osobností ze společenského, sportovního a kulturního života. Zřejmě tou nejvzácnější se stal režisér, scénárista, herec, držitel Oskara a Českého lva Jiří Menzel. Nechyběl Lukáš Pollert, Dina Štěrbová a spousta dalších sportovců i filmařů. Celým večerem pohodově provázel moderátor Pavel Anděl, mimochodem jeden ze členů festivalové poroty.
Zleva: Alena Žákovská, Milan Daněk, Jan Popelka.
KEMBALI! je v pořadí čtvrtým filmem vniklým ve spolupráci blanenského sdružení Horizont a Studia Audiovisual. I všechny předchozí získaly ocenění na významných filmových festivalech. Dokazují tak, že zajímavé dokumenty nemusí točit početné profesionální týmy. Materiál natočený malou kamerou v ruce účastníka neobvyklé výpravy může, po zpracovaní zkušeným filmařem, směle konkurovat uznávaným autorům, které veřejnost zná z televizních obrazovek. I tentokrát přivezli Milan Daněk a Alena Žákovská unikátní záběry. Na Nové Guiney putovali pěšky 300 kilometrů přes pralesy a hory. Cíl cesty, zubatá zasněžená pyramida Carstenszu, byla již na dosah. Území však ovládali separatističtí papuánští bojovníci.
„KEMBALI! – příkaz k návratu, opakují důrazně a výmluvná gesta dokreslují, co se stane v případě neuposlechnutí. Nikdo z nosičů dál nepůjde a bez nich nelze dopravit nezbytný materiál k výstupu na vrchol. K bezprostřednímu ohrožení se přidává zhoršující se zdravotní stav dvou nemocných členů výpravy. Jen na Žákajdě je vidět, že sil a vůle má dostatek... Jak dopadne těžké rozhodování o předčasném ukončení expedice?“ Takhle zní scénář Milana Daňka. Není vymyšlen, je holým zápisem skutečnosti. Znamená současně i těžký úkol pro režiséra. Filmový záznam se záběry povstalců samozřejmě chybí. Vytáhnout ve vypjatém okamžiku kameru by znamenalo přinejmenším o ni přijít i o vše doposud nafilmované.
Režisér Jan Popelka dokázal udržet napětí, nedostatek materiálu nahradil dodatečným natočením autentických výpovědí. Vznikl tak snímek, který ve své kategorii v pořadí přeskočil režiséry a producenty zvučných jmen jako je Martin Kratochvíl (Bonton film) nebo Petr Horký (Piranha film,ČT2). Bohužel dramaturgie schémat televizních vysílání je stále ovlivňována osobními kontakty a ohlasy festivalových diváků či hodnocení odborných porot, na ni mají pramalý vliv. Proto bylo téhož dne malým zadostiučiněním zařazení ukázek z filmu „Kembali!“ do pořadu Noc s andělem ve vysílání ČT2, který se věnoval MFOF jako jednomu z hlavních témat.
A co se ve Studiu Audiovisual nyní chystá?
Vedle souběžného zpracování dvou verzí životních osudů šlechtičny Karoliny z Linsingenu, později provdané Meineke, to budou opět výpravy sdružení Horizont za poznáním života geograficky izolovaných etnik. Velkým tématem se stávají „nejmenší lidé světa“. Hodiny unikátních materiálů, natočené během putování ve válkou sužovaném Kongu DR po táborech Pygmejů Bambuti, čekají na využití ve filmu s názvem BAMBUTI. Ten připomene odkaz světově proslulého antropologa. V Africe získal jméno Baba wa Bambuti – Otec Pygmejů a jen málokdo ví, že Paul Joachym Schebesta, byl Pavel Šebesta narozený v Petrovicích na severní Moravě.
Ale kamery i dál nebudou zahálet. V březnu odlétá Milan Daněk a Alena Žákovská do Malajsie pátrat po osudech Semangů – snad nejprimitivnější lidské kultury, která nepoznala ani dobu kamennou. Jediným materiálem pro výrobu nástrojů k přežití v deštném tropickém pralese byl pro ně bambus.
Sdružení Horizont
Další články v kategorii „kultura“
4. ledna 2025
Muzeum zve na interaktivní výstavu Umění (ne)myslet
30. prosince 2024
Máte doma fotografii památníku? Restaurátor žádá o pomoc veřejnost
30. listopadu 2024
Dřevěný kostel zve na adventní program
19. listopadu 2024
Muzeum Blanenska nabízí výstavu o tom, jak spí příroda
11. listopadu 2024
OBRAZEM: Do Blanska přijel patron města, svatý Martin, jeho družina zaplnila ulice i park
10. listopadu 2024
Festival Rajbas bude letos trochu jinak
2. listopadu 2024
Blansko přivítá patrona města, sv. Martina
12. října 2024
Cenu města Blanska získali manželé Míšenští. Nová ocenění Blanenská osobnost si převzalo dalších šest nominovaných
5. října 2024
Kino má nový projektor i plátno, nabídne více filmů
3. října 2024
Zemřela akademická malířka Arna Juračková