Toulky Blanenskem
23. září 2008, kultura, přečteno: 7353×
Sakrální stavby patří mezi to nejcennější, co dokázala mysl a ruka člověka vytvořit. Provázejí lidstvo již od počátku jeho existence. Po jejich stopách se vypravilo v sobotu 13. září čtyřicet osm účastníků zájezdu, který pořádala Městská knihovna Blansko. Nad jiné povolaným průvodcem byl blanenský farář Jiří Kaňa.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Prvním zastavením a předmětem obdivu se stal cenný gotický kostel sv. Kateřiny, stojící uprostřed stejnojmenné vesnice na osamělém skalnatém pahorku. Na mírném návrší u hřbitova se nachází kostel sv. Jiří v Bořitově, z doby kolem r. 1200. Obdivujeme v něm gotické nástěnné malby s výjevy ze života Kristova a svatých. Mnohé účastníky překvapila návštěva hrobu Stanislava Rolínka, sochaře-samouka, autora blanických rytířů v nedaleké Rudce u Kunštátu.
Kostel v Bořitově. Foto: M. Pokorná
A již je před námi významná památka moravského baroka kostel Panny Marie Bolestné ve Sloupu. S její výstavbou, historií i současností nás obeznámil zdejší farář Karel Chylík. Třešničkou na pomyslném dortu byla nová, architektonicky a výtvarně neobvykle vyřešená kaple v Šošůvce, zasvěcená sv. Václavu a sv. Anežce České. Skvělým průvodcem nám byl starosta obce František Ostrovský.
Kaple v Šošůvce. Foto: Dr. Jančíková
Výjimečnou památku ani ne tak svou architekturou, jako spíše osudem, představuje kostel sv. Josefa v Senetářově, jediný, vybudovaný a otevřený v bývalé ČSSR mezi lety 1948–1989. Průvodce pan Zouhar vyprávěl o jeho výstavbě i výtvarném řešení. Kostel sv. Petra a Pavla v Jedovnicích z konce 17. století je pozoruhodný moderním oltářním obrazem malíře Mikuláše Medka, který je ústředním motivem moderně upraveného interiéru.
Kostel v Kateřině. Foto: M. Pokorná
Na naší cestě nesměl chybět monumentální poutní chrám Jména Panny Marie ve Křtinách s jeho zvonohrou a podzemní raritou – pokreslenými lebkami, na které někdo namaloval vavřínové věnce a na čelo napsal velké T. Dominantou adamovského údolí je novogotická stavba kostela svaté Barbory a jeho oltář Nanebevzetí Panny Marie, zvaný Světelský. Vytvořilo jej šest řezbářů mezi léty 1516 až 1525.
Dnešní toulky po nejbližších sakrálních stavbách v okolí Blanska nám přiblížily jména a osudy lidí, o jejichž existenci jsme neměli dosud ponětí a jejichž životní příběhy jsou nám dosud neznámé. Přitom jde o příběhy lidí, kteří tu žili, ukazují nám, o co usilovali, co nám zanechali a co zůstává předmětem dnešního obdivu. Další poznávací výlety plánují knihovníci za rozhlednami, povodím Svitavy nebo do ateliérů známých umělců.
bod
Další články v kategorii „kultura“
19. listopadu 2024
Muzeum Blanenska nabízí výstavu o tom, jak spí příroda
11. listopadu 2024
OBRAZEM: Do Blanska přijel patron města, svatý Martin, jeho družina zaplnila ulice i park
10. listopadu 2024
Festival Rajbas bude letos trochu jinak
2. listopadu 2024
Blansko přivítá patrona města, sv. Martina
12. října 2024
Cenu města Blanska získali manželé Míšenští. Nová ocenění Blanenská osobnost si převzalo dalších šest nominovaných
5. října 2024
Kino má nový projektor i plátno, nabídne více filmů
3. října 2024
Zemřela akademická malířka Arna Juračková
23. září 2024
OBRAZEM: Dělnický dům zaplnila Oldies párty, v Dolní Lhotě voněl guláš
16. září 2024
OBRAZEM: Galerie zahájila nové výstavy, v Suterénu zahrála kapela Macocha
13. září 2024
Vernisáž v galerii zahájí dvě nové výstavy