Napříč Evropou bez jazykových bariér
4. října 2008, kultura, přečteno: 5227×
V období posledních srpnových prázdninových dnů odlétla z Brna do zahraničí pod vedením výtvarnice a učitelky Mgr. Jitky Jakubcové pětičlenná skupina vybraných studentů Gymnázia Blansko. Tento výjezd do „země Dona Quijota“, mediteránního Španělska, sluncem provoněných, rozsáhlých regionů Castilla la Mancha a Cataluňa, se od minulých „Cest za uměním“ v mnohém lišil.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Díky nabídce Scandiana, našeha partnerského města a školy – Istituto superiore Gobetti v Itálii, jsme se mohli účastnit mezinárodní „LETNÍ ŠKOLY ŠPANĚLŠTINY“ organizované ve městě Almansa. Primárním cílem naší návštěvy v Almanse bylo absolvování týdenního kurzu španělštiny, který přispěl ke zdokonalení našich dosavadních znalostí jazyka. Byli jsme ubytováni ve španělských rodinách.
Společně s italskými studenty a s anglickou i francouzskou věkově různorodou skupinou účastníků kurzu jsme konfrontovali naše národní jazyky se španělštinou a zjistili jsme, že i přes neznalost některých gramatických pouček není komunikace mezi lidmi, kteří mají otevřenou mysl a ochotu si naslouchat, až zas tolik složitá. Naše rozhovory probíhaly přirozeně také v angličtině a francouzštině.
„Jelikož je člověk tvor citlivý, obdařila ho příroda slzami, a jelikož je tvorem družným, obdařila ho schopností dorozumět se.“
Jean Jacques Rousseau
Nicméně téma umění nezůstalo opomenuto. Společně s našimi španělskými hostiteli jsme měli možnost nahlédnout do města moderní architektury, umění a vědy – Valencie. Přesněji do Ciudad de las Artes y de las Ciencias, ohromného kompexu futuristických staveb španělského architekra S. Calatravy a prohlédnout si Palau de les Arts Reina Sofía, Hemisferic, Oceánográfico a Museo de las Ciencias Príncipe Felipe.
Samostatně, v rámci hesla „minulost není nikdy mrtvá“, jsme navštívili významné poutní místo, klášter Montserrat, situovaný uprostřed skal a divoké přírody, která zde ovlivňovala umění, aby pak umění mohlo následně prostřednictvím člověka ovlivňovat přírodu. Jako přídavek, během ART TRAVEL, jsme strávili ještě dva dny v přímořské Barceloně, kde jsme pátrali po stopách ikony španělské architektury – A. Gaudího. Návštěvou jeho slavných děl, interiéru Casa Milá, Palacio Guel a Parc Guel, jsme se tematicky přiblížili k závěru projektu – modernímu umění. Turisticky opomíjená Girona nám nabídla nejen svou katedrálu, ale i krásnou expozici „Serie Gaudí“ Joana Miróa.
Společnou spoluprací jsme tak v plné míře dostáli cílům tříletého projektu, mezi které patří sblížení, poznání života, historie a kultury, zdokonalení se v cizím jazyce a navázání kontaktů s lidmi z odlišných částí Evropy, jejíž jsme my všichni součástí.
Zde však cesta nekončí. Pokračujeme dál, každý individuálně, protože probuzení zájmu, kultivace, rozšíření obzorů a rozhledu, cestování a konfrontace, to vše je také součástí vzdělání.
student Antonín Stloukal
V celostátní soutěži výtvarných projektů „Výstava nejen ve škole 2007/08“, kterou pořádá katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UK v Praze, obdržel projekt blanenského gymnázia a Mgr. Jitky Jakubcové „Art Travel – cesty za uměním“ čestné uznání.
Další články v kategorii „kultura“
30. listopadu 2024
Dřevěný kostel zve na adventní program
19. listopadu 2024
Muzeum Blanenska nabízí výstavu o tom, jak spí příroda
11. listopadu 2024
OBRAZEM: Do Blanska přijel patron města, svatý Martin, jeho družina zaplnila ulice i park
10. listopadu 2024
Festival Rajbas bude letos trochu jinak
2. listopadu 2024
Blansko přivítá patrona města, sv. Martina
12. října 2024
Cenu města Blanska získali manželé Míšenští. Nová ocenění Blanenská osobnost si převzalo dalších šest nominovaných
5. října 2024
Kino má nový projektor i plátno, nabídne více filmů
3. října 2024
Zemřela akademická malířka Arna Juračková
23. září 2024
OBRAZEM: Dělnický dům zaplnila Oldies párty, v Dolní Lhotě voněl guláš
16. září 2024
OBRAZEM: Galerie zahájila nové výstavy, v Suterénu zahrála kapela Macocha