Domovních čistíren odpadních vod se staví čím dál víc

19. února 2009, zprávy z MěÚ, přečteno: 3523×

V posledních devíti letech staveb domovních ČOV přibývá. Zatímco v roce 2001 to bylo 10 staveb, v roce 2005 již 26 a v roce 2008 celkem 47 domovních čistíren odpadních vod.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

Zejména při výstavbě nového rodinného domu se investor v případě, že není v místě stavby možné odvedení vlastních odpadních vod do kanalizace na obecní čistírnu odpadních vod (ČOV), musí rozhodnout o jiném způsobu likvidace znečištěné vody. Prakticky má na výběr ze dvou možností, buď vybudovat jímku na vyvážení, nebo domovní ČOV. Z výše uvedené statistiky je zřejmé, že o druhý zmíněný způsob likvidace odpadních vod se zajímá stále více stavebníků.

V případě, že se stavebník rozhodne likvidovat odpadní vody z novostavby rodinného domu pomocí malé domovní ČOV, která je ve smyslu platného vodního zákona vodním dílem, je povinen požádat o povolení její stavby včetně povolení k nakládání s vodami, tzn. k vypouštění vyčištěných odpadních vod z ČOV do vod povrchových nebo podzemních, příslušný vodoprávní úřad. Tím je pro správní obvod obce s rozšířenou působností Blansko Odbor životního prostředí Městského úřadu Blansko.

Poznámka: Z loňského rekordního počtu 47 domovních ČOV jich bylo zkolaudováno jen v samotné obci Bukovinka 15, dále pak 10 v městských částech Blanska a čtyři v obci Doubravice nad Svitavou.