Koncept Územního plánu Blansko
3. ledna 2011, zprávy z MěÚ, přečteno: 5720×
Na začátku prosince 2010 byla na oddělení územního plánování a regionálního rozvoje Stavebního úřadu MěÚ Blansko (je Pořizovatelem územně plánovací dokumentace ve smyslu stavebního zákona) postoupena dokumentace Konceptu územního plánu Blansko a vyhodnocení vlivu na udržitelný rozvoj území, zpracovaná brněnským Atelierem URBI, s.r.o. Ing. arch. Jany Benešové, ve spolupráci s kancelářemi LÖW & spol., s.r.o. a Ageris, s.r.o. Po kontrole formální a věcné úplnosti a souladu se schválenými zadávacími podklady bylo přistoupeno k přípravě podkladů řádného projednání Konceptu územního plánu Blansko, které Pořizovatel ÚPD, v souladu s ustanovením § 48 stavebního zákona, oznamuje veřejnou vyhláškou. Veřejné projednání se uskuteční za účasti zástupce zpracovatele Atelier URBI, spol. s r.o., Ing. arch. Jany Benešové, která provede odborný výklad, ve čtvrtek 3. února 2011 ve 14 hodin ve velké zasedací místnosti v 2. podlaží budovy MěÚ Blansko, Náměstí Republiky 1.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Dokumentace Konceptu Územního plánu Blansko bude vystavena k veřejnému nahlédnutí po dobu 30 dnů ode dne doručení veřejné vyhlášky (viz úřední deska Města Blansko) na oddělení územního plánování a regionálního rozvoje Stavebního úřadu MěÚ Blansko a na odboru Investičního a územního rozvoje MěÚ Blansko. Do 15 dnů ode dne veřejného projednání může každý uplatnit své připomínky. Ve stejné lhůtě mohou vlastníci pozemků a staveb dotčených návrhem veřejně prospěšných staveb, veřejně prospěšných opatření a zastavitelných ploch a zástupce veřejnosti uplatnit své námitky. K později uplatněným připomínkám a námitkám se nepřihlíží.
Agendu zajišťuje vedoucí odd. ÚP a RR SÚ MěÚ Blansko Ing. arch. Jiří Kouřil
Koncept územního plánu Blansko byl zpracován projektantem – vítězem výběrového řízení, na základě smlouvy o dílo a zadávací dokumentace, jejíž součástí bylo Zadání územního plánu Blansko schválené přijetím usnesení č. 221 na 17. zasedání Zastupitelstva města Blanska dne 09.03.2010. Koncept územního plánu, který je výchozím podkladem pro projednání urbanistické a funkční koncepce budoucího Územního plánu Blansko (předpokládá se, že tato ÚPD nahradí stávající Územní plán sídelního útvaru Blansko z roku 1998 do konce roku 2011), je z podstaty věci samosprávou nijak nekorigovaným výstupem, za jehož úplnost a věcnou správnost odpovídá oprávněná osoba zhotovitele. Ta zastřešuje tým autorizovaných osob a dalších odborných specialistů, autorů řešení na základě mandátu od samosprávy – uzavřené smlouvy.
Produktem tvorby dokumentace Konceptu územního plánu je zejména základní varianta návrhu řešení, která odráží představy projektanta o optimálním uspořádání řešeného území především z hlediska tří základních pilířů udržitelného rozvoje, kterými jsou environmentální (kvalita životního prostředí), ekonomické (prosperita) a sociální (demografie a soudržnost) aspekty řešení v daném prostoru a čase. Je zřejmé, že tento princip nutně vyvolá řadu různě relevantních tlaků na vychýlení nastoleného výchozího řešení. Jedná se však o zákonný proces, ošetřený předpisy a zajištěný závazně daným režimem projednání.
Důvodem očekávaných dílčích problémů při projednání bude zejména skutečnost, že nejsou konkrétně vypořádány některé z námětů vlastníků pozemků, uplatněných v mimořádném režimu po schválení Zadání (Pořizovatel ÚPD tento režim umožnil po dohodě s projektantem s cílem získat informace o záměrech v území a zmenšit rozsah připomínek a námitek uplatňovaných do vlastního projednání Konceptu ÚP Blansko). Projektant se při hodnocení těchto podnětů odkazuje pouze na rámcovou koncepci rozvoje sídla, která spočívá v omezení suburbanizačních tendencí mimo k. ú. Blansko a k. ú. Horní Lhota u Blanska, resp. k. ú. Dolní Lhota a k. ú. Klepačov. Dle jeho slov není podporována nekoncepční výstavba v částech města venkovského typu bez veřejné infrastruktury a často i s problematickou dopravní a technickou infrastrukturou. Tam byly návrhové plochy bydlení zpravidla vymezeny pouze ve stavebních prolukách a v lokalitách s vydaným územním rozhodnutím. Výchozí koncepce byla zástupcům Města Blansko představena na pracovním výboru 1. října 2010.
Návrh koncepce ÚP Blansko – září 2010.
Připomínky a námitky uplatněné do projednání konceptu budou v jeho průběhu vyhodnocovány, popř. řešeny, a po jeho uzavření budou zařazeny do dokumentu Pokyny pro zpracování návrhu Územního plánu Blansko, předloženého Zastupitelstvu města Blansko k projednání a schválení. Předpokládá se využití červnového termínu zastupitelstva. V této fázi může dojít k ovlivnění či popření některých principů řešení navržených projektantem, prioritou by však mělo být postoupení k další fázi projednání.
Překážkou tohoto vývoje může být podstatná změna (korekce) původního řešení Konceptu územního plánu, vynucující si opakování projednání. Zpravidla vždy se bude jednat o rozporování návrhu funkčního členění. Bude odmítnut návrh projektanta a bude požadováno řešení odlišné. V některých případech půjde o detaily bez podstatného vlivu na funkční vazby a projednání, v jiných případech budou dopady závažnější. Zastupitelstvo města Blansko pak bude muset vyhodnotit rizika s tím spojená, která budou popsána v materiálu předkládaném administrátorem projednání, tedy Pořizovatelem ÚPD.
Podobné situace budou řešeny i v následné fázi projednání Návrhu ÚP Blansko. K tomu je vhodné doplnit, že při vyhodnocování, které části řešení oproti původním předpokladům projektanta závazným pokynem změnit, bude jedním z nejdůležitějších kritérií faktor času. Tedy věcné a časové zařazení záměru namítajícího do vymezení návrhového období projednávané ÚPD. Projektant ÚP Blansko totiž uvažuje, na základě zmocnění daného ve schváleném Zadání, návrh koncepce na základní návrhové období 8 let a vymezuje rezervy pro prověřování v následujících 8 letech.
Při obecném vyhodnocování, zejména návrhového potenciálu bydlení, jde pak ve svém prověřování a hodnocení ještě dál se závěrem, že návrhový potenciál bydlení je s rezervou dostatečný. V této souvislosti je pak nutno konstatovat, že zásadní měrou k tomu přispělo zejména nutné zohlednění tzv. aktivních záměrů dle stávající ÚPD (lokality bydlení s vydaným územním rozhodnutím a některé lokality ve vysokém stupni rozpracovanosti).
V situaci, kdy je návrhových ploch v řešeném území jako celku nadbytek, bude obtížné zařazovat další návrhové plochy bez řádného odůvodnění či vyřazení jiných ploch návrhových. Pořizovatel ÚPD proto předpokládá, že prověřování některých dlouhodobě neaktivních ploch a nových (tzn. doposud nevymezených) návrhových ploch se proto až na výjimky odsune minimálně do fáze první aktualizace ÚP Blansko (zpráva o uplatňování územního plánu v uplynulém období, která může obsahovat pokyny pro zpracování návrhu změny územního plánu), ke které má ze zákona dojít do čtyř let po jeho vydání.
Důležitým přínosem Konceptu ÚP Blansko je zejména nalezení koncepce dopravní infrastruktury ve směru východ – západ a částečně i severním směrem, specifikace celkových rozvojových potřeb sídla a v neposlední řadě v zaměření pozornosti k rozvoji komerční vybavenosti v souladu s trendy vyspělých ekonomik a objektivními zájmy města. Situace posledních let, spočívající v masivním nástupu obchodních řetězců, byla projektantem ÚP Blansko označena za škodlivou. Tento vývoj nebyl ani městotvorný ani společensky efektivní.
Postupnou transformací některých stávajících ploch (plochy označené jako přestavbové) by proto měla vznikat nová lokální centra při centrální části území a na severním a jižním okraji zastavěného území na k.ú.Blansko. Jak již bylo naznačeno výše, důležitým závěrem je i to, že m.j. vzhledem k potřebě zvýšení plošného standardu bydlení nedochází, ani v případě poměrně krátkého návrhového období ÚP Blansko, k tak masivní redukci návrhových ploch, jak se původně předpokládalo. I tak jsou však některé pozemky ze stávajícího rozvojového potenciálu vyřazeny a některé jsou přesunuty do územních rezerv. Jejich využití pro výstavbu bude tedy možné pouze v době platnosti stávající dokumentace ÚPn SÚ Blansko z roku 1998, ve stavu po schválení a vydání pozdějších změn závazné části, nebo po pozdějších aktualizacích ÚP Blansko, prováděných v pravidelných čtyřletých cyklech.
Za Pořizovatele ÚPD
Ing. arch. Jiří Kouřil
vedoucí odd. ÚP a RR SÚ MěÚ Blansko
Projednávané podklady Konceptu Územního plánu Blansko
Oznámení projednání veřejnou vyhláškou a oznámení projednání dotčeným orgánům a dalším subjektům :
Výkres základního členění území a Hlavní výkres Konceptu ÚP Blansko s variantami řešení :
Textová část Návrhu a odůvodnění, včetně plánovaného záboru zemědělského půdního fondu :
Dokumentace vyhodnocení vlivu na udržitelný rozvoj území :
Výkres širších vztahů Konceptu ÚP Blansko :
Koordinační výkres Konceptu ÚP Blansko včetně vazeb na navazující území :
Další výkresy Konceptu ÚP Blansko (dopravní a technická infrastruktura) :
Výkres veřejně prospěšných staveb, opatření a asanačních zásahů :
Další články v kategorii „zprávy z MěÚ“
21. listopadu 2024
Budova městských lázní už je minulostí
18. listopadu 2024
Pečovatelská služba rozšiřuje okruh klientů, pomohou nová vozidla
15. listopadu 2024
Nový kalendář na rok 2025 je v prodeji. Zve do partnerských měst ve čtyřech státech
14. listopadu 2024
Společnost Teplo Blansko na setkání představila ceny tepla pro rok 2025
12. listopadu 2024
Radní schválili cenu tepla i opravu haly v Mlýnské ulici
12. listopadu 2024
Památník z náměstí Svobody se přesunul do restaurátorské dílny, čeká ho oprava
7. listopadu 2024
Plocha u bytovek ve Zborovecké ulici dostala nové dláždění
4. listopadu 2024
Stezky podél Svitavy doplnil nový mobiliář
30. října 2024
Radní schválili programové dotace pro sport i kulturu na rok 2025
29. října 2024
Za teplo z CZT lidé příští rok zaplatí méně