Pozvánka na výstavu plastik
3. března 2011, kultura, přečteno: 3490×
V pátek 4. března 2011 se koná v Muzeu Blansko vernisáž výstavy akademického sochaře Františka Navrátila.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Narodil se 19. dubna 1932 v Borkovanech, kde žije a má zde svůj ateliér. Vyučil se kamenosochařem u firmy Laušman v Brně, absolvoval Uměleckoprůmyslovou školu ve Zlíně a posléze Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Laudy a Makovského. U prof. Štecha studoval kunsthistorii. Učil na Uměleckoprůmyslové škole v Brně, a posléze si zvolil svobodné povolání sochaře.
Vrcholem jeho tvorby jsou bronzové plastiky, které tvořil ve spolupráci se svým kamarádem, panem Josefem Mičánkem z Lažan. Spolupracoval i s blanenskými železárnami a jeho plastiky významných osobností, např. Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Vítězslava Nezvala a mnoha jiných zdobí mnohá prostranství.
Věnoval se též hudbě, hrál na koncertní kytaru a jeho největším koníčkem je entomologie. Publikoval v odborných časopisech a stal se objevitelem několika druhů brouků, z nichž některé nesou i jeho jméno.
V Blansku se představí výstavou plastik, jejíž jedna část je věnována ženským portrétům a druhá tvářím významných osobností.
František Navrátil
Poklona údělům a půvabům ženy
Tváří v tvář osobnostem
Vernisáž výstavy proběhne v pátek 4. března 2011 v 17 hodin v Hudebním salonu blanenského zámku. Úvodní slovo PhDr. Jiří Stehlík. V programu zazní skladby A. Vivaldiho, G. F. Händela a A. Lloyd Webbera.
Účinkují:
- Marie Nečasová (housle)
- Karolína Pytelová (flétna)
- Miloslav Krejsa (klavír)
- Eva Nečasová (soprán)
Výstava potrvá v Malé výstavní síni blanenského zámku do neděle 8. května 2011.
Otevřeno:
v měsíci březnu (úterý–pátek) 9.00–17.00 hodin
v měsíci dubnu a květnu (úterý–neděle) 9.00–17.00 hodin
Akce se uskuteční za podpory Jihomoravského kraje.
Další články v kategorii „kultura“
1. dubna 2025
Blanenský zámek se připravuje na hlavní sezonu
31. března 2025
Blansko opět hledá nej osobnosti
21. března 2025
Kino Blansko po nucené přestávce otevírá v sobotu 22. března. Láká na vylepšené ozvučení i další novinky
18. března 2025
Blansko přivítá jaro slavnostmi i putováním poslů s dekretem o povýšení
18. března 2025
Soukromá ZUŠ Blansko slaví 30 let od založení, zve na koncerty
16. března 2025
Březen v knihovně: Záložková soutěž, výprodej knih nebo knižní blešák
13. března 2025
Galerie města Blanska zahájí nové výstavy
9. března 2025
Jazz Gauč 2025 nabídne v klubu Suterén netradiční hudební zážitky
8. března 2025
Blansko je městem sportu, připomíná nová výstava v muzeu
4. března 2025
Výstava o historii sportu odstartuje seriál akcí k výročí povýšení Blanska na město