Arna Juračková oslavila životní jubileum
22. května 2011, kultura, přečteno: 5239×
Akademická malířka, grafička, ilustrátorka, animátorka a blanenská rodačka Arna Juračková (nar. 18. 5. 1951) oslavila v nejkrásnějším měsíci roku významné životní jubileum.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Její rodiče – Antonín a Milada, oba výrazní jihomoravští výtvarníci – měli na dceru rozhodující vliv. V r. 1966 složila přijímací zkoušky na Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně, kde navštěvovala ateliér propagační grafiky u profesora Dalibora Chatrného. Seznámila se s různými technikami a nejvíc ji zaujal linoryt.
V r. 1970 byla přijata na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze a studovala v ateliéru filmové a televizní grafiky Adolfa Hoffmeistera, kterého vystřídal Miloslav Jágr a s ním i směr, tvorba věnovaná dětem. A.Juračková v r. 1976 zakončila animovaným filmem z tvorby A.Mikulky Pokusníček.
V Praze zůstala „na volné noze“ a začala se naplno věnovat ilustraci pro děti. Spolupracovala s nakladatelstvím Albatros a časopisem Mateřídouška. V letech 1978 až 1981 se na čas stala animátorkou sedmidílného televizního seriálu dětských večerníčků „Pohádky z lipových špalíčků“.
Ve vlastní tvorbě se pustila do linorytů s přírodními motivy a současně se svým otcem navrhovala užitnou grafiku pro nejrůznější výstavní expozice po světě. V letech 1982 až 1990 se stala odbornou asistentkou na VŠUP v Praze v ateliéru profesora M. Jágra. Od r. 1990 do 2002 spolupracovali s pivovarem Černá Hora a vytvořili mu osobitý design.
V r. 1995 se vrátila zpět do rodného Blanska. Jeden školní rok učila na Střední škole uměleckých řemesel v Brně a po r. 1996 se věnovala svobodnému povolání.
V roce 2006 obdržela Arna Juračková Cenu města Blanska za kulturu.
Ve své tvorbě začala víc experimentovat, malovat ve větších formátech akrylovými barvami, později kreslit kompozice pastelem. V letech 2001 až 2003 vyučovala výtvarnou výchovu na Základní umělecké škole v Blansku. V současně době spolupracuje s nakladatelstvím Tobiáš.
Pro její rozmanitou a pestrou tvorbu je charakteristická výrazná barevnost, s níž experimentuje, zachovává si ve svých zabydlených dílech originalitu, její rukopis je na první pohled čitelný. Autorka proplouvá svým dílem od sytých barev k měkkosti, zklidnění, přibývají fantazijní motivy. Uspořádala víc než třicet pět samostatných výstav, účastnila se okolo sta padesáti kolektivních v České republice i v zahraničí. Její tvorba je zastoupena v řadě sbírek a galerií.
K jejímu jubileu jí popřejme hodně zdraví, zvídavé oko a touhu stále objevovat.
Lenka Čepová
Další články v kategorii „kultura“
30. listopadu 2024
Dřevěný kostel zve na adventní program
19. listopadu 2024
Muzeum Blanenska nabízí výstavu o tom, jak spí příroda
11. listopadu 2024
OBRAZEM: Do Blanska přijel patron města, svatý Martin, jeho družina zaplnila ulice i park
10. listopadu 2024
Festival Rajbas bude letos trochu jinak
2. listopadu 2024
Blansko přivítá patrona města, sv. Martina
12. října 2024
Cenu města Blanska získali manželé Míšenští. Nová ocenění Blanenská osobnost si převzalo dalších šest nominovaných
5. října 2024
Kino má nový projektor i plátno, nabídne více filmů
3. října 2024
Zemřela akademická malířka Arna Juračková
23. září 2024
OBRAZEM: Dělnický dům zaplnila Oldies párty, v Dolní Lhotě voněl guláš
16. září 2024
OBRAZEM: Galerie zahájila nové výstavy, v Suterénu zahrála kapela Macocha