Výstava v muzeu – Obrazy bratří Hlaviců
21. října 2011, kultura, přečteno: 6304×
V současné době probíhá v blanenském zámku výstava Obrazy bratří Hlaviců. Tato výstava byla připravena spolu s Muzeem regionu Valašsko ve Vsetíně. Můžeme na ní zhlédnout několik desítek obrazů od Františka, Emila a Rudolfa Hlavicových.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Bratři Hlavicovi pocházející ze Vsetína. Zanechali za sebou výraznou uměleckou stopu nejen na Moravě, ale i v Blansku.
Nejmladší z bratrů Rudolf Hlavica (1897–1971) byl především vynikajícím sochařem a ve 30. letech 20. století pracoval v Blansku v ČKD jako modelér umělecké litiny. Na tento post ho dostal především vliv jeho nejstaršího bratra Františka (1885–1952), jenž byl ze všech tří bratří nejslavnější.
František Hlavica: Valašský muzikant Jan Pellár, 1906, akvarel.
František Hlavica byl mimo jiné profesorem krajinářského a figurálního kreslení na Vysokém učení technickém v Brně. Již svými současníky byl označován za ,,největšího žijícího československého akvarelistu.“ Zároveň byl vynikajícím portrétistou. Maloval nejen rodinu prezidenta Masaryka, ale též ve velké míře řadu intelektuálů z okruhu brněnské Masarykovy univerzity. Získal si srdce i slezského barda Petra Bezruče a byl jedním z mála, kterému se ho podařilo portrétovat.
František Hlavica: Ilustrace ke knize Fěrtúškovice.
Prostřední bratr Emil Hlavica (1887–1952) byl zároveň výborným sochařem i malířem. Stejně jako bratr Rudolf navrhoval pro letovickou keramičku Pexider stolní keramické sošky, které byly velice populární a rozšířily se po celém Československu i Německu. Emil se často vracel na Valašsko, do míst bytostných doteků s kořeny vlastní rodiny, která pro něho znamenala jistě nejsilnější zdroj inspirace, patrný v mnoha dílech, provedených technikou pastelu, kresby, dřevorytu.
Na výstavě můžeme především spatřit dílo Františka Hlavici. Četné jsou jeho vynikající akvarely, zahrnující jeho ranou i pozdější tvorbu. Uvidíme, že František byl i zdatným ilustrátorem, jeho kresby tužkou sloužily jako podklad pro několik knížek. Nechybí zde i jeho slavný portrét Petra Bezruče.
Emil Hlavica je na výstavě zastoupen několika dřevoryty. Rudolf Hlavica portrétoval v 50. letech 20. století svého syna Borise a právě toto dílo si také můžeme v Muzeu Blansko prohlédnout. Výstava potrvá do až do 2. prosince 2011 v Malé výstavní síni blanenského zámku.
Jindřich Čeladín
Další články v kategorii „kultura“
21. března 2025
Kino Blansko po nucené přestávce otevírá v sobotu 22. března. Láká na vylepšené ozvučení i další novinky
18. března 2025
Blansko přivítá jaro slavnostmi i putováním poslů s dekretem o povýšení
18. března 2025
Soukromá ZUŠ Blansko slaví 30 let od založení, zve na koncerty
16. března 2025
Březen v knihovně: Záložková soutěž, výprodej knih nebo knižní blešák
13. března 2025
Galerie města Blanska zahájí nové výstavy
9. března 2025
Jazz Gauč 2025 nabídne v klubu Suterén netradiční hudební zážitky
8. března 2025
Blansko je městem sportu, připomíná nová výstava v muzeu
4. března 2025
Výstava o historii sportu odstartuje seriál akcí k výročí povýšení Blanska na město
15. února 2025
Milníky v historii města Blanska, díl první
4. února 2025
Blanenský zámek rozezní Tóny barev, dřeva a hlíny