Turistická sezona 2011 – čas bilancovat a plánovat

17. listopadu 2011, cestovní ruch, přečteno: 3837×

S poslední akcí turistické sezony, sobotním Vítáním svatého Martina, nastává ta správná chvíle pro ohlédnutí za uplynulým turistickým rokem. Jaký tedy byl? O krátké shrnutí jsme požádali vedoucího odboru kanceláře tajemníka Mgr. Jiřího Kučeru.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

„Blanenské infocentrum Blanka zažilo spíše průměrnou letní sezonu – návštěvnost zhruba odpovídala návštěvnosti jiných let. Díky novému elektronickému systému instalovanému loni na podzim ve spolupráci s Czechturismem, je však evidence návštěvníků daleko přesnější,“ vysvětluje hned zpočátku.

Mgr. Jiří kučera
Mgr. Jiří Kučera

Výrazným trendem je zvyšující se počet turistů z Ruska a rusky mluvících zemí. „Pokud by tento trend pokračoval, zadá město Blansko tisk propagačních materiálů i v ruštině. Doposud však na ´koláči´ návštěvnosti zahraničních turistů mají největší podíl Holanďané, výrazný je i podíl Slováků.“

Byl tedy letošní rok vůbec něčím výjimečný?

„Letos bylo léto chladnější než obvykle. Deštivé počasí v červenci a srpnu se podepsalo nejen na nižší návštěvnosti koupališť, ale také kupříkladu na tom, že novinku této sezony, turistickou linku Krasobus, využívali návštěvníci Moravského krasu především jako alternativní dopravu mezi Skalním mlýnem a Blanskem. O slevové bonusy na návštěvu blanenského aquaparku tvořící součást jízdenky, byl jen malý zájem.“

Krasobus, turistická linka spojující Blansko a nejnavštěvovanější jeskyně Krasu, byl projekt, po kterém se v Blansku dlouho volalo. Splnil očekávání do něj vkládaná?

„Projekt Krasobusu byl v letošním roce především zkušební. Jako jeden z turistických produktů v podobě návštěvnické linky s určitými bonusy je možno jej do budoucna považovat za krok správným směrem. ČAD Blansko pro rok 2012 požádala o dotaci na nákup nízkopodlažního minibusu, který by mohl fungovat na více trasách v našem regionu také jako cyklobus, případně v zimě skibus. Přesná forma fungování projektu Krasobusu v dalších letech však ještě bude předmětem jednání všech zainteresovaných stran.“

V oblasti turistického ruchu město Blansko již tradičně spolupracuje s Boskovicemi a pivovarem Černá Hora. Bude tato spolupráce pokračovat i v dalším roce?

„Tato záležitost byla nedávno předmětem jednání, přičemž všechny zúčastněné strany se vyslovily kladně. První společnou akcí v příštím roce bude populární a hojně navštěvované Zahájení turistické sezony, které proběhne na nádvoří pivovaru přímo v neděli 1. dubna. Mohu snad prozradit, že i tentokrát se pokusíme ustavit nový český rekord.“

Taková akce určitě něco stojí...

„Ano, ovšem snaha šetřit je v poslední době jasně patrná. Přes omezené rozpočtové možnosti všechny tři subjekty hledají nové možnosti spolupráce, které by nahradily v posledních letech už neefektivní a stále nákladnější veletržní prezentaci v Brně.“

Připravuje město Blansko pro příští rok nějakou specialitu?

„Ve spolupráci s římskokatolickou farností hledáme cesty k získání prostředků na renovaci schodiště, a výstavbu vyhlídkového místa na věži kostela sv. Martina. Vyhlídka na věži kostela zdůrazní historické propojení osy kostel-zámek, tedy nejstaršího osídlení Blanska s jeho novodobou historií. Vyvrcholením turistické sezony 2012 bude opět Vítání sv. Martina, které proběhne s ohledem na datum výjimečně v neděli 11. 11.“

Když už hovoříme o blanenských „hodech“: jak hodnotíte průběh letošního Vítání sv. Martina?

„Od skromných začátků v roce 2007 jsme urazili veliký kus cesty. Málokdo si dnes vzpomene, že při prvním ročníku Vítání šlo v průvodu včetně svatého Martina asi patnáct lidí a sobotní program na zámku končil už kolem jedné hodiny odpolední. Dnes má akce podporu Jihomoravského kraje i sponzorů a může se pochlubit jasně stanoveným programovým schématem s bohatým programem, do něhož přispívají svým dílem jak profesionální soubory odjinud, tak i blanenští. Těší nás stále stoupající počet účastníků sobotního historického průvodu, na který je díky vlajkoslávě, trubačům, bubeníkům, jezdcům a stále rostoucímu počtu kostýmovaných účastníků už velmi pěkná podívaná.

Těší nás, že se součástí oslav stal páteční Světýlkový průvod, a že si své posluchače nacházejí třeba i koncerty klasické hudby. Za to vše patří velký dík nejen kolegům organizátorům z radnice, Muzea Blansko a KSMB, ale také z Farnosti u sv. Martina, skupině Štvanci, skautům, žákům a pedagogům ZUŠ Blansko a vůbec všem těm bezejmenným nadšencům, kteří nám s akcí pomáhají. Je skvělé, že k nám nachází cestu stále více lidí z Brna a širokého okolí. Je to pro nás také závazek, neboť o přízeň návštěvníků je třeba se neustále ucházet.“

Hlavní turistická sezona tedy skončila. Čeká vás v příštím roce nějaká událost, na kterou se obzvlášť těšíte?

„Na podzim příštího roku budeme slavnostně otvírat zrekonstruované prostory na nádvoří blanenského zámku. Doufáme, že díky bezbariérovému přístupu a rozšíření expozic o „lučebnickou laboratoř“ Karla z Reichenbachu počet návštěvníků muzea opět vzroste. Tento krok otvírá nové a širší možnosti pro propagaci města a cestovní ruch.“

Za rozhovor poděkovala

Klára Kučerová