Dětem v mateřské škole kontrolovali zrak
26. ledna 2012, ostatní, přečteno: 3448×
Screeningové vyšetření zraku předškolních dětí bezkontaktní kamerou přijeli do mateřské školy na ulici Divišově provést zástupci brněnského Lion‘s Clubs International v rámci projektu Lion‘s Eye.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
„Vývoj lidského oka je ukončen kolem sedmého roku věku. Zavčas zjištěné oční vady, v raném věku, se daří z 95 % úspěšně vyléčit,“ vysvětluje, proč je tak důležité dělat vyšetření zraku u dětí kolem věku tří let, oční lékařka MUDr. Pliskvová. Jedná se především o vady dioptrické – krátkozrakost, dalekozrakost, šilhavost, částečně i tupozrakost. Je statisticky prokázáno, že tyto vady se vyskytují u 7–10 % dětské populace.
Kromě blanenské mateřské školy provedli členové Lion‘s Clubu stejné vyšetření v dalších devíti školkách a jedněch jeslích v Brně. Právě dětem ve věku tří let soustředěným v mateřských školách se rozhodli pomoci projektem Lion‘s Eye – Lví očko, a to měřením zraku bezkontaktní videokamerou Plusoptix S 09, kterou lionský distrikt získal vítězstvím v mezinárodním grantu.
Školku na ulici Divišově v Blansku navštívili zástupci Lion‘s Clubu po dohodě s paní ředitelkou PaedDr. Jitkou Weinhöferovoukoncem loňského roku s cílem vyhledání dětí se skrytou vadou zraku, kterou lze v dětském věku ještě úspěšně léčit.
Vyšetření se dělá po ránu a projde jím obvykle kolem stovky dětí. Jak již bylo zmíněno, měřilo se speciální kamerou, která patří k výbavě předních světových oftalmologických pracovišť. Měření zraku je s její pomocí zcela snadné, obě oči se měří zároveň ze vzdálenosti asi jednoho metru, výkon trvá 1–2 sekundy, je tudíž zcela neinvazivní, bezbolestný a nezávadný, bez nutnosti předchozí přípravy a pro děti nestresující. Děti jsou při něm ve známém prostředí a za přítomnosti učitelek a ostatních žáků.
Při zjištění odchylky od normy se měření opakuje a pokud se vada opakovaně potvrdí, jsou rodiče písemně upozorněni o potřebě návštěvy dětského očního lékaře a následného léčení. To se může dít prostřednictvím dětského lékaře, případně i přímou návštěvou dětské oftalmologie (pediatr by měl být ovšem o tom zpraven). Vyšetření u očního lékaře, tzv. rozkapání očí, se dělalo standardně a rodiče i děti se ho bojí, ale v tomto případě se dělá jen u pozitivních nálezů, což je asi 16 % dětí.
Tato měření provádí lionské kluby postupně ve všech krajích ČR i Slovenska zdarma zaškolenými členy klubu s častou spoluprací pracovnic zdravotnictví. Málo se ví, že řada neurotických dětí trpí právě poruchou zraku, pro niž jsou často považovány i za opožděné v tělesném i psychickém vývoji. Právě odhalení skryté vady zraku je schopno ve svých důsledcích vadu odstranit a navrátit dítěti pohodu zdravého jedince.
„Měření zraku nejsou hrazena zdravotními pojišťovnami, vyšetření v lékařské ordinaci je hodnoceno částkou 150–200 Kč, odborní lékaři však většinou nemají dostatek času pro preventivní péči, a také nemohou vyšetřovat jednorázově více dětí v kolektivech. Lionské kluby provádějí vyšetření z vlastních prostředků v rámci naplňování svého hesla We Serve – Sloužíme. Velmi však vítáme případnou finanční podporu od sponzorů, nevyjímaje možnost zakoupení uvedeného špičkového přístroje, kterým by konkrétní klub získal možnost vyšetřování zraku dětí nejen v době, kdy je mu přístroj zapůjčen, ale i celoročně – ve spolupráci s Tyfloservisem nebo zařízením optometrického pracoviště v místě působiště,“ vyzývá k podpoře štědré dárce člen Lion‘s Clubu Brno MUDr. Rudolf Vévoda a děkuje všem spolupracovníkům ve školství a všem případným podporovatelům činnosti klubu.
Hnutí Lion’s Clubs International – LCI bylo založeno již v roce 1917, v současné době působí ve 205 zemích světa, má přes 1,3 milionu členů ve 45 tisících klubů. Je akreditováno jako jediná nevládní organizace v OSN jako poradce pro humanitární činnosti. Součástí LCI je od roku 1990 rovněž Distrikt 122 – Česká a Slovenská republika s více jak 1.000 členy ve 45 klubech. Spolupráce mezi kluby obou zemí je trvalá a nenarušená rozdělením státu.
Lionské kluby sdružují nezištné a obětavé lidi s aktivním zájmem o pomoc zrakově postiženým, sluchově postiženým a jinak handicapovaným spoluobčanům. Český distrikt získal v r. 2009 grant pro podporu jednoduchého vyšetřování zraku dětí předškolního věku. Projekt byl odstartován mezinárodním prezidentem LCI Eberhardem Wirfsem na Světovém dni zraku 08.10.2010 v Praze.
Neinvazivní metodou s použitím speciální kamery byly již vyšetřeny tisíce dětí LC kluby Karlovy Vary, České Budějovice, Tábor, Rychnov nad Kněžnou, patologické nálezy byly zjištěny až u 12 % dětí ve věku 3 let. Tato činnost byla oceněna místními radnicemi i veřejností. Některým klubům se již podařilo, díky sponzorům, získat vyšetřovací kameru k celoročnímu užití. Podobnou podporu můžete uskutečnit i vy – Videokamera Plusoptix S 09 fy Videris stojí 280 tisíc Kč.
Další články v kategorii „ostatní“
21. prosince 2024
Daruj radost seniorům: Lidé opět obdarovali obyvatele domů s pečovatelskou službou
17. prosince 2024
Zemřel bývalý předseda městského národního výboru a dlouholetý zastupitel František Ladič
16. prosince 2024
OBRAZEM: Uplynulý víkend přinesl pestrou nabídku kulturních i sportovních akcí
9. prosince 2024
OBRAZEM: Druhý prosincový víkend patřil nejen andělům a čertům
3. prosince 2024
Studenti blanenského gymnázia uspěli v dějepisné soutěži
2. prosince 2024
OBRAZEM: Rozsvícení vánočních stromů, advent v dřevěném kostele i divadlo na zámku
29. listopadu 2024
Zubní pohotovost v prosinci
28. listopadu 2024
Žáci ZŠ Erbenova slavili halloween a sbírali úspěchy v soutěžích
25. listopadu 2024
OBRAZEM: Blansko o víkendu nabila energií kapela MIG 21, konaly se i další kulturní a sportovní akce
24. listopadu 2024
Klinické logopedky Nemocnice Blansko zvou do nového skupinového programu pro dospělé