Tajemství stříbrné orlice odhaleno
23. dubna 2013, kultura, přečteno: 3979×
V neděli 21. dubna proběhl v Dělnickém domě další z tradičních koncertů z řady Rastislav dětem. Tentokrát se mohly děti seznámit s pověstí spojenou s historií praporu tohoto smíšeného pěveckého sboru. Již název sám napoví, že tajemství stříbrné orlice umístěné na žerdi původního praporu od Josefa Mánesa se nakonec podařilo odhalit s pomocí dětí sympatickému dobrodruhovi Indimu a jeho kamarádce Janě.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Článek měl omezenou platnost.
Informace v něm uvedené nemusí být již aktuální.
„Každý rok se pokoušíme zpracovat co nejzajímavější námět. Letos jsme se rozhodli navázat na loňský rok, který proběhl v duchu oslav 150. výročí našeho sboru, a představit dětem historii praporu, jehož autorem byl Josef Mánes a který od něho spolek převzal v roce 1864. Snažili jsme doplnit prvky napětí, které je dětem blízké, ale současně jim předat i kousek historie Rastislava takovou formou, která je jim srozumitelná a především pro ně zábavná. Při tvorbě scénáře jsme vycházeli z podložených historických faktů. Součástí praporu byla skutečně stříbrná orlice, která sloužila jako hrot, patronky sboru do něho pak zatloukly oněch dvanáct hřebů, o kterých je v průběhu vystoupení řeč.“ uvedla Mgr. Iva Kakáčová, vedoucí sboru.
Zápletkou celého příběhu bylo tedy hledání stříbrné orlice, opředené záhadným tajemstvím. Traduje se, že kdo orlici najde, objeví obrovský poklad. Jaký, to bohužel není známo, záleželo pouze na dětech, zda se jim podaří poodkrýt roušku tajemství a záhadu rozlušit. V závěru tohoto příjemného odpoledne se všichni zúčastnění mohli přesvědčit o tom, že skutečné bohatství, které orlice skrývá, je v hudbě, ve zpěvu a v radosti, které nám přináší.
Zeptali jsme paní Ivy Kakáčové, na co se mohou od Rastislava letos těšit dospělí:
„Máme za sebou perný rok, kdy jsme prakticky každý měsíc měli nějakou větší akci. Letos budeme spíše čerpat ze současného repertoáru. Do nových věcí se budeme pouštět až v příštím roce,” upřesňuje vedoucí sboru.
„Nedávno jsme přijeli zpět z německého Waldsassenu, kde jsme vystoupili s Janovými pašiemi od J. S. Bacha. V nejbližší budoucnosti se pak vrátíme k oratoriu Eliáš, které patří mezi vrcholná díla německého skladatele a dirigenta Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Z několika částí tohoto příběhu sestavil náš smíšený pěvecký sbor komponovaný program. Tyto koncerty proběhnou 19. května v kostele sv. Martina a poté 26. května 2013 na zámku v Rájci-Jestřebí. Všichni příznivci vážné hudby jsou srdečně zváni.“
Jana Navrátilová
Další články v kategorii „kultura“
19. listopadu 2024
Muzeum Blanenska nabízí výstavu o tom, jak spí příroda
11. listopadu 2024
OBRAZEM: Do Blanska přijel patron města, svatý Martin, jeho družina zaplnila ulice i park
10. listopadu 2024
Festival Rajbas bude letos trochu jinak
2. listopadu 2024
Blansko přivítá patrona města, sv. Martina
12. října 2024
Cenu města Blanska získali manželé Míšenští. Nová ocenění Blanenská osobnost si převzalo dalších šest nominovaných
5. října 2024
Kino má nový projektor i plátno, nabídne více filmů
3. října 2024
Zemřela akademická malířka Arna Juračková
23. září 2024
OBRAZEM: Dělnický dům zaplnila Oldies párty, v Dolní Lhotě voněl guláš
16. září 2024
OBRAZEM: Galerie zahájila nové výstavy, v Suterénu zahrála kapela Macocha
13. září 2024
Vernisáž v galerii zahájí dvě nové výstavy