ZŠ T. G. M. hostila v rámci projektu Comenius učitele z partnerských zemí
13. dubna 2013, ostatní, přečteno: 3404×
Projekty mezinárodní spolupráce škol v rámci projektu Evropské unie Comenius jsou neodmyslitelnou součástí života na ZŠ T. G. M. Blansko již od roku 2001. V současné době probíhá už třetí projekt, tentokrát s názvem Rostoucí povědomí o CO2, s podtitulem Od šlápoty po špičky, od slona k myšce.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Článek měl omezenou platnost.
Informace v něm uvedené nemusí být již aktuální.
Co to vlastně je projekt Comenius? Jde o program Evropské unie, který je zaměřený na podporu partnerské spolupráce škol. Projektu se účastní devět škol z osmi evropských zemí (Německo, které je zároveň i koordinátorem projektu, dvě školy z Bulharska, Španělsko, Itálie, Švédsko, Rumunsko, Turecko a Česká republika). Doposud v rámci celého projektu vycestovalo a partnerské země navštívilo ze ZŠ T. G. M. celkem 21 učitelů a 24 žáků.
Schůzka v Blansku proběhla ve dnech 20. – 25. března za účasti 21 učitelů a 16 žáků ze všech partnerských zemí. Hosty jsme seznámili s výsledky naší dlouhodobé práce, provedli jsme je školou, předvedli jim projekty o jednotlivých partnerských zemích, které žáci z druhého stupně vytvořili v rámci celoškolní soutěže. Učitele jsme seznámili s výukou na naší škole, studenti se díky ubytování v rodinách našich žáků seznámili s každodenním životem svých vrstevníků.
Pedagogy přijal na radnici starosta města Lubomír Toufar.
Ve čtvrtek 21. března proběhl Evropský den. Učitele ze zahraničí na radnici uvítal starosta města Blanska Ing. Lubomír Toufar. V odpoledních hodinách v Dělnickém domě žáci předvedli v češtině a angličtině prezentace, které o jednotlivých partnerských zemích vytvořili. Zbývající dny jsme věnovali práci na projektu a provedli hosty krásami blanenského okolí. Společně jsme navštívili Moravský kras, obdivovali krásy Punkevních jeskyní a projeli se na lodičkách po podzemní říčce Punkvě. Hosté navštívili také jihomoravskou metropoli Brno a prohlédli si římskokatolický kostel Jména Panny Marie, který tvoří dominantu obce Křtiny.
Ředitel školy RNDr. Pavel Nezval o celé akci řekl: „Myslím, že nejen já jsem byl překvapen vysokou úrovní zpracování a představení prezentací našich žáků v Dělnickém domě. Zahraniční hosté byli nadšeni a vysoce hodnotili nejen samotné prezentace našich dětí, ale i schopnosti žáků naší školy hovořit nejen v mateřském, ale i v anglickém jazyce před téměř třemi stovkami přítomných diváků. Všechny prezentace by bezesporu zasloužily ocenění, nicméně jednalo se o soutěž, a tak na základě hodnocení českých i zahraničních učitelů tři nejlépe hodnocené třídy (8. A, 7. A a 9. A) získají hodnotné ceny.“
Celý projekt bude zakončen partnerskou schůzkou v německém Darmstadtu v květnu letošního roku. Tím ovšem celá spolupráce s partnerskými školami rozhodně nekončí. Díky dlouholetému zájmu naší i německé školy o vzájemné výměnné pobyty a Česko-německému fondu se do Německa na závěr celého projektu podívá dalších 15 našich žáků.
Výsledkem naší dlouhodobé spolupráce je v neposlední řadě i podání žádosti o nový projekt Comenius na další dva roky. Tentokrát s neotřelým tématem tradičních kuchyní a typických potravin jednotlivých zemí. Takže se bude opět na co těšit!
Jana Crlová
ZŠ T. G. M.
Další články v kategorii „ostatní“
12. května 2025
OBRAZEM: Den matek, férová snídaně a partyzánská stezka
11. května 2025
Běh podpoří Mobilní hospic sv. Martina
5. května 2025
OBRAZEM: Pálení čarodějnic, výstava v muzeu a koncert Katarzie
30. dubna 2025
Zubní pohotovost v květnu
28. dubna 2025
OBRAZEM: Koncert Olympicu, dernisáž v galerii a volejbalový turnaj
22. dubna 2025
OBRAZEM: Velikonoční setkání v kostelích, fotbal a volejbalový turnaj
18. dubna 2025
Děti z MŠ Dvorská 96 se setkávají se seniory
14. dubna 2025
V mateřské škole v Údolní ulici se opět plave
14. dubna 2025
OBRAZEM: O víkendu se uklízelo, tvořilo, tančilo i sportovalo
13. dubna 2025
Němečtí a čeští studenti objevovali krásy Moravského krasu, společně zažili speleoterapii