Cesta v prostoru a čase v podání blanenských gymnazistů
7. prosince 2013, ostatní, přečteno: 2704×
28. listopadu 2013 proběhla v Kině Blansko prezentace projektu studentů Gymnázia Blansko Sur les traces des légionnaires tchéques aneb Cesta v prostoru a čase; díky kterému se vydali po stopách blanenských vojáků československých legií ve Francii v době 1. světové války; společně s vernisáží fotografií a výtvarných prací vztahujících se k tématu.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Studenti Gymnázia Blansko se rozhodli na popud vedení školy v souvislosti se stým výročím od vypuknutí 1. světové války pracovat na projektu, jehož primárním úkolem bylo zmapovat osudy blanenských příslušníků československého zahraničního vojska ve Francii – francouzských legionářů.
Účastníci projektu byli rozděleni do několika skupin, ve kterých zpracovali určitou část problematiky československých legií ve Francii, vždy z jiného úhlu pohledu. Na projektu tak pracovaly týmy historiků, geografů, výtvarníků a dokumentaristů, kteří intenzivně pracovali na plnění úkolů odpovídajících svému zaměření. Nedílnou součástí práce na projektu byla i badatelská činnost v okresním archivu v Blansku, kde studenti získali cenné informace i konkrétní jména, po jejichž stopách se hodlali vydat.
Jedna z prací výtvarné skupiny
Vrcholem projektu byla samotná cesta do Francie, v jejímž průběhu studenti navštívili významná bojiště tzv. „Velké války“ a řadu míst spjatých s činností československých legionářů. Jedním z nich bylo i městečko Darney, ve kterém mimo jiné ležel vojenský tábor československých legií ve Francii, kde více než 6 tisíc legionářů složilo za přítomnosti dr. Edvarda Beneše vojenskou přísahu věrnosti nově budovanému Československému státu. Z Darney pak pokračovali do Verdunu a dále do Chestres, kde navštívili vojenský hřbitov, na kterém náhodně objevili i hrob legionáře Eduarda Stloukala z Blanska. Mise byla splněna. Stloukalovo jméno vystupovalo z jednoho z mnoha tenkých bílých křížů...
Úspěšná cesta blanenských gymnazistů pokračovala do Muzea Velké války v Meaux, navštívili i město Compiégne, nedaleko kterého bylo uzavřeno příměří. V závěru své cesty se pak mohli dozvědět řadu zajímavých informací v pařížské Invalidovně.
Výsledkem jejich snažení byl dokument zpracovaný rovněž skupinou šikovných gymnazistů, který byl představen formou krátkých prezentací ze strany studentstva všem zúčastněným v sále blanenského kina. Součástí programu byla i výstava fotografií, které byly pořízeny během cesty do Francie a výtvarných prací vztahujících se k tématu.
Zjištění, že mladí lidé nejsou lhostejní k historii, ze které; jak je známo; je vždy dobré se poučit, je potěšující. Navíc se v rámci takového projektu mohou naučit samostatnosti, umění správně nakládat s informacemi, vytvořit si samostatný úsudek a navíc ho správně formulovat – to jsou bezpochyby některé z hlavních předpokladů studia na vysokých školách. Studenti blanenského gymnázia dokázali, že se tak na VŠ neztratí...
V textu bylo použito veřejně přístupných informací z http://www.gymbk.cz/.
Jana Franchi
Další články v kategorii „ostatní“
27. března 2025
Přeborníci v hospodském kvízu prověřili znalosti seniorů
24. března 2025
OBRAZEM: Vítání jara, škola nanečisto a Prasklý bachor v Suterénu
23. března 2025
Žáky ZŠ Erbenova prověřily soutěže, testování i hory
17. března 2025
OBRAZEM: Vernisáž výstav, hasičský ples i maxiautodráha
10. března 2025
OBRAZEM: O víkendu se plesalo, slavilo MDŽ, lákala i turistika
5. března 2025
Nemocnice Blansko zve na jarní preventivní akce
3. března 2025
OBRAZEM: Masopustní veselí, přednáška strážníků a dernisáž v galerii
1. března 2025
Postav most 2025 – špejle nás baví!
28. února 2025
Zubní pohotovost v březnu
24. února 2025
OBRAZEM: O víkendu se plesalo, tvořilo i sportovalo