První díl projektu Město na vesnici a vesnice ve městě je věnován Klepačovu
27. března 2014, okolní obce, přečteno: 2413×
Zatímco v rámci projektu Živá paměť byl loni představen Jiří Polášek, jakožto jedna z výrazných blanenských osobností, úvodní díl dalšího projektu, tentokrát o městských částech, Město na vesnici a vesnice ve městě, je věnován příměstské části Klepačovu.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
„Na Klepačově jsme poměrně často natáčeli hlavně v místním kulturním domě. Klepačovští jsou velmi akční a po celý rok zde probíhá celá řada zajímavých akcí. Měli jsme dostatek materiálu především z pořadů pro děti, fotbalových utkání apod. Volba první městské části tedy padla na Klepačov. Natáčeli jsme v průběhu loňského roku, řada příspěvků, které jsme do filmu zařadili, se již odvysílala v rámci Videožurnálu a musím říct, že jsme byli příjemně překvapeni, jak velkou měly sledovanost,“ uvedl Radek Popelka, režisér a kameraman z blanenského studia Audiovisual.
„Nejde o propagační, ale o dokumentární film, jehož hlavní osou jsou střípky z vyprávění místních pamětníků, zejména paní učitelky Jaromíry Polákové a pana Jaromíra Kyzlinka, doplněné o materiál z proběhlých akcí. Podařilo se nám tak vytvořit jakýsi obraz historie Klepačova, mozaiku životních příběhů a událostí, které tuto obec zasáhly.
Zasvěcenou průvodkyní filmařům byla především paní učitelka Jaromíra Poláková. Foto: Studio Audiovisual
Někdy se poklidné vyprávění dokonce změnilo i v živou diskuzi. V dokumentu je např. zaznamenáno setkání místního občanského aktivu s vedením města (s tehdejším starostou města Ing. Toufarem, pozn. red.) ohledně dlouhodobého problému s vyústěním kanalizace vedoucí z Olomučan na klepačovské území přímo před dům jednoho z místních občanů, který žije v tomto ne příliš ideálním prostředí již přes třicet let. Zdá se, že řešení tohoto problému je v nedohlednu, a to i přesto, že se o celé věci diskutuje, místo navštívilo již několik starostů, dva senátoři a snad i jeden ministr. Kdyby se i tato jediná věc podařila díky našemu dokumentu vyřešit, měl by svůj smysl,“ objasnil Popelka ml.
„Měli jsme možnost pracovat s mnoha historickými materiály, především fotografiemi, které nám umožnily lépe nahlédnout do klepačovské historie. Pro mě bylo třeba nové zjištění, jakou úlohu Klepačov měl pro tehdejší blanenské železárny. Byla to vlastně jejich dělnická kolonie, svou důležitou roli zde měl hasičský sbor,“ dodal Jan Popelka, producent a kameraman.
Na termínu premiéry dokumentu u příležitosti nějaké zajímavé akce se budou Radek a Jan Popelkovi domlouvat se zástupci Klepačova v nejbližší době. Film bude poté odprezentován i v Blansku. Dokument bude k dispozici na DVD v Blanenské informační kanceláři Blanka a následně volně ke stažení na internetu.
Další v pořadí v rámci projektu Město na vesnici a vesnice ve městě bude Horní Lhota, zatímco projekt o blanenských osobnostech Živá paměť představí někomu neznámou, o to však více překvapující osobnost Radima Koláře.
Jana Franchi
Další články v kategorii „okolní obce“
8. února 2020
Rozmarná zima u Vančurů. Příběh palírny a lihovaru Ladislava Vančury v Rudici
7. června 2019
BESIP v rudické základní škole
28. listopadu 2018
Vánoční stromy rozsvítí i v částech města
16. listopadu 2018
Na Klepačově proběhla tradiční beseda se seniory
26. září 2018
Klepačovští budou volit členy do své občanské aktivity
28. srpna 2018
Hasiči na Olešné slaví devadesát let svého působení. Představili nový prapor
4. července 2018
Na Těchově vandalové sklízeli třešně. Poničili dva stromy
16. dubna 2018
Klepačovští se pustili do úklidu obce
24. února 2018
Těchovští se vydali s cestovatelem Jiřím Kolbabou na daleký Island
23. února 2018
Na Klepačově bilancovali dobrovolní hasiči okrsku Blansko