V kině ukázali socialismus bez příkras
21. listopadu 2014, ostatní, přečteno: 2557×
U příležitosti 25. výročí 17. listopadu uspořádal spolek BEZPŘÍKRAS v blanenském kině tematickou výstavu, besedu a promítl dva filmy.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Spolek BEZPŘÍKRAS si dal za cíl přispívat svým způsobem ke kulturnímu vyžití občanů v regionu. „Akci v kině jsme uspořádali proto, že jsme chtěli zareagovat na jednu věc, která nás inspirovala k tomu, abychom ji uskutečnili. Jde o větu, kterou z úst vypouští politici – že ‚je potřeba udělat tlustou čáru za minulostí‘,“ uvedl na zahájení výstavy před projekcí filmů člen spolku Ivo Rolný.
Upozornil na to, že již staří filosofové přišli s otázkami Kdo jsme? a Odkud kam jdeme? Jedná se o klíčový moment k tomu, aby si člověk uvědomil svoji vlastní identitu. Každý národ má svoji paměť a tu musíme oživovat. Připomínáním výročí fixujeme v sobě to, kdo jsme a kdo byli naši předkové. Zdůraznil, že za minulostí se nesmí dělat tlustá čára. Všechny nepravosti padají i na naše hlavy, protože my jsme potomky těch, kteří se jich do jisté míry a jistým způsobem účastnili.
Zahájení večera ve vstupní hale kina.
„Paměť národa je velice důležitá věc. Proto náš spolek uspořádal tuto akci, abychom si připomněli některé momenty z našich dějin, které by nám měly pomáhat v našem životě a připomínat nám kdo jsme. Výstava v kině je zaměřená na oživení naší paměti, abychom dokázali jednoznačně pojmenovat zlo, zlo v různých podobách, které v naší minulosti je, a poučit se na tom, čeho bychom se asi měli vystříhat,“ zakončil.
Byly připraveny také dvě projekce. První snímek se jmenoval Smuteční slavnost z roku 1969, scénář k němu napsala Eva Kantůrková. Film byl okamžitě zavřen do trezoru a poprvé byl promítán až v roce 1989. Druhým byl známý snímek s názvem Tichá bolest s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Scenáristou byl Jiří Křižan, nezapomenutelná postava disentu.
Půlhodinová přestávka mezi filmy byla určena k diskuzi. Ta měla i politické zastoupení, kdy se členy spolku spolku a veřejností přišel diskutovat Emil Pernica, člena zastupitelstva města za KSČM.
Stanislav Mrázek
Další články v kategorii „ostatní“
27. března 2025
Přeborníci v hospodském kvízu prověřili znalosti seniorů
24. března 2025
OBRAZEM: Vítání jara, škola nanečisto a Prasklý bachor v Suterénu
23. března 2025
Žáky ZŠ Erbenova prověřily soutěže, testování i hory
17. března 2025
OBRAZEM: Vernisáž výstav, hasičský ples i maxiautodráha
10. března 2025
OBRAZEM: O víkendu se plesalo, slavilo MDŽ, lákala i turistika
5. března 2025
Nemocnice Blansko zve na jarní preventivní akce
3. března 2025
OBRAZEM: Masopustní veselí, přednáška strážníků a dernisáž v galerii
1. března 2025
Postav most 2025 – špejle nás baví!
28. února 2025
Zubní pohotovost v březnu
24. února 2025
OBRAZEM: O víkendu se plesalo, tvořilo i sportovalo