Edukační skupiny pro příbuzné lidí s duševním onemocněním
29. dubna 2015, zprávy z MěÚ, přečteno: 2777×
V rámci projektu Práh – změna přístupu k lidem se závažným duševním onemocněním v Jihomoravském kraji byly realizovány edukační skupiny pro příbuzné lidí s duševním onemocněním (schizofrenie, afektivní poruchy), edukační skupiny přímo lidi s duševním onemocněním a také školení pro sociální pracovníky úřadů.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Článek měl omezenou platnost.
Informace v něm uvedené nemusí být již aktuální.
Cílem projektu je vzdělávat a podporovat různé skupiny osob (poskytovatele sociálních služeb, úředníky, policii, příbuzné a samotné lidi s diagnózou duševní nemoci), aby se zlepšila informovanost o schizofrenii a afektivních poruchách a o způsobech jejich zvládání. Součástí projektu jsou také kurzy pro lidi s duševním onemocněním, které přispějí k jejich zapojení do péče o duševní zdraví.
Schizofrenie a afektivní poruchy jsou často mediálně spojované s ohrožujícím chováním, jedná se o stigmatizující onemocnění, tudíž se mnoho lidí bojí dát najevo, že je nemocný nebo někdo s touto diagnózou je jejich příbuzný.
Ve dnech 19. a 26.03.2015 se edukační skupiny pro osoby blízké konaly také v Blansku a navštívilo je celkem 10 lidí. Ačkoliv byla účast slabší, než tomu bývá v Brně, atmosféra na skupině byla otevřená a přijímající, protože si tam mohli lidé sdělit, jak je pro ně náročné žít s člověkem s duševním onemocněním. To často nemohou sdílet se svým okolím. Na skupině dostali účastníci od druhých lidí pochopení a podporu, protože sami procházejí tím stejným. Někteří musí o své blízké nemocné ve dne v noci pečovat, hlídat medikaci, připravovat program, chodit na vycházky, dopravovat k psychiatrovi, řešit zhoršení zdravotního stavu, málo kdy se však pečující osoby dočkají podpory pro sebe.
Dne 17.02. se v Blansku uskutečnilo také školení pro sociální pracovníky, na kterém se lektoři zaměřili na specifika komunikace s člověkem s duševním onemocněním a zdůrazňovali terénní práci s lidmi, kteří přestávají docházet k psychiatrovi, neberou léky a jejich zdravotní stav se horší. Bylo znát, že účastníci dané problematice rozumí a řešení náročných situací s lidmi s duševním onemocněním je důležitou součástí jejich práce.
Více informací o projektu Práh – změna přístupu k lidem s duševním onemocněním na http://prah-brno.cz/zmena-pristupu-k-lidem-se-zavaznym-dusevnim-onemocnenim.
Sdružení Práh – pomoc a podpora pro lidi se závažným duševním onemocněním v Brně a okolí, Tuřanská 12, Brno 602 00.
Další články v kategorii „zprávy z MěÚ“
2. prosince 2024
Dům s pečovatelskou službou oslavil 30 let existence
26. listopadu 2024
Radní schválili výběr zhotovitele zázemí dětských skupin a čtyřicítku dalších bodů
25. listopadu 2024
Blansko už má vánoční strom, náměstí ozdobil smrk ztepilý
21. listopadu 2024
Budova městských lázní už je minulostí
18. listopadu 2024
Pečovatelská služba rozšiřuje okruh klientů, pomohou nová vozidla
15. listopadu 2024
Nový kalendář na rok 2025 je v prodeji. Zve do partnerských měst ve čtyřech státech
14. listopadu 2024
Společnost Teplo Blansko na setkání představila ceny tepla pro rok 2025
12. listopadu 2024
Radní schválili cenu tepla i opravu haly v Mlýnské ulici
12. listopadu 2024
Památník z náměstí Svobody se přesunul do restaurátorské dílny, čeká ho oprava
7. listopadu 2024
Plocha u bytovek ve Zborovecké ulici dostala nové dláždění