Pozvánka do pražského DOXu na výstavu o umění v Blansku
17. května 2015, kultura, přečteno: 2310×
Archiv výtvarného umění ve spolupráci s Galerií města Blanska vás zve na výstavu Galerie v předsálí 1982–1991 v Malé věži, Centra současného umění DOX v Praze.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Vernisáž se koná 21.05.2015 v 18:00 hodin a výstava potrvá do 28.06.2015. Kurátory jsou: Jiří Hůla, Jana Písaříková a Lucie Rohanová.
Blansko. Víc umění, než byste čekali.
V rozmezí let 1982 až 1991 se v malém foyer Kulturního střediska města Blanska uskutečnilo 72 autorských nebo kolektivních výstav nejen lokálních tvůrců, ale i výtvarníků celonárodního významu. Za tuto šťastnou zvláštnost, která podnítila zdejší výtvarný a kulturní život, vděčí Blansko jednak nepřirozené politické situaci, jež řadě těchto lidí znemožňovala vystavovat ve větších centrech, tak především místním nadšencům, kteří i v nesnadném období zralé totality měli chuť něco podnikat, neustrnout v poznávání světa, setkávat se s podnětnými lidmi a zprostředkovat takové setkání svému okolí.
Byla to vedoucí galerie Ivana Mašátová s poradním výborem ve složení Irma Charvátová, Josef Gromeš, Antonín Juračka, Josef Liška a Pavel Holouš.
V galerii našli útočiště před nepřízní poměrů významní teoretici jako byl Igor Zhoř a Jiří Valoch, kteří sem přivedli mnoho tvůrců, v nichž dnes spatřujeme vůdčí osobnosti českého výtvarného umění 2. poloviny 20. století (Bohumír Matal, Eduard Ovčáček, Petr Kvíčala, Vladimír Kokolia…), a uspořádali zde řadu kolektivních výstav umělců spojených nějakým tvůrčím názorem, postupem či tématem (Jan Činčera, J.H. Kocman a Miloš Šejn pracující s papírem, „ohniví muži“ Svatopluk Klimeš, Jan Steklík a Václav Zykmund, práce s vláknem Josefa Hampla, Dalibora Chatrného, Čestmíra Kafky a Stanislava Zippeho).
Výstava v Malé věži sleduje historii galerie za pomoci bohaté fotografické dokumentace výstav a vernisáží (fotografoval Josef Liška) a zejména sbírky katalogových plakátů od Antonína Juračky. Tento soubor se dochoval v úplnosti a představuje ukázku vytříbeného grafického designu i přehled úctyhodné řady kulturních událostí konajících se v závěru jednoho nesnadného dějinného období. Období normalizace, během kterého se z Blanska stalo centrum strojírenského průmyslu a které souviselo i s přílivem nového obyvatelstva a radikální přestavbou města. Výstava usiluje zachytit vztah kulturního dění a těchto širších společenských změn.
Lucie Rohanová
Další články v kategorii „kultura“
2. listopadu 2024
Blansko přivítá patrona města, sv. Martina
12. října 2024
Cenu města Blanska získali manželé Míšenští. Nová ocenění Blanenská osobnost si převzalo dalších šest nominovaných
5. října 2024
Kino má nový projektor i plátno, nabídne více filmů
3. října 2024
Zemřela akademická malířka Arna Juračková
23. září 2024
OBRAZEM: Dělnický dům zaplnila Oldies párty, v Dolní Lhotě voněl guláš
16. září 2024
OBRAZEM: Galerie zahájila nové výstavy, v Suterénu zahrála kapela Macocha
13. září 2024
Vernisáž v galerii zahájí dvě nové výstavy
9. září 2024
OBRAZEM: Město ovládla sousedská slavnost Zažít Blansko jinak
2. září 2024
OBRAZEM: V parku vyvrcholil Blansko Opera Stars Festival, na přehradě se jela Blanenská lávka
1. září 2024
Sousedská slavnost Zažít Blansko jinak ovládne 8. září centrum města