Peter Graham a hosté se představí v Galerii města Blanska
14. ledna 2016, kultura, přečteno: 2207×
Galerie města Blanska vás srdečně zve na vernisáž výstavy Jaroslava Šťastného / Petera Grahama: ArtBio, která proběhne 16. ledna od 17:00 hodin. Jejími hosty jsou Viktorie Valocká a Radim Kolář. Na vernisáži vystoupí Peter Graham – klávesy, Radim Kolář – bicí, Vlado Micenko – basa a Pavel Zlámal – saxofon.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Článek měl omezenou platnost.
Informace v něm uvedené nemusí být již aktuální.
Jestliže se detailně zaměříme na hudební tvorbu Petera Grahama, nemůžeme opomenout ji doprovázející složku výtvarnou. Grahamovy partitury ze sedmdesátých let byly v užším výběru publikovány v časopise Opus Musicum č. 10 s komentářem Jiřího Valocha již v roce 1976. Kromě nich se autor ve stejné době věnuje kresbě, vizuální poezii a tvorbě drobných objektů. Mezi přáteli se objevují Dalibor Chatrný, Jiří Valoch, J. H. Kocman.
Aktivně se zapojuje do mezinárodního hnutí mail artu. Po dobu vojenské služby v Praze navštěvuje ateliéry Milana Grygara, Čestmíra Kafky, Radka Kratiny a dalších. V osmdesátých a devadesátých letech se věnuje grafickým partiturám jen sporadicky. Významu v jeho tvorbě nabývá vizuální aspekt tradiční notace.
S plným nasazením se vrhá do výtvarné tvorby v létě 2013. Dokreslovaná či domalovávaná koláž, frotáže, přemalovávané reprodukce, asambláže, drobné objekty v krátkém časovém úseku a nebývalém množství zaplňují prostor ateliéru.
Ve výtvarném projevu autor akcentuje zvukovou stránku procesu: zvuk tužky či štětce, trhání a lepení papíru. Řada kreseb vzniká poslepu na základě hudebního rytmu (např. lidových písní nebo jazzových témat). Zvuk však v tomto případě není zaznamenáván, neboť je považován za soukromou věc. Médium fotografie se umělci stává průvodkyní světem umění. Zaměřuje se na fragmenty reality odkazující k dílům abstrakce.
Definuje několik základních oblastí svého zájmu: anonymní umění – práce zedníků, natěračů a cestářů (opravy asfaltových silnic); detaily všednosti – kresby a linie nebo skvrny vznikající náhodně a za jiným než estetickým účelem; Sabi (japonský výraz pro krásu vznikající působením času) – poškozování, stárnutí.
Živelností garantuje autenticitu prožitku. Nepreferováním žádné z technik překonává nástrahy zavedených matric. Objevuje a sytí se radostí z tvorby samotné. Prověřuje udržitelnost čisté akce nezatížené spekulací promyšlených strategií. Žije teď.
Výstava, jejíž kurátorkou je Yvona Ferencová, potrvá do 12. února 2016.
Yvona Ferencová
Další články v kategorii „kultura“
30. listopadu 2024
Dřevěný kostel zve na adventní program
19. listopadu 2024
Muzeum Blanenska nabízí výstavu o tom, jak spí příroda
11. listopadu 2024
OBRAZEM: Do Blanska přijel patron města, svatý Martin, jeho družina zaplnila ulice i park
10. listopadu 2024
Festival Rajbas bude letos trochu jinak
2. listopadu 2024
Blansko přivítá patrona města, sv. Martina
12. října 2024
Cenu města Blanska získali manželé Míšenští. Nová ocenění Blanenská osobnost si převzalo dalších šest nominovaných
5. října 2024
Kino má nový projektor i plátno, nabídne více filmů
3. října 2024
Zemřela akademická malířka Arna Juračková
23. září 2024
OBRAZEM: Dělnický dům zaplnila Oldies párty, v Dolní Lhotě voněl guláš
16. září 2024
OBRAZEM: Galerie zahájila nové výstavy, v Suterénu zahrála kapela Macocha