Slavnostní shromáždění občanů u příležitosti 880. výročí první písemné zmínky o Blansku aneb Pojďme oslavit narozeniny našeho města
4. května 2016, zprávy z MěÚ, přečteno: 2997×
Kulatá jubilea mají v životě lidském významnou roli. Člověk se ohlíží zpět, bilancuje a hledá ve své minulosti poučení pro další pozemskou pouť. Ještě významnějším důvodem k zastavení, malému zamyšlení a oslavě jsou výročí měst. Jedno takové, zvlášť významné, právě Blansko letos celý rok oslavuje.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Článek měl omezenou platnost.
Informace v něm uvedené nemusí být již aktuální.
V pátek 27. května 2016 si můžeme společně připomenout, že letos je tomu již 880 let od vzniku první písemné zmínky o Blansku v Letopise kanovníka Vyšehradského, vážící se k událostem kolem stavby blanenského kostela v roce 1136.
K této výjimečné příležitosti se Město Blansko rozhodlo uspořádat v blanenském kinosále v 18 hodin slavnostní shromáždění, na něž jsou srdečně zváni všichni ti, kteří chtějí společně oslavit kulaté „narozeniny“ našeho města a popřát mu vše dobré do dalších let, desetiletí a staletí.
V rámci tohoto slavnostního podvečera vystoupí mj. dvě blanenská hudební tělesa: Komorní orchestr města Blanska, řízený dirigentem Zdeňkem Nádeníčkem, a Komorní smíšený orchestr ZUŠ Blansko TEAMMUS společně s dětským pěveckým sborem Kapky a kapičky.
Na závěr této akce, na níž přislíbil svou účast i velvyslanec Slovinské republiky v ČR J. E. Leon Marc, bude pro všechny připravena premiéra nového dokumentárního filmu autorského týmu Jana a Radka Popelkových „Ježek a parní válec“, který tentokrát mapuje historii blanenského podnikatelského rodu Ježků.
Dokumentární film vypráví o historii rodiny, která během tří generací z řemeslnické dílny vybudovala prosperující průmyslový podnik, jež vyvážela do celé Evropy, a která se vnějším zásahem ocitla na smetišti dějin.
PROGRAM
Od 17:30 h Společné zasazení Lípy slovinsko-českého přátelství v parčíku před kinem a předání cen vítězům vědomostního kvízu ve znalostech o Slovinsku „Znáte zelenou zemi?“
Od 18:00 h Slavnostní shromáždění občanů v blanenském kinosále:
- vystoupení Komorního orchestru města Blanska
- slavnostní projev starosty města
- pozdravy hostů
- společné vystoupení Komorního smíšeného orchestru ZUŠ Blansko TEAMMUS a dětského pěveckého sboru Kapky a kapičky
- premiéra filmového dokumentu „Ježek a parní válec“
- výstava v předsálí kina: „Slovinsko – Evropa v malém“.
V případě zájmu ve 20:00 h repríza filmového dokumentu „Ježek a parní válec“.
Vstup volný.
red
Další články v kategorii „zprávy z MěÚ“
14. května 2025
Radní schválili podmínky pro lepší signál v Lažánkách i opravu komunikace u kina
12. května 2025
V Blansku začne od června fungovat Senior doprava
5. května 2025
Vyhláška určuje, kdy v Blansku platí zkrácená doba nočního klidu
1. května 2025
Blansko chystá generel dopravy. Zapojte se do průzkumu!
30. dubna 2025
Zastupitelé schválili dotace i plán získat bývalou restauraci Dělnický dům
29. dubna 2025
Radní schválili nový ceník parkování i podklady pro revitalizaci Palavy
29. dubna 2025
K zápisům do městských základních škol letos přišlo 260 dětí
28. dubna 2025
Město získalo dotaci na dětské skupiny téměř 26 milionů
22. dubna 2025
Blansko rozkvetlo. Zahradníci zkrášlují záhony, zvládli i výsadbu stromů
16. dubna 2025
Radní schválili prázdninový provoz školních družin i individuální dotace