Dějiny Blanska jsou patrně o sto let starší, tvrdí archeologové
26. září 2017, kultura, přečteno: 2559×
V místě starého hřbitova u kostela sv. Martina v Blansku se podařilo najít zhruba v 1,8m hloubce střepy keramických nádob, jejichž existence je v brněnské kotlině doložena nejpozději v první polovině 11. století. Ačkoli jde o nepatrný nález, podle archeologů svědčí o tom, že dějiny Blanska lze posunout zhruba o sto let hlouběji do minulosti.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Podle dostupných zdrojů pochází první zmínka o městě z roku 1136 a popisuje spor mezi olomouckým biskupem Jindřichem Zdíkem a brněnským knížetem Vratislavem. Předmětem jejich rozepře byla právě stavba kostela. Archeologové ale předpokládají, že v témže místě již stál v té době biskupský dvůr.
„Kostel pak tvořil, snad s přilehlým dvorcem, oporu biskupských držav na Blanensku a byl středem osady, kterou dnes označujeme jako Staré Blansko. To se patrně rozkládalo bezprostředně okolo něho. Někdy ve druhé půli 13. století pak došlo k přesunu vrchnostenského sídla na nedaleký hrad Blansek a také osada se patrně částečně přesunula do míst dnešního středu Blanska,“ vysvětluje Miroslav Dejmal ze společnosti Archaia, která provádí na blanenské faře archeologický výzkum.
Již v minulých letech se zde archeologům podařilo odkrýt zajímavé nálezy keramiky spadající na přelom 12. a 13. století. Další posun ale přišel minulý týden, kdy byly zahájeny práce spojené s výkopem pro vodovodní přípojku na severní straně kostela.
„Zachytili jsme v něm dvě sloupové jámy, patrně pozůstatku blíže neznámé stavby. Kromě nich byla nalezena i hliněná omítka, tzv. mazanice, a kolekce raně středověkých keramických zlomků. Původně jsme se domnívali, že se jedná o nesporný archeologický doklad osídlení z 12. století, a to hned i pro sídliště okolo kostela, případně dvorec. O to více nás po umytí artefaktů zarazilo jejich datování. I když kolekce není velká, vyskytují se v ní okraje, které známe v brněnské kotlině nejpozději v první polovině 11. století,“ upřesňuje Miroslav Dejmal.
Pokud tedy datace archeologů ze společnosti Archaia platí, znamenalo by to posun dějin Blanska ještě o nějakých sto let hlouběji do minulosti.
Na tento drobný výzkum by měl v dohledné době navázat další výkop. Podle odborníků by měl přinést další poznatky o tom, jaké stavby v místě dnešního kostela původně stály.
Fotografie: S. Mrázek
red
Další články v kategorii „kultura“
19. listopadu 2024
Muzeum Blanenska nabízí výstavu o tom, jak spí příroda
11. listopadu 2024
OBRAZEM: Do Blanska přijel patron města, svatý Martin, jeho družina zaplnila ulice i park
10. listopadu 2024
Festival Rajbas bude letos trochu jinak
2. listopadu 2024
Blansko přivítá patrona města, sv. Martina
12. října 2024
Cenu města Blanska získali manželé Míšenští. Nová ocenění Blanenská osobnost si převzalo dalších šest nominovaných
5. října 2024
Kino má nový projektor i plátno, nabídne více filmů
3. října 2024
Zemřela akademická malířka Arna Juračková
23. září 2024
OBRAZEM: Dělnický dům zaplnila Oldies párty, v Dolní Lhotě voněl guláš
16. září 2024
OBRAZEM: Galerie zahájila nové výstavy, v Suterénu zahrála kapela Macocha
13. září 2024
Vernisáž v galerii zahájí dvě nové výstavy