Tajemství jeskynních kostí poodhalí výstava v Muzeu Blanenska
7. června 2018, tiskové zprávy, přečteno: 2537×
Kosti jeskynních medvědů a lvů, uložené po tisíciletí v jeskynních chodbách hluboko pod zemí, skrývají mnohá tajemství, která se pokusí poodhalit nová výstava v Muzeu Blanenska. Vernisáž výstavy proběhne dnes v 18:00 hodin. K vidění zde bude po celé prázdniny až do konce srpna.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Výstava představuje specifický obor vědeckého zkoumání krasových oblastí – jeskynní paleontologii, kterou v devatenáctém století definovali výzkumníci v Moravském krasu. Prošlapávali první stezky odborného poznání a seznámili veřejnost s často překvapivými poznatky o dávných zvířecích obyvatelích jeskyní.
Časově se budou návštěvníci pohybovat před dvěma a půl milionu lety až po současnost. Většinu toho času vyplňují starší čtvrtohory neboli pleistocén, známý též jako „doba ledová“, který trval něco přes dva a půl milionu let, což je doba v poměru ke stáří Země a života na ní velmi krátká.
Z pohledu nás, lidí, se však jedná o téměř nepředstavitelně dlouhý čas. Nejstarší nálezy a příběhy z výstavy pocházejí z přelomu spodního pleistocénu z období asi před 700 000 až 1 000 000 lety, nejvíc jich ale bude patřit svrchnímu pleistocénu, poslední ledové době, tedy minulosti v období 100 000 až 10 000 let před současností, kdy byly naše středoevropské jeskyně osídlovány většími zvířaty v hojné míře.
Z této doby se také nejvíc jeskynních kostí v podzemí zachovalo. Jen malý úsek dějin Země zaujímá současná doba poledová ‒ holocén. Paleontologové jej počítají asi od 10 000 let před dneškem až po současnost, žijeme tedy v holocénu.
Část výstavy je věnována také holocénním kostem, které mohou ukázat cesty, kterými se ty starší do jeskyní vlastně dostaly.
Autor výstavy Vlastislav Káňa. Foto: archiv Muzea Blanenska
„Bylo to právě v Blansku, kde před nějakými sto šedesáti lety Jindřich Wankel vystavil poprvé ‚ty podivné jeskynní kosti’ veřejnosti. Chtěl tak především sdělit, co a proč to vlastně ‚v těch dírách kope’. Vracíme se tedy do Blanska ve stopách romantických kopáčů, vyzbrojeni moderními metodami výzkumu, technikou a vším arzenálem současného poznání, abychom odpověděli na stejné otázky, které si kladli naši předchůdci. Přijďte tedy a ptejte se i vy,“ zve na výstavu její autor, jeskyňář a přírodovědec Vlastislav Káňa.
Výstava je připravena ve spolupráci se Slovenským múzeem ochrany přírody a jaskyniarstva v Liptovském Mikuláši v podhůří Vysokých Tater. Právě zde se odborně zpracovávají speleopaleontologické nálezy ze slovenských jeskyní.
„Díky spolupráci se dvěma významnými slovenskými muzei se nám podařilo zrealizovat myšlenku „Československého lva“, který představuje unikátní rekonstruovanou kostru jeskynního lva podle nálezů ze Slovenska, z českých jeskyní a dokonstruovaného podle kostí současných jedinců,“ uvedla Pavlína Komínková, ředitelka muzea.
Kostra byla vyrobena metodou 3D tisku z vytvořených modelů. Modely, tisk a sestavení kostry zajistilo Digitalizačné centrum v Banské Bystrici patřící pod Muzeum Slovenského Národného Povstania.
Návštěvníci budou moci nahlédnout také pod povrch díky unikátním videozáznamům z nepřístupných jeskyní, kde probíhají právě speleopaleontologické výzkumy.
Vystavené kosterní pozůstatky. Foto: archiv Muzea Blanenska
Součástí výstavy, která se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka, jsou i interaktivní prvky pro děti a kvíz. Během vernisáže je pro ně připraven od 17:00 hodin tematický workshop. Komentované prohlídky v muzeu jsou na programu muzea 23. června v rámci Evropského dne chráněných území.
K výstavě je připraven stejnojmenný dvojjazyčný katalog.
red
Další články v kategorii „tiskové zprávy“
1. listopadu 2024
Zvolte vítěze participativního rozpočtu. Začalo hlasování
21. října 2024
Participativní rozpočet Společně pro Blansko nabídne výběr z osmi projektů
16. září 2024
Řeka Svitava klesla na 1. povodňový stupeň, dál platí bdělost. Podívejte se na fotografie rozvodněných toků
15. září 2024
Povodňová komise v neděli večer odvolala 3. SPA, záplavy nyní nehrozí
15. září 2024
Na Svitavě se očekává dvacetiletá voda, povodňová komise zasedá nepřetržitě
15. září 2024
Na řece Svitavě byl v Blansku vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity
15. září 2024
Svitava dosáhla 2. stupně povodňové aktivity. Uzavřeno je parkoviště za úřadem práce i silnice z Těchova na Obůrku
14. září 2024
V Blansku se Svitava zatím drží v korytu, jinde už se vylila do polí
14. září 2024
Svitava i další toky se zatím drží v korytech, lidé z povodňových oblastí by měli sledovat situaci
13. září 2024
Město zřídilo krizovou linku, nabízí možnost odběru písku