Charitní poradna pomůže s oddlužením
5. září 2018, tiskové zprávy, přečteno: 3132×
Návrh na oddlužení sepíší dlužníkům bezplatně pracovníci Charitní poradny, kterou provozuje Oblastní charita Blansko v Boskovicích. Od srpna letošního roku získala poradna akreditaci na sepsání a podání insolvenčních návrhů s návrhem na povolení oddlužení. Charitní poradna má pracoviště v Boskovicích, Blansku a Letovicích a ke konzultaci se zájemci můžou objednat na telefonním čísle 516 411 583.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
„Návrh na oddlužení totiž od července 2017 nemůže podat sám dlužník, pokud nemá právnické nebo ekonomické vzdělání. K podání návrhu jsou tak oprávněny pouze osoby uvedené v zákoně, což jsou advokáti, notáři, insolvenční správci a exekutoři, kterým však musí dlužník za sepsání návrhu uhradit čtyři tisíce korun. Kromě nich se dlužníci můžou obrátit na toho, kdo získal akreditaci ministerstva spravedlnosti,“ vysvětluje charitní právnička Marta Šosová.
Akreditaci dostávají nejčastěji bezplatné poradny, mezi které patří spolu s ostatními poradnami zřízenými Diecézní charitou Brno také Charitní poradna Boskovice. Lidé, kteří se dostali do dluhů, tak nemusí dávat zbytečně peníze za sepis návrhu, který pak často má i takové nedostatky, že soud oddlužení nemůže povolit.
„Návrh na oddlužení může být východiskem ze zdánlivě neřešitelné situace dluhové pasti. Oddlužení je možné dosáhnout nejčastěji plněním měsíčních splátek, přičemž dlužníkovi zůstává nepostižitelná část příjmu,“ říká Marta Šosová. Takto tedy člověk, který má více dluhů a má příjem, který mu během pěti let umožní splatit alespoň 30 % těchto dluhů, může po těchto pěti letech dosáhnout osvobození od zbytku nezaplacených dluhů.
„Velmi zjednodušeně se dá říci, že jednotlivci zůstává z jeho příjmu minimálně 6.200 korun. Tato částka se pak zvyšuje o přibližně 1.400 korun na každou vyživovanou osobu žijící ve společné domácnosti, kterou se myslí manžel, manželka nebo dítě. Není tedy pravdou často rozšířená domněnka, že dlužníkovi nezůstane ani životní minimum,“ zdůrazňuje právnička Charitní poradny.
Jak velké budou srážky a co z příjmu si bude moct dlužník ponechat, si může každý orientačně spočítat na kalkulačce dostupné stránkách ministerstva spravedlnosti (https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/).
Vladěna Jarůšková
Oblastní charita Blansko
Další články v kategorii „tiskové zprávy“
11. prosince 2024
Zastupitelé schválili rekordní rozpočet na rok 2025
10. prosince 2024
Vítězem participativního rozpočtu je nový přístřešek v komunitním areálu v Dolní Lhotě
27. listopadu 2024
Blansko je 8. nejlepším městem k životu v Česku
1. listopadu 2024
Zvolte vítěze participativního rozpočtu. Začalo hlasování
21. října 2024
Participativní rozpočet Společně pro Blansko nabídne výběr z osmi projektů
16. září 2024
Řeka Svitava klesla na 1. povodňový stupeň, dál platí bdělost. Podívejte se na fotografie rozvodněných toků
15. září 2024
Povodňová komise v neděli večer odvolala 3. SPA, záplavy nyní nehrozí
15. září 2024
Na Svitavě se očekává dvacetiletá voda, povodňová komise zasedá nepřetržitě
15. září 2024
Na řece Svitavě byl v Blansku vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity
15. září 2024
Svitava dosáhla 2. stupně povodňové aktivity. Uzavřeno je parkoviště za úřadem práce i silnice z Těchova na Obůrku