Ústavní soud zamítl ústavní stížnost města Blanska kvůli oddělení Spešova, radnice zváží další možnosti
26. června 2019, tiskové zprávy, přečteno: 2092×
Ústavní soud v Brně zamítl ve středu 26. června ústavní stížnost města Blanska proti rozsudku Nejvyššího soudu, neboť dospěl k závěru, že jím nebyla porušena základní práva ani svobody stěžovatele. Spor souvisí s oddělením obce Spešov od Blanska a jejím odmítnutím uznat svůj podíl na závazcích města ve výši přes 800 tisíc korun.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
„Rozhodnutí ústavního soudu respektujeme. Jsou tam však ještě nějaké možnosti jednání s obcí Spešov nebo pokračování v soudních sporech. Já bych upřednostnil jednání s obcí Spešov, zda by byla možná nějaká dohoda bez soudů,“ uvedl starosta Jiří Crha.
Starosta Jiří Crha se k věci vyjádřil v rozhovoru pro Českou televizi. Foto: O. Požár
Celá věc je podle něj složitá a táhne se již skoro 20 let. K 1. lednu roku 2000 se obec Spešov oddělila od města Blanska a odmítla uznat svůj podíl na závazcích města ve výši přes 800 tisíc korun. Město Blansko proto podalo k tehdejšímu okresnímu úřadu návrh na výkon rozhodnutí ministerstva vnitra. Následovalo několik zdlouhavých soudních řízení. Na jejich základě město Blansko muselo obci Spešov exekučně vymoženou částku asi 804 tisíc korun vrátit.
Proto město Blansko podalo k Obvodnímu soudu pro Prahu 7 na ministerstvo vnitra žalobu o náhradu škody ve výši zhruba milion korun. Tuto částku tvořilo zmíněných 804 tisíc a zbytek byly úroky z prodlení a náklady soudních řízení. Obvodní soud pro Prahu 7 sice žalobu zamítl, ovšem odvolací pražský městský soud přiznal městu Blansku náhradu škody ve výši 804 tisíc s osmiprocentním úrokem z prodlení od 26.11.2013 do zaplacení. Částku přesahující 930 tisíc zaplatilo ministerstvo vnitra ke konci roku 2015.
Proti části pravomocného rozsudku pražského městského soudu však ministerstvo podalo dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten o něm rozhodl loni v únoru tak, že rozsudek pražského městského soudu zrušil. Podle rozsudku Nejvyššího soudu v Brně nemělo město Blansko na částku 804 tisíc korun nárok, protože nebyla jasně definovaná a rozhodnutí ministerstva vnitra o oddělení Spešova od Blanska nebylo pro nezákonnost zrušeno. Městu tak vzniklo bezdůvodné obohacení a muselo skoro milion korun vrátit.
Podle Ústavního soudu se město Blansko může domáhat náhrady škody po státu až po vyčerpání všech možností, jak dosáhnout zaplacení předmětné částky obcí Spešov.
„Pokud by k dohodě s obcí Spešov nedošlo, tak si necháme právně posoudit další možnosti právně a orgány města rozhodnou, jestli dále pokračovat nebo ne. Na druhou stranu musím říci, že ukončit svévolně tyto záležitosti není tak jednoduché, protože jsme správci majetku města a nemůžeme tak velkou částku – skoro milion korun – jen tak odepsat, protože jde o peníze města Blanska,“ uvedl starosta Jiří Crha.
Ondřej Požár
tiskový mluvčí
vložil: Ondřej Požár, tiskový mluvčí / sekretariát starosty
Další články v kategorii „tiskové zprávy“
1. listopadu 2024
Zvolte vítěze participativního rozpočtu. Začalo hlasování
21. října 2024
Participativní rozpočet Společně pro Blansko nabídne výběr z osmi projektů
16. září 2024
Řeka Svitava klesla na 1. povodňový stupeň, dál platí bdělost. Podívejte se na fotografie rozvodněných toků
15. září 2024
Povodňová komise v neděli večer odvolala 3. SPA, záplavy nyní nehrozí
15. září 2024
Na Svitavě se očekává dvacetiletá voda, povodňová komise zasedá nepřetržitě
15. září 2024
Na řece Svitavě byl v Blansku vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity
15. září 2024
Svitava dosáhla 2. stupně povodňové aktivity. Uzavřeno je parkoviště za úřadem práce i silnice z Těchova na Obůrku
14. září 2024
V Blansku se Svitava zatím drží v korytu, jinde už se vylila do polí
14. září 2024
Svitava i další toky se zatím drží v korytech, lidé z povodňových oblastí by měli sledovat situaci
13. září 2024
Město zřídilo krizovou linku, nabízí možnost odběru písku