Svatomartinská vína letos v prodeji o tři dny dříve
1. listopadu 2019, kultura, přečteno: 1591×
V letošním roce nastalo ve vinařských kruzích velké zemětřesení. Vinařský fond rozhodl o výjimečném povolení prodeje svatomartinského vína už od pátku 08.11.2019. Díky této skutečnosti tak mohou návštěvníci Vítání svatého Martina ochutnat svatomartinské víno už na akci Na víno s Martinem, konané v sobotu 9. listopadu.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Jedná se o prolomení dlouhodobě deklarované podmínky striktně stanovující první prodeje a ochutnávky svatomartinských vín na datum 11. listopadu. Důvod je poměrně prostý. V letošním roce připadá 11. listopadu na pondělí a celá řada nejen vinařů, ale i široké veřejnosti po změně této směrnice volala.
Letos si tak návštěvníci budou moci, na rozdíl o minulého roku, kdy ochutnávali jen mladá a ročníková vína, vychutnat pravé svatomartinské víno, které schválil Vinařský fond České republiky. Letošní ročník svatomartinských vín však bude trochu jiný.
Oproti loňskému roku se, krom data prodeje, změnilo i hodnocení a kritéria pro označení vína jako svatomartinské. V minulých letech vínu stačilo, aby ze sta možných bodů získalo jen 78, v letošním roce je minimální hranice posunuta o dva body výše, a to na rovných 80. Dalo by se tak říci, že ta letošní svatomartinská budou o něco kvalitnější než ta v předchozích letech.
Jedná se teprve o druhou změnu za posledních 15 let, po které Vinařský fond chrání označení „svatomartinské“. Nicméně i letos se dá očekávat, že se počet lahví, které si toto označení vyslouží, nebude oproti jiným rokům snižovat.
red
vložil: Kryštof Severa, redaktor
Další články v kategorii „kultura“
8. května 2025
Blansko si připomnělo 80. výročí Dne vítězství
7. května 2025
Výstava Abychom nezapomněli… přináší autentické vzpomínky pamětníků z Blanska
6. května 2025
Festival v Blansku představí základní umělecké školy
26. dubna 2025
Výročí konce války připomenou v Blansku výstavy, promítání i běh
15. dubna 2025
Velikonoce v Blansku: duchovní setkání, prohlídky zámku, jarmark i hra v ulicích
4. dubna 2025
Duben v knihovně: Lesní terapie, Den Země i výprodej knih
1. dubna 2025
Blanenský zámek se připravuje na hlavní sezonu
31. března 2025
Blansko opět hledá nej osobnosti
21. března 2025
Kino Blansko po nucené přestávce otevírá v sobotu 22. března. Láká na vylepšené ozvučení i další novinky
18. března 2025
Blansko přivítá jaro slavnostmi i putováním poslů s dekretem o povýšení