Školáci ze Salmovy pracují s moderními technologiemi. Škola získala šest 3D tiskáren
5. ledna 2021, ostatní, přečteno: 1774×
V letošním školním roce se ZŠ a MŠ Blansko, Salmova 17 zapojila do mezinárodního česko-rakouského projektu nesoucího název DigiMe. Do projektu, který je realizován v rámci programu Interreg, je zapojeno celkem 14 škol z Jihomoravského kraje. Zúčastněné školy mezi sebou spolupracují a vzájemně si vytvářejí inspiraci k naplnění projektových cílů.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
ZŠ Salmova díky projektu získala šest kusů 3D tiskáren české firmy Prusa Research, která patří ke světové špičce v oboru. Již z prvních seznamovacích hodin bylo jednoznačně cítit nadšení dětí a jejich zápal pro práci s novou technikou. Realizace programu tak umožňuje nabídnout žákům mnohem atraktivnější vzdělávání v technické a digitální oblasti.
Žáci se seznamují s možnostmi technologie 3D tisku. FOTO archiv školy
Interreg DigiMe také poskytuje žákům jednorázové školení ve zvoleném zaměření. V případě ZŠ Salmova se bude jednat o stavebnici Lego Mindstorms, pomocí níž nahlédnou do základů robotiky. Celý projekt bude završen na začátku června hromadným setkáním všech zúčastněných škol při závěrečné soutěži.
Pro 3D tiskárny je ve škole plánováno široké využití. V první fázi půjde o tvorbu učebních pomůcek. Zde si žáci ve vzájemné spolupráci budou vytvářet širokou škálu výrobků – například modely atomů prvků, modely chemických sloučenin, chemické laboratorní nádobí, ale také modely těles do matematiky, modely historických objektů, historické reliéfy sídel, modely živočišné a rostlinné buňky, logo školy ve formě klíčenky, vykrajovátka na vánoční cukroví, popisky určené k různým účelům atd. Zábavnou formou se tak seznámí s programováním i potenciálem této moderní technologie. Po naplnění zadání projektu je plánováno využití aktivit žáků k tomu, aby se 3D tiskárny uplatnily i v dalších oblastech.
Česko-rakouské projekty mají již v ZŠ Salmova tradici. Kromě Interreg DigiMe, jehož přínosem je výrazné zvýšení kvality polytechnického vzdělávání, běží ve škole také projekt C4PE (Concepts for Professional Education in Border Regions) realizovaný ve spolupráci s rakouskou univerzitou v Krems. Obsahem projektu je kariérové poradenství pro žáky vyšších ročníků. V loňském roce se završil projekt BIG (Bildungskooperationen in der Grenzregion), jehož náplní byla výuky němčiny v nižších ročnících školy formou kroužků.
Z důvodu omezení v souvislosti s preventivními hygienickými opatřeními prozatím nebyl odpovídající prostor k plné realizaci všech projektových cílů. Všichni ve škole tak v současnosti doufají, že se epidemiologická situace začne brzy zlepšovat, výuka se společně s mnoha projekty zase rozběhne a žákům se tak opět naplno otevřou brány nového, nejen polytechnického, vzdělávání.
Jolana Průchová
vložil: Michal Záboj, redaktor / tiskové oddělení
Další články v kategorii „ostatní“
19. února 2025
Mamoden v nemocnici ženám nabídne ultrazvukové nebo mamografické vyšetření prsů
18. února 2025
Zemřel dlouholetý vedoucí souboru Lipka Vladimír Šoupal
17. února 2025
OBRAZEM: Víkend nabídl sportovní utkání i ukázku péče o letitou jabloň
12. února 2025
Odešla paní Jana Sedláková, zakladatelka Charity Blansko
10. února 2025
OBRAZEM: Do Blanska přijela Nikola Mucha, o víkendu se konaly i další kulturní a sportovní akce
6. února 2025
Dobrovolný hasič Milan Křivánek z Olešné získal nejvyšší vyznamenání
2. února 2025
Žáci ZŠ Erbenova pomáhali i uspěli v soutěžích
31. ledna 2025
Zubní pohotovost v únoru
27. ledna 2025
OBRAZEM: Divadlo pro děti, valná hromada hasičů na Těchově a basketbal
24. ledna 2025
Tříkrálová sbírka pokořila další rekord. Na Blanensku se vybralo přes 3,6 miliónu korun