Blansko a jeho proměny – hospodářský dvůr – zemědělský dvůr – zámecká sýpka
13. února 2021, kultura, přečteno: 2372×
Blanenský nový hospodářský dvůr (starý hospodářský dvůr byl v podzámčí) začal nad zámkem fungovat pravděpodobně v prvních letech 17. století. Svému účelu sloužil i v období dalších majitelů, především hrabat z Gellhornu a knížat ze Salm-Reifferscheidtu, tedy po celé 18. a 19. století.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
V roce 1919 vydala nová Republika československá zákon o pozemkové reformě, jehož účelem bylo omezit pozemkovou držbu velkostatkářů. Konfiskaci podlehl i blanenský dvůr s polnostmi, o nějž projevilo zájem několik kupců. Po dlouhých jednáních, která se protáhla až do roku 1930, se majitelem nemovitostí, jejichž součástí byla i budova sýpky, stalo město Blansko, které celý zemědělský komplex pronajalo správci Antonínu Hladíkovi, jenž jej spravoval až do roku 1946.
Hospodářský dvůr na obraze Zdeňka Táborského. FOTO Galerie města Blanska
Po únoru 1948 byla v celé zemi zahájena socializace zemědělství, jíž podlehl i blanenský městský zemědělský dvůr. Ten se stal součástí Jednotného zemědělského družstva, které bylo v Blansku založeno 10. března 1950. Družstvo fungovalo v těchto prostorách až do poloviny 60. let 20. století, kdy bylo rozhodnuto o asanaci rozsáhlých částí středu města Blanska a o jeho celkové přestavbě.
Demolice v areálu dvora v roce 1964. FOTO archiv Pavla Svobody
V těchto letech byly v prostorách bývalého zemědělského družstva v Blansku zbourány jednotlivé budovy. Zbyla jen sýpka, ostatní plocha byla v dalších letech upravena na park a automobilové parkoviště s příjezdovou komunikací. V roce 1978 zde zahájily Restaurace Blansko provoz nové restaurace a vinárny s názvem Sýpka. Restaurace měla tři střediska (vinárnu, restauraci a salonek). Všechny v II. cenové skupině s celkovým počtem míst u stolu 165.
Demolice v areálu dvora v roce 1963. FOTO archiv Pavla Svobody
Budova ale postupně dál chátrala; podzemní voda zcela zdevastovala sklepní prostory a celkový stav se okolo roku 2010 stal běžnými prostředky neudržitelný. Město tedy přistoupilo k jeho odprodeji. Na rozhraní let 2011 – 2012 proběhla rozsáhlá rekonstrukce celého areálu a po jejím dokončení mohla být „Zámecká Sýpka“ otevřena v nové hotelové podobě.
Pavel Svoboda
Současná podoba areálu. FOTO Michal Záboj
Blanenský malíř Zdeněk Táborský na svých obrazech před lety zachytil řadu míst ve městě. Některé z nich postupně zveřejňujeme v našem seriálu a přidáváme k nim současnou podobu. V devatenáctém díle přinášíme pohled na bývalý hospodářský dvůr u zámku. Za spolupráci děkujeme dědicům Zdeňka Táborského, Galerii města Blanska a znalci blanenské historie Pavlu Svobodovi.
vložil: Michal Záboj, redaktor / tiskové oddělení
Další články v kategorii „kultura“
1. dubna 2025
Blanenský zámek se připravuje na hlavní sezonu
31. března 2025
Blansko opět hledá nej osobnosti
21. března 2025
Kino Blansko po nucené přestávce otevírá v sobotu 22. března. Láká na vylepšené ozvučení i další novinky
18. března 2025
Blansko přivítá jaro slavnostmi i putováním poslů s dekretem o povýšení
18. března 2025
Soukromá ZUŠ Blansko slaví 30 let od založení, zve na koncerty
16. března 2025
Březen v knihovně: Záložková soutěž, výprodej knih nebo knižní blešák
13. března 2025
Galerie města Blanska zahájí nové výstavy
9. března 2025
Jazz Gauč 2025 nabídne v klubu Suterén netradiční hudební zážitky
8. března 2025
Blansko je městem sportu, připomíná nová výstava v muzeu
4. března 2025
Výstava o historii sportu odstartuje seriál akcí k výročí povýšení Blanska na město