Atleti z AK Ludvíka Daňka Blansko zakončili úspěšnou sezonu

22. října 2024, sport, přečteno: 435×

Dlouhá, ale pro naše barvy velmi úspěšná dráhová sezona 2024 dospěla ke svému závěru. Napříč všemi kategoriemi jsme při dráhových mistrovstvích ČR, Moravy a Slezska nebo Jihomoravského kraje posbírali celkem neuvěřitelných 78 cenných kovů, z nichž téměř polovina, tedy 37, bylo zlatých.

Naši nejmenší atleti v červnu závodili ve finále Krajské ligy atletických přípravek. Do závěrečného kola své soutěže, které se konalo na domácím stadionu, se dostali ze stabilního bronzového místa. Nakonec nad jejich síly bylo z devíti finálových soupeřů pouze jedno družstvo a malí závodníci se můžou pyšnit titulem vicemistrů Jihomoravského kraje. Přípravky se také nadále účastní závodů Okresní běžecké ligy a jiných přespolních běhů, kde ve svých kategoriích pravidelně obsazují medailové pozice.

Kateřina Rybová získala na MČR staršího žactva v Třinci zlatou medaili. FOTO: archiv klubu

Žákovské kategorie měly letos velmi dlouhou závodní sezonu, vrcholy soutěží družstev se konaly až s příchodem podzimu. Obě družstva mladšího žactva se přes všechna úvodní kola probojovala do krajského finále soutěže pořádaného v Blansku. Pátým místem v podání děvčat a druhým místem v podání chlapců si tak obě družstva zajistila postup do semifinále Mistrovství Moravy a Slezska v Hodoníně. Tam se utkala navíc se soupeři z Olomouckého kraje. Tento boj vynesl dívčímu družstvu krásné sedmé místo, hoši si svým bronzovým umístěním vysloužili vstupenku do finále, a pokračovali tak v soutěži dále. Na Mistrovství Moravy a Slezska, nejvyšším stupni své soutěže, znova vystoupali na stupně vítězů a na domácí půdě obsadili skvělou bronzovou pozici.

Starší žactvo se soutěží družstev propracovávalo velmi neohroženě. Ze semifinále Mistrovství Moravy a Slezska si obě družstva zajistila postup do moravskoslezského finále. Děvčata šla dále z pátého místa, chlapci našli jen jediného přemožitele. Z navazujícího finále Mistrovství Moravy a Slezska si žákyně odvezly místo osmé. Žáci se v až neuvěřitelně těsném souboji probojovali na čtvrtou příčku, jen 7 bodů za medailí, a poprvé v historii blanenské atletiky postoupili na Mistrovství České republiky družstev staršího žactva, které proběhlo v polovině října v Břeclavi. Zde bojovali s neutuchajícím úsilím až do samého konce a dokázali překonávat svá osobní maxima. Konečné 8. místo je skvělým výsledkem, když se do celé dlouhodobé soutěže zapojilo více než 150 družstev po celé republice.

Úspěchy jsme sbírali také na individuálních mistrovstvích. Výrazně jsme se zapsali při Mistrovství Moravy a Slezska ve vícebojích v Třinci. Naše barvy v kategorii starších žáků opanovaly kompletní stupně vítězů, k tomu nejvyšší příčku v kategorii dorostenců. Závod byl zároveň Mistrovstvím Jihomoravského kraje, kde jsme v každé nastoupené kategorii získali také alespoň jeden cenný kov. Součástí výpravy Jihomoravského kraje na Letní olympiádě dětí a mládeže pro rok 2024 bylo 6 našich atletů a trenérka Martina Hlaváčková. Naši reprezentanti byli velmi platnými členy výběru a svým dílem pomohli k dosažení stříbrné pozice Jihomoravského kraje. Na konci září se v Třinci pro kategorii staršího žactva konalo individuální Mistrovství ČR, kde se představilo 11 našich reprezentantů. Padla spousta osobních rekordů a několik umístění v TOP 10. Pomyslnou třešničkou na dortu byla zlatá medaile Kateřiny Rybové v běhu na 300 m a dva překonané okresní rekordy, oba zásluhou chlapeckých štafet 4 x 60 m a 4 x 300 m. Kateřina si svým titulem zajistila účast na mezistátním utkání žactva v chorvatském Záhřebu. Kvalitní třístovkou a účastí ve vítězné mix štafetě 4 × 300 m se podílela na jednoznačném vítězství české reprezentace.

V kategorii dorostu naši atleti nastupovali letos v soutěžích družstev jako hosté v barvách brněnské Moravské Slavie. Svými výkony pravidelně přinášeli družstvu bodový zisk a v září se účastnili Mistrovství Moravy a Slezska. I v nepříznivém podzimním počasí zapsali pěkné výkony, které jsou příslibem pro příští rok. V roce 2025 bude mít blanenská atletika poprvé své zástupce v obou soutěžích dorosteneckých družstev.

Celkem fotografií:  12

Také v kategorii dospělých toho bylo letos hodně k vidění. Naše družstvo žen si ve vyrovnaném závěrečném kole II. ligy ve Znojmě dokázalo prvním místem zajistit postup do baráže o I. ligu. V baráži, která se letos konala v Uherském Hradišti, se ženy umístily na krásném 8. místě, kdy je od TOP 5 dělil rozdíl jen několika bodů.

Aktivitu na individuálním poli odstartovala děvčata v této části sezony účastí na červnovém Akademickém mistrovství ČR, a to hned dvěma tituly. Pavla Štoudková ovládla trať 400 m, druhý titul potom získaly společně s Barborou Danihelkovou jako členky vítězné štafety Masarykovy univerzity 4 x 400 m. O týden později jsme na nejvýznamnější republikové atletické akci ve Zlíně měli také svoje zástupce. Naše barvy byly na Mistrovství České republiky dospělých k vidění na distancích 400 m, 800 m, 1500 m a ve štafetě 4 × 400 m žen. Podařilo se nám vybojovat dva cenné kovy, oba zásluhou Pavly Štoudkové. Ta si v závodě na 800 m v novém osobním rekordu (2:01,37) doběhla pro stříbrnou medaili. O hodinu později nastoupila na trati 1500 m, kde přidala medaili bronzovou. Na trati 400 m měly svoji premiéru dvě naše zástupkyně. Martina Hlaváčková si vylepšila halové umístění o tři příčky a brala 14. místo. Barbora Danihelková obsadila na stejné distanci v novém osobním rekordu místo 18. Společně s Leonou Marečkovou se na závěr programu všechny představily ve štafetě 4 x 400 m žen. Vylepšily svůj loňský čas i výslednou pozici. Ve velmi těsném souboji obsadily mezi českou štafetovou špičkou páté místo, jen necelé dvě vteřiny za medailí. Štoudková posléze do své republikové sbírky přidala ještě dvě medaile z Mistrovství ČR do 22 let v Jablonci nad Nisou. Stříbrnou medaili ze závodu na 400 m a zlato z pro ni tradičnější distance 1500 m. Sezonu uzavřela ještě jedním titulem, tentokrát z Mistrovství ČR družstev, kde hostovala v barvách oddílu PSK Olymp Praha. Pavla se v létě představila také v reprezentačním dresu ČR na mezistátním utkání v Krakově. Zde vytěžila druhé místo z klasické distance 800 m v kariérně druhém nejlepším výkonu.

Na Mistrovství ČR veteránů reprezentoval naše barvy Miroslav Dressler. V hodu diskem v kategorii veteráni do 70 let obsadil 5. místo. Své zastoupení jsme měli také na Mistrovství ČR v silničním běhu v Běchovicích. Veronika Kaldová si při své premiéře doběhla v celorepublikové konkurenci pro 30. příčku.

Dráhová sezona 2024 byla dlouhá, náročná, ale opravdu velmi úspěšná a všem, kdo se na ní podíleli, patří velký dík.