Úspěšný projekt integrace cizinců v Blansku pokračuje

5. prosince 2024, zprávy z MěÚ, přečteno: 652×

Podpora a usnadnění začleňování ukrajinských občanů do společnosti, to jsou hlavní cíle projektu s názvem Blansko pro všechny: Místo, kde se spojujeme. Sérií akcí a aktivit pro děti i dospělé Blansko v letošním roce navázalo na úspěšný projekt z loňska zaměřený také na integraci ukrajinských občanů. Město za něj loni získalo ocenění Ministerstva vnitra ČR a Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

„Cílem projektu, který trvá od dubna do konce letošního roku, je pokračování v podpoře a usnadnění začleňování ukrajinských občanů do naší společnosti. I letos probíhá celá řada aktivit, které mají dětem i dospělým integraci v Blansku usnadnit,“ popsala Tereza Kaldová, vedoucí oddělení sociální pomoci odboru sociálních věcí. „Projekt je opět spolufinancovaný také Ministerstvem vnitra ČR s podporou Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky,“ dodala Kaldová.

Občanům Ukrajiny, kteří utekli před válkou, integraci usnadňují například intenzivní kurzy českého jazyka pro dospělé zaměřené na zlepšení jazykových a komunikačních schopností. Napomoci lepšímu začlenění do společnosti se projekt zastřešený pracovníky sociálního odboru snaží také prostřednictvím nejrůznějších aktivit a setkání. Místem setkávání českých a ukrajinských dětí je například pohybový kroužek. V něm se pod vedením lektorky Anety Kuklínkové děti společně učí zvládat prvky zumby, aerobiku a gymnastiky.

Mezi nabízenými aktivitami projektu byl společný výlet. České a ukrajinské rodiny vyrazily do Moravského krasu s prohlídkou Punkevních jeskyní a nezapomenutelnou plavbou po ponorné říčce Punkvě. V říjnu se rodiny potkaly v Dělnickém domě na akci nazvané Hravé setkání českých a ukrajinských dětí.

FOTOGALERIE
Úspěšný projekt integrace cizinců v Blansku pokračuje

Projektu s názvem „Místo, kde se spojujeme“ nabídl sérií akcí a aktivit pro děti i dospělé. FOTO: archiv města

Celkem fotografií:  23

„Přítomní se seznámili s technikou pískování a děti měly možnost si vyrobit vlastní pískovaný obrázek, vyráběly i placky na připnutí s různými motivy. Na programu bylo také vystoupení pohybového kroužku, během kterého děti v barvičkách šmoulů roztleskaly celý sál,“ popisuje Tereza Kaldová.

Aby se zapojily všechny děti všech věkových kategorií, připravený byl také soutěžní blok doplněný písničkami, který odboural jazykové bariéry. Za odměnu si děti domů odnesly kreativní sady na pískování.

 

   vložil: Pavla Komárková, vedoucí oddělení / tiskové oddělení