Rekonstrukce zameckeho rybnicku
vložil Michaela » 29. 1. 2020, 17:09
Dobry den, na podzim jsem objevila ve vypuštěném rybníčku 21cm velkou mušli. Dočetla jsem se, že do takové velikosti doroste mušle stará 15 let, jsou indikátory čistoty vody a přežívají v bahně. V České republice jsou chráněné. Chci se zeptat, jak je o tyto mušle, zde žijící více než 15 let, postaráno při bagrování bahna z rybníčku? Dekuji
Pavla Komárková, 30. 1. 2020, 13:12
Vážená paní Michaelo,
Město ukončilo nájmení vztah a bývalý nájemce byl povinen zabezpečit slov ryb a ostatních živočichů, pokud byli přítomni. Rybník jako takový převzalo město zpět suchý a prázdný. Město ovšem zabezpečilo transfer chráněných rostlin a živočichů – vodních rostlin z čeledi leknínovitých (Nymphaeacea), které jsou nyní uschovány pro zpětnou výsadbu, a také byl zabezpečen transfer několika kusů škeble rybničné (Anodonta cygnea) do rybníku ve Sloupečníku.
Občané často zaměňují naše původní měkkýše za silně invazivní druhy především za škebli asijskou (Sinanodonta woodiana), která je v Evropě nepůvodní druhem, a od poloviny 90. let se silně rozšířila v celém povodí řeky Moravy a jejich přítocích, slepých ramenech, rybnících i tůních. Je to velký konkurent našich původních druhů a postupně naše původní živočichy, především škebli rybniční, velvruba malířského, tupého a nadmutého, vytlačuje. Škeble asijská není v České republice chráněna a její výskyt je naopak nežádoucí.
Mušle se v zámeckém rybníčku nenacházejí, jsou typickým představitelem slaných vod.
ing. Martin Sklář, vedoucí odboru komunální údržby
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
V případě dalších dotazů na toto téma mě můžete kontaktovat:
Pavla Komárková
vedoucí tiskového oddělení
tisková mluvčí
náměstí Svobody 32/3, 678 01 Blansko
komarkova@blansko.cz | 516 775 163 | 775 870 792
aktualizováno: 31. 3. 2020, 12:23 h