Kontrola dodržování vládních opatření
vložil Kateřina Kallová » 4. 3. 2021, 20:25
Dobrý den, Zaráží mne počet osob nedodržujících nošení respirátorů a roušek. Při procházce okolo Svitavy, na sportovním ostrově, přehradě, v zámeckém parku se běžně shlukují lidé očividně ne z jedné domácnosti a roušky natožpak respirátory nemají. Kontroluje městská policie dodržování opatření? Kolik zaměstnanců bylo "nasazeno" na kontrolu dodržování opatření? Jak často/kolikrát denně jsou policisté za tímto účelem v terénu? Byly v této souvislosti uděleny nějaké pokuty?
Pavla Komárková, 5. 3. 2021, 11:27
Vážená paní Kallová,
od pondělí 1. března platí zpřísněná opatření zejména v zastaveném území obcí a ve vybraných vnitřních prostorech. Městští strážníci mají kontrolu jejich dodržování určenou jako prioritu. Jedná se hlavně o nošení minimálně "chirurgických roušek" či ochranných pomůcek vyššího stupně venku v zastavěném území obce (bez distanční výjimky 2 metry) a nošení respirátoru určené třídy v obchodech, zdravotnických zařízeních a v prostorech souvisejících s veřejnou dopravou. S porušením těchto pravidel se hlídky setkávají zejména v ulicích města. Je pravdou, že část občanů správnou roušku na veřejnosti nenosí, případně jí nemá zakryté dýchací cesty, lidé si ji často chvatně nasazují až při spatření hlídky, mnohdy na svou omluvu uvádějí, že nevědí o zrušení distanční výjimky 2 metry. Strážníci řeší zjištěné přestupky na místě nejčastěji domluvou a poučením, s kategorickým odmítnutím se setkali pouze jednou, tento případ byl oznámen správnímu orgánu k dalšímu řízení. Co se týká početního nasazení strážníků, Městská policie Blansko (MP) funguje po celou dobu pandemie ve zvláštním režimu služby s cílem minimalizovat riziko hromadné nákazy na pracovišti. Jinak by hrozilo ochromení fungování MP jako celku. Početní stavy strážníků v terénu se ale zatím podařilo udržet přibližně na stejných číslech jako za normálního stavu.
Do správního řízení byly zatím od zavedení omezení souvisejících s koronavirem předány celkem zhruba tři desítky případů. Nejčastěji souvisejí s porušením omezení volného pohybu v souběhu s nenošením roušky. Na podzim se porušení týkala hlavně porušení maximálního možného počtu osob na veřejně přístupných místech, v souvislosti s nejnověji vyhlášeným nouzovým stavem je to porušování zákazu pohybu na veřejnosti po 21. hodině. Nejvyšší postih ve správním řízení byl zatím 1 000 Kč (za dopíjení naražené bečky v pěti lidech po vyhlášení omezení volného pohybu). Průměrná výše finančního postihu ve správním řízení v rámci případů, které skončily vinou, činí 740 Kč.
...
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
V případě dalších dotazů na toto téma mě můžete kontaktovat:
Pavla Komárková, tisková mluvčí
odbor vnějších vztahů,
nám. Svobody 32/3, 678 01 Blansko
komarkova@blansko.cz | 516 775 146 | 775 870 792
aktualizováno: 31. 3. 2020, 12:23 h