Úsekové měření rychlosti
Úsekové měření rychlosti na silnici č. I/43 v obci Lažany se připravuje.
Úsekové měření rychlosti v místní části Blansko-Lažánky bylo spuštěno v ostrém provozu 8. dubna 2024.
Komunikace s přestupci probíhá ze strany úřadu výhradně pomocí doporučeného dopisu nebo datovou schránkou, v žádném případě nezasíláme žádné textové zprávy na mobilní telefon. Určené finanční částky přestupci platí výhradně na účet č. 6634283329/0800, vedený u České spořitelny, a. s.
Úsek silnice II/379 – Blansko-Lažánky:
- stanovisko Policie České republiky – určení místa k měření podle § 79a zák. č. 361/2000 Sb.
- ověřovací list ČMI Brno – metrologické ověření rychloměru
Městská policie Blansko podle § 79a zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon o silničním provozu), provádí pomocí stacionárního radaru měření rychlosti jízdy vozidel v úsecích, které jsou určeny Policií ČR. Měřící zařízení má povahu automatizovaného technického prostředku používaného bez obsluhy ve smyslu § 125f/2a zákona o silničním provozu.
Podle § 18/4 zákona o silničním provozu v obci smí jet řidič rychlostí nejvýše 50 km/h. Při posuzování míry překročení dovolené rychlosti je třeba vždy započítat metrologickou odchylku měřícího zařízení ±3 km/h (při rychlosti nad 100 km/h je odchylka ± 3 %). Odchylka se započte vždy ve prospěch podezřelého, tedy z naměřené hodnoty rychlosti radarem se odečte 3 km/h a tato výsledná rychlost je hodnota, se kterou se pak pracuje v dalším řízení o přestupku.
Řízení o tomto přestupku je procesně upraveno v § 125f až § 125j zákona o silničním provozu. Zde uvádíme pouze základní postup, vždy si pečlivě přečtěte obdrženou písemnost a postupujte podle pokynů v ní uvedených.
Podle § 125f/1 zákona o silničním provozu se provozovatel vozidla dopustí přestupku tím, že v rozporu s § 10 odst. 3 nezajistí, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích stanovená tímto zákonem. K odpovědnosti fyzické osoby za tento přestupek se nevyžaduje zavinění (objektivní odpovědnost provozovatele vozidla).
Městská policie Blansko obdrží z automatizovaného technického systému elektronickou dokumentaci ke zjištěnému přestupku překročení nejvyšší dovolené rychlosti konkrétního vozidla. Provede prvotní verifikaci obdržených dat a vygeneruje elektronické oznámení o přestupku, které obsahuje důkazní prostředky. Poté ho zašle elektronickým systémem podle věcné a místní příslušnosti správnímu orgánu obecního úřadu obce s rozšířenou působností – Oddělení dopravních přestupků, Odbor dopravy, Městský úřad Blansko.
Tento správní orgán bezodkladně po obdržení oznámení přestupku vyzve provozovatele vozidla, s nímž došlo ke spáchání přestupku, k uhrazení určené částky. Určená částka je splatná do 30 dnů ode dne doručení výzvy. Je-li určená částka uhrazena nejpozději v den splatnosti, obecní úřad obce s rozšířenou působností věc odloží. Neuhradí-li provozovatel vozidla určenou částku, může obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, který jej vyzval k uhrazení určené částky, písemně sdělit údaje o totožnosti řidiče vozidla v době spáchání přestupku. Správní orgán poté pokračuje v přestupkovém řízení s řidičem vozidla. Pokud je toto řízení neúspěšné, správní orgán dále řeší přestupek opět s provozovatelem vozidla, neboť jeho odpovědnost za nezajištění toho, aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích, stále trvá.
V tabulce jsou uvedeny jednotlivé přestupky a související správní tresty.
aktualizováno: 18. 12. 2024, 13:41 h