Koryto Svitavy v Blansku projde protipovodňovými úpravami
19. února 2004, zprávy z MěÚ, přečteno: 5924×
Mnozí z nás mají ještě v živé paměti povodňové události v roce 1997, kdy nám příroda připomněla, že vodní živel je něco, co člověka může postavit do situace naprosté bezmocnosti. Abychom do budoucna zmírnili povodňové nebezpečí, zahájilo Město Blansko jednání s Povodím Moravy o řešení protipovodňových opatření toku řeky Svitavy tak, aby byly co možná nejvíce eliminovány škody způsobené případnými povodněmi, které není možné s ohledem na globální oteplování ve střednědobém časovém horizontu vyloučit.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Na stavbu protipovodňové ochrany řeky Svitavy byl zpracován investiční záměr, který vyšel ze skutečnosti, že povodně v roce 1997 ukázaly na nutnost komplexního řešení ochrany přilehlé části města Blanska. Vzniklé škody průtokem cca Q20 (dvacetiletá voda) dosáhly v roce 1997 výše několika milionů Kč. Odhadované škody při průtoku stoleté vody přesahují 68 mil. Kč. V minulosti bylo zkoumáno celkem 7 variant, které by převedly průtok stoleté vody neškodným způsobem.
Řeka Svitava u koupaliště.
Foto: S. Mrázek
Na tomto místě je třeba si uvědomit, že ochrana Blanska proti stoleté vodě by vyžadovala investiční náklad cca 140 mil. Kč a vyvolané investice pro město Blansko se odhadly na dalších cca 200 mil. Kč. Jako prakticky a ekonomicky nejvhodnější variantou řešení protipovodňové ochrany se jeví varianta úprava koryta řeky Svitavy v Blansku, a to mezi jezy Paulinka a Salmovým v délce 2,375 km v kombinaci s řízeným rozlivem, tedy stavbou tzv. poldru na území mezi městem Rájec-Jestřebí a obcí Doubravice.
Teoreticky vzato, pokud by se podařilo realizovat obě stavby, tzn. upravit koryto řeky Svitavy v Blansku (odbahnění, rozšíření, prohloubení) a vybudovat poldr v Rájci, znamenalo by to, že se sníží průtoky povodní tak, aby transformovaná stoletá voda prošla již jako redukovaný průtok odpovídající kapacitě upraveného koryta v Blansku.
Takto navrhované komplexní řešení však narazilo na nesouhlas zastupitelů města Rájec-Jestřebí, které nesouhlasilo na svém zasedání v prosinci s vybudováním poldru. Přesto jednání s Povodím Moravy pokračovala dál a zdá se být pravděpodobné, že bude realizována část protipovodňové ochrany na území města Blanska. Ve skutečnosti by mělo být koryto řeky částečně rozšířeno, odbahněno, v některých místech se vyčistí i dno řeky.
Velký význam měla jednání s Unií pro řeku Moravu, která hájila ekologické zájmy a s Ekocentrem Ulita, které hájilo zájmy vlastníků pozemků tak, aby tyto organizace daly kladná stanoviska k dokumentaci pro řízení rozhodnutí.
V současné době se dokončuje dokumentace, která bude projednána v rámci územního rozhodnutí. Věřím, že veškeré přípravné a schvalovací práce budou probíhat tak, aby celá stavba mohla být v roce 2005 provedena předpokládaným nákladem cca 50 mil. Kč.
Další články v kategorii „zprávy z MěÚ“
21. listopadu 2024
Budova městských lázní už je minulostí
18. listopadu 2024
Pečovatelská služba rozšiřuje okruh klientů, pomohou nová vozidla
15. listopadu 2024
Nový kalendář na rok 2025 je v prodeji. Zve do partnerských měst ve čtyřech státech
14. listopadu 2024
Společnost Teplo Blansko na setkání představila ceny tepla pro rok 2025
12. listopadu 2024
Radní schválili cenu tepla i opravu haly v Mlýnské ulici
12. listopadu 2024
Památník z náměstí Svobody se přesunul do restaurátorské dílny, čeká ho oprava
7. listopadu 2024
Plocha u bytovek ve Zborovecké ulici dostala nové dláždění
4. listopadu 2024
Stezky podél Svitavy doplnil nový mobiliář
30. října 2024
Radní schválili programové dotace pro sport i kulturu na rok 2025
29. října 2024
Za teplo z CZT lidé příští rok zaplatí méně