Občan a mimořádné situace – díl desátý: Potenciální zdroje ohrožení na Blanensku
28. prosince 2004, zprávy z MěÚ, přečteno: 4759×
Pro kvalitní přípravu na řešení mimořádných událostí a krizových stavů je velmi důležité znát možné zdroje rizik vzniku takovýchto událostí v daném regionu. Proto se při zpracovávání krizové dokumentace tyto zdroje vytipovávají a analyzuje se míra jejich rizikovosti z hlediska přírodní pohromy, průmyslové nebo jiné havárie, teroristického útoku, atd.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Tuto analýzu provádí především Hasičský záchranný sbor příslušného kraje ve spolupráci s obcemi určenými k rozpracování úkolů z krizového plánu kraje (tzv. „určené obce“) a případně i s dotčenými právnickými a fyzickými osobami, zejména podnikatelskými subjekty, jejichž činnost by mohla být takovým zdrojem ohrožení.
Správní obvody obcí s rozšířenou působností (ORP) Blansko a Boskovice mají z tohoto hlediska určitou výhodu. Na jejich území se nenachází jaderné elektrárny, rafinérie ropy, velké přehrady, vojenské základny a muniční sklady, neprochází tudy ani dálniční síť, což jsou všechno objekty a stavby, které jsou nejvíce ohroženy jak v případě přírodní pohromy, tak v důsledku havárie nebo teroristického útoku a jakákoliv mimořádná událost, která by na nich nastala, by mohla mít až celostátní důsledky. Přesto na Blanensku a Boskovicku nacházíme určité objekty, které by mohly případně ohrozit životy, zdraví, majetek nebo životní prostředí. Záměrně zde uvádím zdroje z obou správních obvodů, neboť mimořádná událost na kterémkoliv z nich by mohla ohrozit chod infrastruktury na celém okrese.
Jsou to například čerpací stanice pohonných hmot a LPG, a to jak veřejné (Adamov, Blansko, Ráječko, Lipůvka, Sloup, Boskovice, Letovice...), tak i neveřejné v objektech sloužících podnikatelským subjektům (např. stanice v areálech zemědělské výroby). Jiným významným zdrojem ohrožení mohou být zásoby toxických látek sloužící k zajištění výroby v nejrůznějších provozech (amoniak v potravinářské výrobě v Černé Hoře a Olešnici, acetylen v ČKD Blansko), jejichž případný únik by mohl způsobit vznik mimořádné události.
Z tohoto hlediska se třeba v samotném Blansku největší pozornost věnuje zabezpečení 6 tun amoniaku v zásobnících na blanenském zimním stadionu, užívaného pro výrobu umělého ledu. Zdrojem možného ohrožení jsou samozřejmě i hořlavé látky (s těmi pracuje např. Teluria ve Skrchově).
Mezi místa se zvýšeným rizikem vzniku mimořádné události musíme dále počítat železniční trať Brno — Česká Třebová, která je 1. rychlostním koridorem, a také železniční uzel ve Skalici nad Svitavou. V rámci silniční sítě je pak nejrizikovější silnice I. třídy Brno — Letovice — Svitavy č. 43, procházející oběma správními obvody ORP. Na železnici i na silnici je samozřejmě hlavní hrozbou hromadná dopravní nehoda.
Pokud jde o další rizika, pak třeba z hlediska možných sesuvů půdy je na Blanensku ohrožen především Moravský kras, a to padáním skal. Určitou kuriozitou je vytipované možné riziko vzniku zemětřesení o maximální možné síle 4°, a to v prostoru jižně od Blanska (jen pro úplnost: v Jihomoravském kraji by mohlo zemětřesení dosáhnout až 6°, a to v západní části Brna a dále v prostoru Dyjákovice — Jaroslavice).
Nejvýznamnějším zdrojem ohrožení na Blanensku a Boskovicku jsou ale jednoznačně vodní díla Letovice (Křetínka) a Boskovice (Bělá). Pokud by došlo k tzv. „zvláštní povodni“ na těchto dílech (např. v důsledku narušení hráze), pak by vzniklá mimořádná situace s největší pravděpodobností přerostla v některý z krizových stavů, který by již nemohly vyřešit složky IZS svou běžnou činností, a musely by řízení záchranných a likvidačních prací převzít krizové orgány kraje (stav nebezpečí) nebo případně i vláda ČR (nouzový stav). Proto právě na tyto dvě krizové situace pamatuje i krizový plán Jihomoravského kraje.
(Příště: Příprava krizového plánu kraje)
Mgr. Jiří Kučera
tajemník bezpečnostní rady Města Blansko
Další články v kategorii „zprávy z MěÚ“
20. prosince 2024
Na tenisových kurtech se dokončuje nové zázemí
18. prosince 2024
Radní vybrali projektanta kočárovny i firmu, která zmodernizuje veřejné osvětlení
16. prosince 2024
Město stanovilo prázdninový provoz mateřských škol
9. prosince 2024
Zastávky MHD čeká postupná obnova. Vandalové řádí dál
6. prosince 2024
Žáci ZŠ Salmova dostali dvě nové učebny matematiky a cvičnou kuchyni
5. prosince 2024
Úspěšný projekt integrace cizinců v Blansku pokračuje
4. prosince 2024
Na zámku skončily opravy střechy
2. prosince 2024
Dům s pečovatelskou službou oslavil 30 let existence
26. listopadu 2024
Radní schválili výběr zhotovitele zázemí dětských skupin a čtyřicítku dalších bodů
25. listopadu 2024
Blansko už má vánoční strom, náměstí ozdobil smrk ztepilý