Úřad práce pomáhá nezaměstnaným i firmám
17. února 2005, ostatní, přečteno: 8720×
Hosty na tiskové konferenci MěÚ byli tentokrát představitelé Úřadu práce v Blansku. Na většinu dotazů odpovídala jeho ředitelka JUDr. Jitka Lorková, která hned v úvodu potěšila zprávou o opravě budovy úřadu práce: „Podařilo se nám získat finanční prostředky a začneme rekonstruovat budovu úřadu práce na Vodní 9. Letos bude zpracována projektová dokumentace a začne se opravovat podloží, které je ve špatném stavu.“
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Prioritním cílem v tomto roce je vzdělávání dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů, především těch ve věku kolem 50 let. Osvědčilo se zavádění nových metod, např. skupinového poradenství, které je pro mnoho lidí přijatelnější, méně se bojí vzdělávání a rekvalifikačních kurzů.
Podporu ze strany úřadu práce mohou v rámci aktivní politiky zaměstnanosti získat ti, kteří se rozhodnou podnikat, což je ročně kolem 150 lidí. A dle slov Mgr. Němce je zájem velký.
Protože v některých oborech je trvale nedostatek kvalifikovaných pracovních sil, běžel v Blansku pilotní rekvalifikační vzdělávací projekt komplexní příprava obsluhy NC a CNC strojů. Uskutečnil se v podstatě na žádost zaměstnavatele, který nebyl s to získat kvalifikované pracovníky. Nejdříve se zajišťuje výuka teorie včetně programování těchto strojů, ovládání počítačových programů a následuje praxe přímo v tom podniku, kde by měli pracovníci později pracovat, pokud se osvědčí a kurzy zvládnou. Projekt se zatím osvědčuje a v plánu je jeho využití ve spolupráci s dalšími zaměstnavateli.
Tisková konference s představiteli úřadu práce. Zleva: JUDr. Eva Ševčíková, vedoucí odboru státní sociální podpory, JUDr. Jitka Lorková, ředitelka úřadu práce a Ing. Jiří Dvořák, vedoucí odboru trhu práce. Foto: Stanislav Mrázek
Diskutovaným problémem bylo i obšívání volantů ve firmě Apos. Ta podnikla všechny kroky k získání zaměstnanců např. ze Slovenska. „Ve spolupráci s námi kontaktovali několik ÚP na Slovensku, bohužel ani slovenští zaměstnanci neměli o tuto práci zájem. U nás lidé tuto práci odmítají většinou ze zdravotních důvodů. O obšívání jdou téměř legendy, pravdou ale je, že někteří klienti chtěli tuto práci zkusit, nicméně ji nezvládli. Apos nám volná místa hlásí, a pokud je do určité lhůty neobsadíme našimi zaměstnanci, pak vydáme povolení. Nemůžeme žádného zaměstnavatele brzdit v jeho podnikatelských aktivitách,“ objasnila ředitelka Lorková systém vydávání povolení na zahraniční zaměstnance.
Co se týká nezaměstnanosti, je na tom ke konci roku 2004 v Jihomoravském kraji nejlépe okres Brno-venkov (7,2 %), pak následuje Blansko a třetí je Brno-město. Nejhůře jsou na tom okresy Hodonín a Znojmo s více jak 12% nezaměstnaností. Celorepublikový průměr je 9,5 %.
Další články v kategorii „ostatní“
18. listopadu 2024
OBRAZEM: O víkendu Blansko vzpomínalo na události spojené se 17. listopadem, ožilo také cestovatelským festivalem
13. listopadu 2024
Profesionální hasiči jsou v Blansku už padesát let, výročí si připomněli slavnostním nástupem
8. listopadu 2024
Nemocnice Blansko pořádá preventivní akci Boj za zdravou prostatu
4. listopadu 2024
OBRAZEM: Dernisáž v galerii, Halloween disco a pochod podzimním lesem
1. listopadu 2024
Zubní pohotovost v listopadu
29. října 2024
OBRAZEM: Blansko nabídlo kulturní akce i sport
25. října 2024
Blanenští senioři navštívili partnerské město Komárno
23. října 2024
Blanenská charita nemocným pomáhá i v paliativní ambulanci
21. října 2024
OBRAZEM: Spisovatel Banga v knihovně, karneval na Těchově a sportovní utkání
20. října 2024
Archeologové našli v Kateřinské jeskyni ozdoby z ulity plže, staré až 12 tisíc let