Blansko a ptačí chřipka – především prevence
27. března 2006, zprávy z MěÚ, přečteno: 4154×
Všechna prováděná opatření mají hlavně preventivní význam. Pokud by k nálezu došlo, šlo by v první fázi o opatření veterinární. Ta jsou už nyní poměrně přísná, aby se zabránilo šíření viru. Nákaza se nejčastěji vyskytuje u vodních a brodivých ptáků, ale mimo nich mohou být ohroženy i chovy drůbeže.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Začátkem března se konala porada starostů obcí Blanenska k této problematice. Zdůrazněno bylo hlavně, že veterinární lékař příslušné krajské veterinární správy by měl být volán ke každému úhynu jednotlivého vodního ptáka a v případě ostatních opeřenců při hromadném nálezu pěti kusů a více. Pouze v případě potřeby (např. k vylovení uhynulého kusu) jsou ke spolupráci přizvány i složky IZS, např. Hasičský záchranný sbor.
Dle výše uvedených pravidel se uhynulé kusy hlásí Krajské veterinární správě pro Jihomoravský kraj, Palackého 174, Brno, tel. 541 594 472, e-mail: kvsb@svscr.cz, kde vám také poskytnou bližší informace k prováděným veterinárním opatřením. Nález je možné nahlásit i blanenskému inspektorátu veterinární správy na číslo 516 418 144.
OCHRANNÉ ZÓNY
V případě zjištění ohniska ptačí chřipky dochází k dalšímu zpřísnění opatření, zejména vytvořením bezpečnostních zón. První zóna, tzv. ochranné pásmo, má poloměr 3 km od místa pozitivního nálezu. V této zóně nesmí být žádná drůbež držena venku a platí zákaz vývozu drůbeže a drůbežích produktů. Ve druhé zóně (pásmu dozoru), které má poloměr 10 km se provádí intenzivní sledování a vyšetřování ptáků a dochází zde k dezinfekci veškerých projíždějících vozidel.
SČÍTÁNÍ DRŮBEŽE
Na území první ochranné zóny by byla provedena urychleně (max. do 48 hodin) evidence zvířat v drobných chovech (slepic, kachen, hus, krůt, bažantů atd...). Evidenci by prováděly příslušné obecní úřady ve spolupráci s orgány veterinární správy a drobní chovatelé by v takovém případě byli povinni poskytnout svou součinnost. K tomuto účelu je připraven formulář, který se bude vyplňovat pouze v případě pozitivního nálezu v našem okolí a zařazení do první ochranné zóny. K dispozici je na odboru životního prostředí a na stránkách www.blansko.cz.
Následovala by další veterinární opatření (včetně likvidace virem zasažených chovů). Zde je třeba uvést, že drobné chovy jsou v okamžiku objevení ohniska nákazy mnohem větším rizikem jejího přenosu než velkochovy, kde byla již řada preventivních opatření přijata a kde se situace pravidelně monitoruje.
Některé příznaky onemocnění ptáků aviární influenzou:
- skleslost
- náhlý pokles snášky a tenké skořápky
- otok a zduření hlavy, hřebínku, lalůčků a běháků
- ztížené dýchání
- výtok z dýchacích otvorů
- průjem zelené barvy
- náhlé a zvýšené úhyny
Podrobnější informace k problematice aviární influenzy lze nalézt na stránkách Státní veterinární správy www.svscr.cz, případně i na stránkách www.ptaci-chripka.cz.
Další články v kategorii „zprávy z MěÚ“
20. prosince 2024
Na tenisových kurtech se dokončuje nové zázemí
18. prosince 2024
Radní vybrali projektanta kočárovny i firmu, která zmodernizuje veřejné osvětlení
16. prosince 2024
Město stanovilo prázdninový provoz mateřských škol
9. prosince 2024
Zastávky MHD čeká postupná obnova. Vandalové řádí dál
6. prosince 2024
Žáci ZŠ Salmova dostali dvě nové učebny matematiky a cvičnou kuchyni
5. prosince 2024
Úspěšný projekt integrace cizinců v Blansku pokračuje
4. prosince 2024
Na zámku skončily opravy střechy
2. prosince 2024
Dům s pečovatelskou službou oslavil 30 let existence
26. listopadu 2024
Radní schválili výběr zhotovitele zázemí dětských skupin a čtyřicítku dalších bodů
25. listopadu 2024
Blansko už má vánoční strom, náměstí ozdobil smrk ztepilý