Strážníci získají kompetence i povinnosti

7. června 2006, ostatní, přečteno: 4371×

Před nedávnem jsme se zamýšleli společně s ředitelem Městské policie v Blansku panem Martinem Janíčkem nad úkoly, které vyplývají ze zákona o městské policii. Hlavním posláním je odhalování přestupků a jiných správních deliktů. Mezi úkoly obecní policie patří i přispívání k bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. A právě v této oblasti se od 1. července letošního roku výrazně zvyšují pravomoci městské policie. Jednou z nich je pravomoc zastavovat vozidla.

Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.

„Zákon o silničním provozu se významným způsobem dotkne činnosti strážníků jak zvýšením jejich oprávnění, tak i jejich povinností. Až dosud mohli strážníci zastavovatvozidla před přechodem pro chodce k zajištění jejich bezpečného přecházení, ale nyní bude strážník oprávněn zastavit každé vozidlo, jestliže jeho řidič nebo přepravovaná osoba budou podezřelí ze spáchání přestupku, týkajícího se bezpečnosti silničního provozu. Mám na mysli např. nepřipoutání se bezpečnostními pásy nejen řidiče, ale i osoby přepravované.“

Zjištěné přestupky mohou strážníci vyřešit na místě?

„Povinnosti strážníka je zjištěné přestupky řešit, k čemuž má kompetenci v blokovém řízení, ale některé přestupky, přestože na ně kompetenci k řešení má, nebude moci na místě vyřešit, a to v případě, když správní orgán bude moci nebo muset za tyto přestupky uložit pokutu se stanovenou minimální hranicí vyšší, než je výše blokové pokuty uložitelná strážníkem. Ten bude povinen postoupit přestupek k řešení správnímu orgánu.“

Strážník vyřeší s tím, kdo se dopustí přestupku, záležitost na místě v blokovém řízení, ale přestupek je tzv. „za body“. Jak se bude postupovat?

„Když strážník při řešení přestupků narazí na porušení povinností stanovených tímto zákonem, které mají nějaké bodové ohodnocení, musí jej do tří pracovních dnů, byť přestupek vyřešil v blokovém řízení, oznámit správnímu orgánu k zapsání do bodového systému.“

Může strážník určit sám, jakou výši blokové pokuty uloží v případě překročení rychlosti?

Zákon přináší celou řadu změn a ty jsou přesně popsány, ale zcela nové je oprávnění k měření rychlosti vozidel s návazností na zastavení vozidel a uložení sankce. Výrazná změna je v tom, že bude-li překročena rychlost v obci o méně než 20 km a mimo obec o méně než 30 km v hodině, musí uložit blokovou pokutu ve výši 1000 Kč, pokud to bude o více než 20 km/h, tak má strážník povinnost udělit pokutu ve výši 2500 Kč. Nemůže dát míň ani víc.“

Ne každý vozí takové částky stále. Co potom?

„Pokud není možné pokutu na místě zaplatit, tak bude předána složenka, samozřejmě vymahatelná. Opravdu málo kdo už vozí větší hotovost, více se platí kartami, takže se zvažuje, a je to v jednání, že by strážníci měli k dispozici čtecí zařízení na platební karty.“

Budou moci strážníci kontrolovat doklady u řidiče?

„Strážník bude mít zákonné oprávnění požádat řidiče motorového vozidla o předložení řidičského průkazu a osvědčení o registraci vozidla a řidič je povinen doklady předložit. Současně může strážník požadovat po řidiči, aby předložil doklad o tom, že mu byla přiznána mimořádná výhoda opravňující používat zvláštní označení 01 (tzv. označení invalidů – pozn. ar). Řidič bude povinen tento doklad předložit. V řadě vozidel totiž tato označení jsou, řidič je užívá v souvislosti s přepravováním invalidní osoby, ale často i zneužívá.“

Zatím naše zastavení nad zvýšenými kompetencemi strážníků městské policie přerušíme a vrátíme se k němu příště, už také s některými údaji o bodovém a současně peněžním „zhodnocení“ přestupků.