Hejtman Michal Hašek jednal v Blansku o krajských investicích i převodu muzea
4. února 2015, zprávy z MěÚ, přečteno: 2392×
V úterý 3. února zavítal do Blanska hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Na programu měl jednání s vedením města Blanska, se starosty za ČSSD z blanenského regionu, návštěvu SŠ TEGA a firmy OMOS.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
„Jsem velice rád, že hejtman přijal naše pozvání. Díky tomu jsme se mohli pobavit o investičních akcích a problémech ve městě Blansku, kde by mohl pomoci Jihomoravský kraj. Jednali jsme především o připravované rekonstrukci průtahu na ulici Svitavské a podílu kraje, kde by mohlo dojít k finanční pomoci z kraje, ale témat bylo víc,“ přiblížil účel návštěvy starosta Ivo Polák.
Na setkání s vedením města zaznělo hned několik aktuálních témat. Jedním z nich bylo financování Nemocnice Blansko. Hejtman v loňském roce na zasedání zastupitelstva přislíbil pravidelné finanční prostředky pro nemocnici ještě v tomto volebním období. „Chtěl jsem domluvit konkrétní termín finanční pomoci nemocnici, která je jedna z mála, již kraj nezřizuje. Shodli jsme se na termínu, o kterém má následně rozhodnout dubnové krajské zastupitelstvo,“ upřesnil Polák.
Společně probírali také investiční akce týkají se dopravní infrastruktury ve správním obvodu obce s rozšířenou působností, tedy nejen ve městě Blansku, ale v oblasti Moravského krasu, která je úzce navázána na cestovní ruch. Jedná se o nejnutnější opravy komunikací II. a III. třídy ve vlastnictví kraje. Kraj má na tyto opravy více prostředků a vedení města má zájem, aby se některé akce uskutečnily v našem regionu. Je zřejmé, že všechny navržené akce nebudou moci být uspokojeny, ale za přínos považuje starosta Ivo Polák i opravu jedné nebo dvou komunikací.
Rozsáhlá debata se vedla o podpoře Jihomoravského kraje dobrovolným hasičům. V Blansku a jeho částech je sedm okrsků. Město již podalo žádost na materiální zabezpečení, ale v současné době je také vyhlášen program na přestavbu nebo rekonstrukci požárních zbrojnic a toho chce maximálně využít. „Jedná se o dotaci do výše půl milionu korun. Se zástupci jednotek SDH máme podanou žádost a plánujeme větší či menší stavební úpravy na všech zbrojnicích kromě Horní Lhoty,“ uvedl starosta.
Hejtman Michal Hašek se v Blansku potvrdil zájem kraje o jednání o převodu muzea a zůstává otázkou, za jakých podmínek by byl převod uskutečněn. „Domluvili jsme se, že nejbližším krokem bude podnět rady Jihomoravského kraje, která usnesením pověří k jednání radní odpovědné za kulturu. Věřím, že se sejdeme už v průběhu tohoto měsíce. Cílem bude dohodnout se na podmínkách převodu na Jihomoravský kraj. Ty jsme již uvedli v podané žádosti o převod. Vyřešit se musí hlavně výše nájmu, protože budovu zámku chceme ponechat ve vlastnictví města. Ani ji nemůžeme převést, protože zámek byl opraven z Norských fondů a musí být zjištěna udržitelnost této investice. Myslím, že ani kraj nepočítá s tím, že by bylo muzeum převedeno se zámkem,“ vysvětlil Polák.
Stanovené jsou i termíny. Vše musí být domluveno tak, aby o věci mohlo rozhodnout jak Zastupitelstvo města Blanska v září, tak ve stejném měsíci Zastupitelstvo Jihomoravského kraje. Převod by pak byl uskutečněn s účinností od 1. ledna 2016.
Po jednání na radnici zamířila delegace do krajem zřizované Střední školy technické a gastronomické, kde se hejtman zajímal o uplatnění studentů učebních oborů a nejbližší investiční plány školy.
Škola má momentálně 290 žáků. Z toho ve strojírenských oborech 110 žáků, z nichž jich 56 je v maturitním oboru programátor CNC strojů. Elektrotechniku studuje asi 100 žáků. Posílil především elektrikář silnoproudař.
V rámci projektu na podporu automatizace škola pořídila 3D tiskárnu. Ve spolupráci s Domem dětí a mládeže založila technický kroužek, ve kterém děti pracují s touto technikou. S hejtmanem pracovníci školy probírali také potřebu technické výuky na základních školách.
Ačkoliv má škola i nové technologie, spousta strojů je starších padesáti roků. Výhodou je, že jsou to konvenční obráběcí stroje a díky tomu fungují do dneška. Potřebují ale často generálky. Vedení školy tak má zájem doplnit nové technologie, např. pětiosé obráběcí centrum, moderní soustruh s poháněnými nástroji nebo ohraňovací lis.
Kromě výměny starých strojů stojí o vybudování speciální učebny pro programátory CNC strojů přímo s programovacími panely v lavicích a testovacím strojem v učebně. Představili také záměr na vybudování nového hřiště na ploše za budovou školy.
Poslední zastávka se uskutečnila ve strojírenské firmě OMOS, která modernizuje a provádí generální opravy velkých obráběcích strojů, převážně svislých soustruhů. Na základě dlouholetých zkušeností vyvinula a uvedla do výroby vlastní řadu svislých soustruhů SSK. Diskuze se tak vedla o uplatnění studentů strojírenských oborů v praxi. Na schůzce zaznělo, že učni mají ze školy jen omezený rozsah znalostí a je potřeba širší. S ohledem na účast Jihomoravského kraje v partnerství s čínskými provinciemi byla zmíněna i možnost uchycení zdejších strojírenských firem na čínském trhu.
Stanislav Mrázek
Další články v kategorii „zprávy z MěÚ“
20. prosince 2024
Na tenisových kurtech se dokončuje nové zázemí
18. prosince 2024
Radní vybrali projektanta kočárovny i firmu, která zmodernizuje veřejné osvětlení
16. prosince 2024
Město stanovilo prázdninový provoz mateřských škol
9. prosince 2024
Zastávky MHD čeká postupná obnova. Vandalové řádí dál
6. prosince 2024
Žáci ZŠ Salmova dostali dvě nové učebny matematiky a cvičnou kuchyni
5. prosince 2024
Úspěšný projekt integrace cizinců v Blansku pokračuje
4. prosince 2024
Na zámku skončily opravy střechy
2. prosince 2024
Dům s pečovatelskou službou oslavil 30 let existence
26. listopadu 2024
Radní schválili výběr zhotovitele zázemí dětských skupin a čtyřicítku dalších bodů
25. listopadu 2024
Blansko už má vánoční strom, náměstí ozdobil smrk ztepilý