Rozvoj cestovního ruchu v regionu koordinuje Destinační management Moravského krasu
15. října 2017, tiskové zprávy, přečteno: 2284×
Destinační managementy obecně koordinují společnou propagaci v oblasti cestovního ruchu, vyhledávají vhodné dotační tituly, a jejich prostřednictvím získávají finanční prostředky na další rozvoj turistiky v území. Své trvalé zastoupení v rámci poradního orgánu Destinačního managementu Moravského krasu má i město Blansko.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Subjekty působící v turistické oblasti Moravský kras a okolí pociťovaly absenci fungujícího destinačního managementu v předchozích letech jako značný handicap vzhledem k situaci v okolních regionech.
Přestože zde již řadu let existuje spolupráce v oblasti cestovního ruchu mezi městy Blanskem a Boskovicemi, a je tedy na co navazovat, nyní bylo třeba posunout spolupráci na vyšší úroveň a zejména rozšířit okruh subjektů, které se do řešení této problematiky zapojí.
Role hlavního koordinátora a budoucího nositele destinačního managementu se ujala Místní akční skupina Moravský kras (dále MAS MK), která od počátku úzce spolupracovala zejména s městy Blanskem a Boskovicemi a Správou jeskyní Moravského krasu.
V této souvislosti zmiňme, že MAS MK má v oblasti realizace projektů zaměřených i na cestovní ruch již poměrně bohaté zkušenosti. Z posledních let jmenujme např. projekt „Pohádkové království šneka Krasíka“ (v roce 2015 vyšel 2. díl pohádek nazvaný Podivuhodné příběhy šneka Krasíka), navazující projekt „Sedm dní v pohádce“ nebo projekt „Drahanská vrchovina: Krajina příběhů“ s vydáním stejnojmenného cestovatelského průvodce po území dobrovolného svazku obcí Drahanská vrchovina a dobrovolného svazku obcí Protivanovsko v roce 2016.
Přeshraniční projekty s dopadem do oblasti cestovního ruchu představuje projekt „Vidiek bez hraníc“, do nějž se MAS K také aktivně zapojila v roce 2017.
Na přelomu let 2015 a 2016 proto začaly přípravné práce k založení destinačního managementu oblasti Moravský kras a okolí (dále zkratka DMO MK). Nejprve byly stanoveny priority spolupráce v území a osloveny všechny potenciální subjekty spolupráce (obce, státní organizace, podnikatelé NNO apod.).
Mezi priority spolupráce v rámci destinace se na počátku zařadilo:
- posílení elektronických a virtuálních forem prezentace regionu,
- společná realizace finančně nenáročných projektů se zajímavým propagačním efektem,
- rozšíření společné veletržní prezentace v ČR a na Slovensku.
Druhým krokem bylo vypracování Memoranda o spolupráci, které bylo slavnostně podepsáno 23. května 2016 v Löw-Beerově vile ve Svitávce. Součástí přijatého Memoranda bylo i vytvoření stálého orgánu – destinačního kolegia, které sdružuje odborníky z oblasti cestovního ruchu na Blanensku a Boskovicku.
Toto kolegium se od června 2016 pravidelně schází, aby hledalo cesty k naplňování cílů DMO a připravovalo a koordinovalo ve spolupráci s MAS MK formy společné propagace. Do září 2017 tak proběhlo celkem jedenáct setkání a workshopů destinačního kolegia.
Přehled naplňování prioritních témat spolupráce:
- Posílení elektronických a virtuálních forem prezentace regionu
Tvorba webových stránek – rozcestníku – na adrese www.moravskykras.eu a mapa cílů v destinaci MK a okolí. Stránky vytváří jednoduchý, nicméně efektivní rozcestník, jehož hlavním úkolem je sjednocená elektronická prezentace regionu, a díky webové adrese obsahující název „Moravský kras“ získání lepší pozice v internetových vyhledávačích.
- Společná realizace finančně nenáročných projektů
Ve fázi přípravy je tvorba prvního společného informačního materiálu – trhací mapy turistické oblasti ve formátu A3, s popisem TOP turistických atraktivit v území. Volba na tento druh materiálu padla zejména proto, že trhací mapy patří dlouhodobě v infocentrech k nejžádanějším produktům. Subjekty zapojené do destinačního managementu se dále dohodly na předfinancování případné dotace na grafický manuál nové vizuální identity a loga turistické oblasti. Zároveň byla vytvořena také nová komunikační strategie území.
- Společné veletržní prezentace v ČR a na Slovensku
Stánek Moravský kras a okolí bylo možno v březnu 2017 nalézt v Ostravě na veletrhu Dovolená a Region, Lázeňství nebo v měsíci květnu na Mezinárodním veletrhu Region Tour Expo v Trenčíně. Na oba veletrhy se DMO MK vypravil díky spolupráci s Centrálou cestovního ruchu jižní Moravy. Po dobrých zkušenostech z letoška plánuje účast na veletrhu v Ostravě DMO MK i v příštím roce.
- Další aktivity DMO MK
Účast na semináři Czechturismu (projekt Český systém kvality služeb) vedla k vypracování plánu zlepšování včetně opatření a postupných kroků. Na tomto základě obdržela MAS MK certifikát kvality Českého systému kvality služeb.
Aktuálně probíhá proces certifikace destinačního managementu oblasti u Centrály cestovního ruchu jižní Morava a Krajského úřadu jihomoravského kraje. Po završení tohoto procesu bude možno žádat dotace na provoz i činnost DMO od Krajského úřadu jihomoravského kraje nebo Ministerstva pro místní rozvoj. Došlo i k vypracování Strategie DMO MK.
Petr Revenda
MAS Moravský kras, z. s.
Další články v kategorii „tiskové zprávy“
11. prosince 2024
Zastupitelé schválili rekordní rozpočet na rok 2025
10. prosince 2024
Vítězem participativního rozpočtu je nový přístřešek v komunitním areálu v Dolní Lhotě
27. listopadu 2024
Blansko je 8. nejlepším městem k životu v Česku
1. listopadu 2024
Zvolte vítěze participativního rozpočtu. Začalo hlasování
21. října 2024
Participativní rozpočet Společně pro Blansko nabídne výběr z osmi projektů
16. září 2024
Řeka Svitava klesla na 1. povodňový stupeň, dál platí bdělost. Podívejte se na fotografie rozvodněných toků
15. září 2024
Povodňová komise v neděli večer odvolala 3. SPA, záplavy nyní nehrozí
15. září 2024
Na Svitavě se očekává dvacetiletá voda, povodňová komise zasedá nepřetržitě
15. září 2024
Na řece Svitavě byl v Blansku vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity
15. září 2024
Svitava dosáhla 2. stupně povodňové aktivity. Uzavřeno je parkoviště za úřadem práce i silnice z Těchova na Obůrku