Hledač našel poblíž Blanska poklad. Šedesátku stříbrných mincí zkoumají odborníci
15. ledna 2020, historie, přečteno: 1722×
Osm let vyrážel amatérský hledač pokladů Jiří Pernica pátrat do okolí Blanska po něčem, co by mělo nějakou historickou hodnotu. S detektorem kovů ale v okolí Blanska pátral marně. Žádnou cennost nikdy neobjevil. Před pár dny se to změnilo, poblíž Blanska objevil rovnou celý poklad. Nález téměř padesáti stříbrných mincí a jejich fragmentů ihned ohlásil Muzeu Blanenska. S jeho archeologem pak dohledal další mince. Poklad nyní zkoumají odborníci.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
„Začalo to signálem pět centimetrů pod povrchem a šlo to hlouběji,“ popisuje nálezce mincí Jiří Pernica okamžik, kdy se mu v lese nedaleko Blanska splnil životní sen.Touze ponechat si poklad ale odolal, namísto toho ihned zkontaktoval Muzeum Blanenska. Při dohledávce pak spolu s archeologem muzea Markem Novákem objevili další mince.
„Kořeny stromů během staletí postupně rozprostřely mince na ploše dvou metrů čtverečních. Největší koncentrace mincí byla v lesní půdě v hloubce od pěti do patnácti centimetrů,“ popisuje nález celkem 62 mincí Marek Novák.
Podle předběžného určení pochází mince ze 16. století, odborníci zatím rozeznali pražský groš i další ražby. Mince ale budou teprve postupně čistit a konzervovat. Poté nález posoudí také odborník na numismatiku a společně určí dataci i hodnotu pokladu. „Pro blanenský region jde o velmi cenný nález, zejména s ohledem na jeho komplexnost a podrobný popis nálezové situace, kterou se díky včasnému oznámení podařilo podrobně zdokumentovat. Takových nálezů u nás není mnoho“, pochvaluje si Novák.
Historici díky tomu mohou získat lepší představu o tom, co se v 16. století v okolí místa nálezu dělo, mohou také doplnit údaje o zdejším osídlení. Nález nyní rozšíří archeologickou podsbírku Muzea Blanenska. Po jeho podrobném zpracování návštěvníci poklad uvidí ve stálé expozici muzea.
O nálezné teď Jiří Pernica usilovat nechce, Muzeum Blanenska jej přesto odmění, postivému nálezci nabídlo nabídlo volný vstup do expozic a hlavně možnost další spolupráce při plánovaných archeologickcých terénních průzkumech.
"Přístup pana Pernici je docela ojedinělý, nesmírně si ho vážíme. Chceme se nyní zaměřit na širší spolupráci s amaterskými hledači. Pro ty jsme už v loňském roce stejně jako další krajská muzea připravili přednášky týkající se vzájemné spolupráce, další akce se nyní připravují," dodává ředitelka Muzea Blanenska Pavlína Komínková.
Od projektu, na kterém spolupracuje Jihomoravský kraj spolu s archeology z Akademie věd České republiky, si muzejníci slibují, že se cenné nálezy častěji stanou součástí veřejných sbírek a nebudou končit u soukromých hledačů či na černém trhu. Zastaralá legislativa a komplikované vyplácení nálezného totiž nyní amatérské pátrače příliš nemotivuje, aby svůj nález ohlásili.
vložil: Pavla Komárková, vedoucí oddělení / tiskové oddělení
Další články v kategorii „historie“
17. srpna 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Antonín Dobřický, Speciální závod kožešnický
27. července 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Mojmír Brajer, Řeznictví a uzenářství Blansko
23. června 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – František Dobiášek, výroba razítek a gumových kancelářských potřeb
5. května 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Robert Sochor, továrna na elektrické měřicí přístroje
24. března 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Erich Roučka „Moravský Edison“
11. února 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – K. & R. Ježek, veřejná obchodní společnost
7. ledna 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – František Solanský, obchod smíšeným a střižním zbožím
17. prosince 2023
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Petr Viewegh, módní závod Blansko
12. listopadu 2023
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Josef Jalový, zednický mistr
8. října 2023
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Josef Pernica, hostinská živnost