Muzeum Blanenska zve na výstavu věnovanou designérovi Stanislavu Lachmanovi
20. listopadu 2021, kultura, přečteno: 1719×
Muzeum Blanenska až do ledna příštího roku hostí výstavu věnovanou Stanislavu Lachmanovi. Lachman působil jako průmyslový výtvarník v podnicích Kovotechna Praha a zejména Elektro-Praga Hlinsko, zasloužil se o kvalitní design československých elektrospotřebičů a svými zkušenostmi se prosadil i v oboru zpracování plastů.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Stanislavu Lachmanovi, který by letos oslavil 100 let, se přezdívá také Král žehliček nebo Pan ETA. Ve svém profesním životě má za sebou téměř tisícovku realizovaných návrhů, z nichž si řadu z nich určitě pamatujeme z našich domácností. Možná máme pořád doma fén, který navrhoval, vysavač nebo třeba mixér.
Výstava se věnuje designérovi Stanislavu Lachmanovi. FOTO: archiv Muzea Blanenska
„Kromě domácích spotřebičů, které jsme na výstavu zapůjčili z Technického muzea v Brně a Vlastivědného muzea v Šumperku, uvidíte na výstavě třeba kružítka, která také Stanislav Lachman navrhoval, a to díky spolupráci s Národním technickým muzeem v Praze,“ přiblížila Pavlína Komínková, ředitelka Muzea Blanenska.
Na výstavě je řada spotřebičů k vidění i s původními obaly, některé z nich si můžete potěžkat nebo vyzkoušet, že fén z roku 1961 stále běží jako hodinky. „Jsem rád, že jsme kromě spotřebičů i kružítek mohli zapůjčit také speciality, jako jsou návrhy hraček a jejich modely, které dosud nikde vystaveny nebyly,“ uvedl spolukurátor výstavy Jiří Hulák k výstavě.
Muzeum Blanenska zve na výstavu věnovanou designérovi Stanislavu Lachmanovi
Ocenění svého přínosu v oblasti průmyslového designu se dočkal Stanislav Lachman v šestaosmdesáti letech a v únoru roku 2007 si odnesl první cenu Czech grand design 2006 v osmé kategorii Síň slávy za celoživotní přínos v oblasti českého průmyslového designu.
„Můj tatínek svého bratrance nejmenoval jinak než Standa Sranda. Vždy jsme věděli, že je strejda Stáňa dokonalý profesionál, který o sobě a svojí práci mnoho nemluvil. Stál v pozadí svých nápadů, návrhů, patentů a realizací,“ říká Ivo Lachman, který přišel s nápadem výstavu v blanenském muzeu uskutečnit a zapůjčil na ni řadu obrazů a dalších spotřebičů, které sami doma používali.
Stanislav Lachman měl mnoho zájmů, věnoval se malbě a kreslení, muzicíroval, dělal klauna, fotografoval a zkoušel s fotografiemi různé techniky. Kromě výrobků z dílny ETA tak na výstavě uvidíte třeba Lachmanovu kytaru, housle, které vyrobil ze zouváku, kufřík s barvami nebo vlastnoručně vyrobené hodiny, které dodnes visí v obývacím pokoji paní Lachmanové v Jablonci.
Výstava o Stanislavu Lachmanovi potrvá až do poloviny ledna 2022. K výstavě je připravena dílna, kde si mohou děti vyrobit obal na žehličku z dílny Stanislava Lachmana. Objednat lze také komentovanou prohlídku nebo animační program pro školy.
Muzeum Blanenska
vložil: Michal Záboj, redaktor / tiskové oddělení
Další články v kategorii „kultura“
19. listopadu 2024
Muzeum Blanenska nabízí výstavu o tom, jak spí příroda
11. listopadu 2024
OBRAZEM: Do Blanska přijel patron města, svatý Martin, jeho družina zaplnila ulice i park
10. listopadu 2024
Festival Rajbas bude letos trochu jinak
2. listopadu 2024
Blansko přivítá patrona města, sv. Martina
12. října 2024
Cenu města Blanska získali manželé Míšenští. Nová ocenění Blanenská osobnost si převzalo dalších šest nominovaných
5. října 2024
Kino má nový projektor i plátno, nabídne více filmů
3. října 2024
Zemřela akademická malířka Arna Juračková
23. září 2024
OBRAZEM: Dělnický dům zaplnila Oldies párty, v Dolní Lhotě voněl guláš
16. září 2024
OBRAZEM: Galerie zahájila nové výstavy, v Suterénu zahrála kapela Macocha
13. září 2024
Vernisáž v galerii zahájí dvě nové výstavy