tiskové oddělení
zveřejněno: 16. 5. 2020,
historie,
přečteno: 3 043×
Vstoupíte-li do vestibulu hlavního vlakového nádraží Blansko-Macocha, nelze přehlédnout pamětní desku Edvarda Beneše umístěnou mezi okny pokladen. Prezident Edvard Beneš s manželkou Hanou se při návratu z exilu do vlasti 16. května 1945 zastavil v Blansku. Z Blanska se vydal zvláštním vlakem č. 11 554, jehož součástí byl i legendární tmavomodrý salonní vůz, vyrobený původně pro T. G. Masaryka, na cestu do právě osvobozené Prahy.
tiskové oddělení
zveřejněno: 9. 5. 2020,
historie,
přečteno: 2 009×
Poslední oddíly německé armády opustily Blansko 9. května 1945 kolem sedmé hodiny ranní, zanechávajíce za sebou už jen destrukční oddíl, který před 11. hodinou odstřelil několik mostů přes Svitavu. Vzápětí pronikli do města sovětští vojáci, a to ve směru od Jedovnic žlebem podél Punkvy, kolem závodní restaurace ČKD a dále Korunní ulicí (později přejmenovanou na ul. Rudé armády).
tiskové oddělení
zveřejněno: 8. 5. 2020,
historie,
přečteno: 2 395×
Blanenský malíř Zdeněk Táborský na svých obrazech před lety zachytil řadu míst ve městě. V našem seriálu některé z nich zveřejňujeme, přidáváme k nim současnou podobu a ve spolupráci se znalcem blanenské novodobé historie Pavlem Svobodou vše doplňujeme také o další informace. V šestém díle přinášíme pohled na pomník Rudoarmějce, který stojí v parčíku pod křižovatkou Sadové a Hybešovy ulice. Veřejnosti ho představili přesně před 65 lety.
tiskové oddělení
zveřejněno: 3. 5. 2020,
historie,
přečteno: 2 470×
V tomto seriálu vám přinášíme Blansko na obrázcích Zdeňka Táborského. Jím zachycená místa fotografujeme v jejich dnešní podobě a ve spolupráci se znalcem blanenské novodobé historie Pavlem Svobodou vše doplňujeme také o dobové fotografie. V pátem díle přinášíme pohled na objekt polikliniky. Za spolupráci děkujeme dědicům Zdeňka Táborského i Galerii města Blanska.