Blansko a jeho proměny – poliklinika a nemocnice
3. května 2020, historie, přečteno: 2467×
V tomto seriálu vám přinášíme Blansko na obrázcích Zdeňka Táborského. Jím zachycená místa fotografujeme v jejich dnešní podobě a ve spolupráci se znalcem blanenské novodobé historie Pavlem Svobodou vše doplňujeme také o dobové fotografie. V pátem díle přinášíme pohled na objekt polikliniky. Za spolupráci děkujeme dědicům Zdeňka Táborského i Galerii města Blanska.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
V roce 1949 bylo v Blansku zřízeno Okresní zdravotnické středisko, sídlící spolu s Okresní nemocenskou pojišťovnou na Mlýnské ulici. V roce 1951 byl přijat zákon o preventivní péči a léčebné péči, který mj. uzákonil bezplatnou zdravotní péči pro všechny občany. Na základě tohoto zákona byla v roce 1952 provedena reorganizace a sjednocení zdravotní služby v okrese Blansko, v jejímž důsledku vznikl v Blansku Okresní ústav národního zdraví. Do roku 1958 byly postupně znárodněny všechny soukromé lékařské ordinace roztroušené po celém Blansku a vznikla tak síť obvodních zdravotních středisek.
Poliklinika na obrazu Zdeňka Táborského. FOTO Helena Vyplelová
Nehostinné postávání a posedávání ve staré poliklinice skončilo v pátek 12. dubna 1968, kdy byla slavnostně otevřena na Sadové ulici nová poliklinika. Postavena byla nákladem 12 milionů korun, z toho na vnitřní vybavení bylo věnováno asi 4 mil. Kčs. Projektantkou budovy byla Ing. arch. Libuše Kopřivíková, která pracovala v brněnském ateliéru Ing. arch. Miroslava Spurného, hlavního projektanta Fakultní nemocnice v Brně. V přízemí budovy byly umístěny ordinace obvodních lékařů, interní oddělení, diabetická a revmatologická poradna, dorostové a tělovýchovné oddělení, lékárna a centrální kartotéka. V prvním poschodí bylo oddělení chirurgické, ortopedické, psychiatrické a neurologické. Druhé poschodí bylo věnováno kožnímu, očnímu, ušnímu, krčnímu a gynekologickému oddělení. Byl zde také centrální rentgen a centrální laboratoř. Zubní oddělení bylo v poschodí třetím, ve čtvrtém byly kanceláře. V samostatné přízemní budově ordinují dětští lékaři. Plicní oddělení zůstalo ve staré poliklinice na Mlýnské ulici, dokud pro ně nebyl postaven nový pavilon.
Budova poliklininy v roce 1978. FOTO archiv Pavla Svobody
V rámci rozvoje koncepce zdravotnických služeb Jihomoravského kraje byl dne 5. dubna 1974 schválen projekt rozšíření lůžkového fondu výstavbou nemocnice II. typu v Blansku. V letech 1979 až 1985 bylo nutno vybudovat 21 samostatných staveb, které podmiňovaly provoz nemocničního areálu v celkovém nákladu 63 481 000 Kčs. V listopadu 1985 byl předán dokončený první lůžkový objekt nemocnice, ve kterém se nacházelo 102 lůžek interního oddělení, 13 lůžek nukleární medicíny, 30 lůžek kožního oddělení, 29 lůžek neurologického oddělení a 32 lůžek plicního oddělení.
Pavel Svoboda
Současný pohled na budovu polikliniky. FOTO Michal Záboj
vložil: Michal Záboj, redaktor / tiskové oddělení
Další články v kategorii „historie“
17. srpna 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Antonín Dobřický, Speciální závod kožešnický
27. července 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Mojmír Brajer, Řeznictví a uzenářství Blansko
23. června 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – František Dobiášek, výroba razítek a gumových kancelářských potřeb
5. května 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Robert Sochor, továrna na elektrické měřicí přístroje
24. března 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Erich Roučka „Moravský Edison“
11. února 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – K. & R. Ježek, veřejná obchodní společnost
7. ledna 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – František Solanský, obchod smíšeným a střižním zbožím
17. prosince 2023
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Petr Viewegh, módní závod Blansko
12. listopadu 2023
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Josef Jalový, zednický mistr
8. října 2023
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Josef Pernica, hostinská živnost