Kolonka, Kolonie aneb Dnešní Jiráskova ulice
10. května 2014, historie, přečteno: 3517×
Blanenští starousedlíci Jiráskovu ulici nenazvou jinak než „Kolonie“. K tomuto lidovému názvu přišla Jiráskova ulice v roce 1909.
Tento článek byl vydán před více jak rokem.
Informace v něm již nemusí být aktuální.
Říšský poslanec Josef Hybeš založil v roce 1907 Spolek pro stavbu laciných a zdravých obydlí. Hybešovi šlo hlavně o ozdravění velmi špatných bytových poměrů dělnických rodin. Spolek, jehož byl Josef Hybeš předsedou až do roku 1916, začal s první výstavbou v Brně-Novém Lískovci.
Před realizací vypsal veřejnou soutěž na projekty. Z konkurzních projektů byla uspořádána výstava v Brně, kterou pak pořadatelé přenesli do Blanska. Výsledkem této propagační akce byla stovka blanenských zájemců. Proto už v roce 1908 zakoupil spolek pozemky v Blansku na výstavbu domků.
Uskutečnilo se však postavení jen 18 domků, které ještě dnes existují v původním areálu nazvaném Dělnická kolonie. Jsou to domky na pravé straně Bezručovy ulice ve směru od Sukovy ulice a na levé straně Jiráskovy ulice, rovněž směrem od Sukovy ulice. 15 domků bylo postaveno v letech 1909–1911, další tři byly předány do užívání v roce 1913–1918, neboť stavba se prodloužila válkou. K další výstavbě již nedošlo.
Dnešní Jiráskova ulice. Foto: autor
Domy jsou dnes už většinou zrekonstruovány. Původní dvojdomky měly každý dva pokoje, kuchyň, příslušenství, verandu, předzahrádku a v zadním traktu menší zahradu. Vždy pro čtyři domky byla vybudována také společná pumpa na vodu.
V „Kolonii“ v domě č. 530/11 se mj. narodil a žil Karel Prášil. Vystudoval v Brně. Na studiích se živil kondicemi a zastoupením motocyklů Jawa, na nichž také závodil. Byl náčelníkem Skautů v Blansku. Po maturitě odešel na vojenskou akademii v Litoměřicích, později se stal posluchačem Vysoké školy technické v Brně. Pracoval jako technický úředník v I. Brněnské strojírně.
Ve válce pracoval v odboji – byl členem pozemních vojsk lidové armády „Vela“ pro východní Moravu a Slezsko o čemž svědčí jeho osvědčení. Rozkazy plnil přesně, statečně a s plnou oddaností odboji. 14. března 1945 byl v Blansku zastřelen gestapem na ulici B. Němcové. Zde mu byla také v roce 1947 odhalena pamětní deska. Karel Prášil byl v roce 1995 jmenován Čestným občanem města Blanska in memoriam.
Použitá literatura: Polák, Vladimír: Čtení o Blansku 1848–1945.
Pavel Svoboda
Galerie a antikvariát Jonáš Blansko
Další články v kategorii „historie“
17. srpna 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Antonín Dobřický, Speciální závod kožešnický
27. července 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Mojmír Brajer, Řeznictví a uzenářství Blansko
23. června 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – František Dobiášek, výroba razítek a gumových kancelářských potřeb
5. května 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Robert Sochor, továrna na elektrické měřicí přístroje
24. března 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Erich Roučka „Moravský Edison“
11. února 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – K. & R. Ježek, veřejná obchodní společnost
7. ledna 2024
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – František Solanský, obchod smíšeným a střižním zbožím
17. prosince 2023
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Petr Viewegh, módní závod Blansko
12. listopadu 2023
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Josef Jalový, zednický mistr
8. října 2023
Zlaté dno řemesel a živností v Blansku – Josef Pernica, hostinská živnost